Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

4 grudnia 2002 r. w Belwederze odbyło się VII posiedzenie Grupy Refleksyjnej w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. W spotkaniu wziął udział prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Grupa Refleksyjna została powołana w 2001 roku przez Kancelarię Prezydenta przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Celem utworzenia grupy było prowadzenie debaty dotyczącej rozwoju instytucjonalnego Unii Europejskiej z udziałem przedstawicieli różnych opcji politycznych oraz ustanowienie stałej płaszczyzny wymiany poglądów na ten temat.

Spotkanie poświęcone było dyskusji nad projektem traktatu konstytucyjnego, przedstawionego 28 października 2002 r., oraz perspektywom rozwoju prac Konwentu Europejskiego wokół zaprezentowanego projektu.

Dyskutowane zagadnienia przedstawiła senator Genowefa Grabowska, zastępca delegata Senatu RP do Konwentu Europejskiego. Jak poinformowała, w projekcie przyszłej konstytucji europejskiej po raz pierwszy znajdą się zapisy określające możliwość opuszczenia UE.

"Po raz pierwszy przewidziano w statucie organizacji międzynarodowej możliwość jej opuszczenia" - mówiła senator G. Grabowska. Ewentualny zapis dotyczący opuszczenia Unii przewidywałby dwa wypadki: wyjście danego kraju z organizacji na jego życzenie lub wykluczenie z Unii Europejskiej kraju uchylającego się od realizacji postulatów unii.

"Wykluczenie jest możliwe wtedy, kiedy państwo np. uporczywie łamie prawa człowieka, nie stosuje się do Europejskiej Karty Praw Człowieka i to jest kara" - tłumaczyła senator G. Grabowska.

Nie wykluczone jest również, że w preambule przyszłej konstytucji europejskiej wykorzystany zostanie fragment wstępu polskiej ustawy zasadniczej. Brzmiałby on wtedy następująco: "Wartości Unii Europejskiej obejmują wartości wyznawane przez tych, którzy wierzą w Boga jako źródło prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna oraz tak samo tych, którzy nie podzielają tej wiary, wywodzą jednak te uniwersalne wartości z innych źródeł i respektują je".

Propozycję, aby preambułę przyszłej europejskiej konstytucji oprzeć na preambule konstytucji polskiej, zgłosił jeden z trzech przedstawicieli Niemiec w Konwencie Europejskim, premier Badenii-Wirtembergii Erwin Teufel (CDU).

W październiku Konwent Europejski przedstawił w Brukseli ramowy projekt traktatu konstytucyjnego dla przyszłej, rozszerzonej Unii Europejskiej.

* * *

11 grudnia 2002 r. po raz trzeci rozdano w Busole - nagrody tygodnika "Przegląd". Laureatami zostali: Jacek Kuroń, Danuta Hübner, Janina Ochojska, senator Zbigniew Religa i Janusz Gajos.

J. Kuroń został nagrodzony za to, że "wartościom podstawowym, takim jak sprawiedliwość, uczciwość, współpraca, nadał praktyczny sens". D. Hübner za to, że "jest wzorem mądrego działania dla Polski". J. Ochojską uhonorowano za to, że "potrzebującym daje nie tylko chleb, ale i nadzieję", senatora Z. Religę natomiast za "serce dla serc". Busolę dla J. Gajosa uzasadniono tym, że "skłania widza do refleksji".

Na uroczystości w warszawskim Domu Dziennikarza obecni byli m.in. marszałek Longin Pastusiak i wiceminister kultury Aleksandra Jakubowska.

Busole to nagrody przyznawane corocznie od trzech lat przez tygodnik społeczno-polityczny "Przegląd" osobom, które "prowadzą innych ku lepszym celom i są dla nich drogowskazem". Nagrody te otrzymują ludzie kultury, nauki i polityki, którzy stanowią wzór do naśladowania i pokazują, że warto pomagać potrzebującym. Nagrodami są płaskorzeźby z metalu, zaprojektowane przez artystę plastyka Andrzeja Pietraszka.

* * *

15 grudnia 2002 r. wizytę w Senacie złożył premier Leszek Miller. Gościa przyjął marszałek Longin Pastusiak.

W czasie spotkania premier wręczył marszałkowi raport na temat rezultatów negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Przekazał również wrażenia z ostatnich, momentami dramatycznych, kopenhaskich negocjacji.

Marszałek L. Pastusiak pogratulował wyników twardych negocjacji. Jak stwierdził, beneficjentami tego sukcesu są wszyscy Polacy i będą nimi wszystkie następne pokolenia.

Marszałek L. Pastusiak poinformował premiera L. Millera o przyjęciu przez Senat ustawy budżetowej na przyszły rok i najbliższych planach w pracach Senatu.

Ustalono również, że w 18 grudnia 2002 r. prezes Rady Ministrów przedstawi w Senacie RP informację o wynikach negocjacji warunków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment