Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
Kronika senacka
20 listopada 2002 r. odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka Longina Pastusiaka.
Konferencja była poświęcona wynikom zakończonej 19 listopada br. w Istambule jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Marszałek L. Pastusiak jest przewodniczącym delegacji Sejmu i Senatu do ZP NATO. Polska ma 12 miejsc w liczącym 214 członków zgromadzeniu.
Podczas sesji marszałek Senatu został zdecydowaną większością głosów wybrany na wiceprezydenta Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Podczas konferencji poinformowano także o powołaniu przez marszałka Senatu Polonijnej Rady Konsultacyjnej. W jej skład weszło dziewięciu przedstawicieli organizacji polonijnych z całego świata. Pierwsze posiedzenie rady odbędzie się 16 grudnia br. w Senacie. W jej skład wchodzą: Józef Bułat - dyrektor Biura Kongresu Polonii Amerykańskiej; Jadwiga Dubla-Kalinowska - prezes Rady Polonii Afryka Południe; Jan Kobylański - prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej; Tadeusz Kruczkowski - prezes Związku Polaków na Białorusi; Les Kuczyński - prezes Rady Polonii Świata; Helena Miziniak - prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych; Janusz Rygielski - prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej; Grzegorz Sobocki - prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej; Jan Zinkiewicz - prezes Związku Polaków w Kazachstanie.
W czerwcu br. Senat jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie utworzenia Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy urzędzie marszałka Senatu. Zgodnie z jej ideą, zadaniem rady będzie wyrażanie opinii: w sprawach istotnych dla Polonii i Polaków za granicą, a także o projektach aktów normatywnych ich dotyczących oraz o kierunkach działań Senatu i jego organów w sprawach Polonii i Polaków za granicą. Zgodnie z uchwałą, rada może liczyć nie więcej niż dwunastu członków powoływanych i odwoływanych przez marszałka Senatu spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje i środowiska polonijne. Marszałek może powoływać w skład rady również inne osoby ze środowisk polonijnych. Członkowie Rady mają pełnić swe obowiązki honorowo.
Kadencja rady będzie trwać tyle, ile kadencja Senatu. Marszałek ma zwoływać jej posiedzenia przynajmniej raz do roku. Wyniki prac rady - zgodnie z uchwałą - marszałek Senatu będzie przedstawiać prezydium Izby i komisjom senackim.
* * *
23 listopada 2002 r., w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, marszałek Longin Pastusiak wziął udział w uroczystym koncercie "Serce za serce", zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii. Podczas uroczystości marszałek Senatu powiedział:
Z ogromną przyjemnością w imieniu własnym i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczę w XI już koncercie "Serce za serce", zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Fundację, której celem jest wprowadzanie do praktyki klinicznej najnowszych metod ratowania ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce.
Chcę podkreślić, iż działalność Fundacji ma unikalny charakter w skali naszego kraju. W ciągu jedenastu lat swego istnienia przekazała ona krajowym i zagranicznym ośrodkom kardiochirurgicznym komory wspomagania serca i zastawki serca. Najnowszą inicjatywą Fundacji jest projekt konstrukcji robota kardiochirurgicznego.
Program stypendialny, pokrywanie kosztów udziału w zjazdach i sympozjach oraz inne formy działalności Fundacji przyczyniają się do podnoszenia kwalifikacji zawodowych wielu lekarzy, zarówno z Polski, jak i spoza jej granic.
Te już tradycyjne doroczne koncerty są doskonałą formą popularyzacji badań nad oryginalną - w skali światowej - biologiczną zastawką serca oraz polskim sztucznym sercem.
Są również okazją do wyrażenia wdzięczności i podziękowania licznym sponsorom, bez hojności których działalność Fundacji nie byłaby możliwa.
Fundacja zapewne nie istniałaby w ogóle, gdyby nie grupa ludzi zaangażowanych w jej działania. Szczególnie chciałbym podkreślić pracę Prezesa Rady Fundacji, wybitnego kardiochirurga Pana Profesora, senatora Rzeczypospolitej Polskiej, Zbigniewa Religi.
Twórcom Fundacji składam wyrazy ogromnego uznania dla ich wyjątkowej pracy i życzę, aby dalsza działalność przyczyniła się do rozwoju badań i ratowania ludzkiego życia. A wszystkim dzisiaj obdarowanym "Oskarami serca" składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za wymierne wspieranie Fundacji.
* * *
25 listopada 2002 r. w Warszawie otwarto punkt informacyjny Parlamentu Europejskiego.
Otwarcia dokonał przewodniczący PE Pat Cox. W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałek Longin Pastusiak, przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Genowefa Grabowska i przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej poseł Józef Oleksy.
Punkt informacyjny Parlamentu Europejskiego znajduje się na 19. piętrze warszawskiego Centrum Finansowego przy ul. Emilii Pl
ater 53.Podczas uroczystości P. Cox wyraził nadzieję, że biuro będzie źródłem obiektywnych informacji dla wszystkich obywateli Polski. "To punkt dla obywateli, szkół, uczelni, przechodniów (...), dla ludzi, którzy telefonują, czy internautów" - stwierdził
.Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaznaczył, że biuro w Warszawie jest pierwszym w krajach kandydujących do Unii. Podkreślił, że ma nadzieję, iż wynik negocjacji akcesyjnych będzie satysfakcjonujący dla wszystkich stron. Jego zdaniem, najgorszy bowiem byłby kompromis, w którym wygrana okazałaby się tylko jedna strona.
* * *
25 listopada 2002 r. marszałek Longin Pastusiak wziął udział w sesji końcowej I Kongresu Demograficznego, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
W kongresie uczestniczyli prezydent Aleksander Kwaśniewski, przedstawiciele parlamentu, rządu, Episkopatu oraz ministrowie Kancelarii Prezydenta RP.
Zwracając się do zebranych, prezydent przypomniał, że dobiega końca zainaugurowany przed rokiem I Kongres Demograficzny, odbywający się pod hasłem "Polska-Europa. Procesy demograficzne u progu XXI wieku". Zdaniem A. Kwaśniewskiego, należy zrobić wszystko, aby wnioski płynące z tak poważnej trwającej wiele miesięcy naukowej debaty przełożyły się na konkretne działania, by w odpowiedni sposób reagować na skutki dokonujących się w Polsce procesów demograficznych, przede wszystkim zmniejszania się liczby mieszkańców naszego kraju czy starzenia się społeczeństwa.
Jak stwierdził prezydent, Polska - wskutek tych procesów, a jednocześnie dzięki swojej otwartości świata - będzie krajem imigracji, będzie krajem, do którego będą przybywać inni, ze wszystkimi konsekwencjami tego faktu. Przygotowanie się do tego momentu w sensie intelektualnym wydaje się też istotnym zadaniem, które ten kongres mógłby jeszcze dopracować.
Na zakończenie kongresu jego uczestnicy zwrócili się do władz publicznych, organizacji i kościołów o skoordynowanie polityki społecznej i ludnościowej oraz działań mogących zahamować niekorzystne zjawiska w procesach demograficznych.
W przyjętej deklaracji zwrócono się także do społeczeństwa polskiego z przesłaniem o istniejącym poważnym zagrożeniu potencjału biologicznego narodu.
* * *
LIST MARSZAŁKA BOROWSKIEGO
* * *
LIST ARTURASA PAULAUSKASA
* * *
28 listopada 2002 r. w Warszawie w Stołecznym Klubie Garnizonowym otwarto XI Targi Książki Historycznej. Podczas targów zaprezentowano ponad 1300 książek z 60 wydawnictw. Przyznano tradycyjne Nagrody Klio oraz nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka.
Otwierając targi, marszałek Longin Pastusiak stwierdził, że to spotkanie wydawców i miłośników książki "podważa obiegowe opinie, że zainteresowanie historią maleje".
* * *
30 listopada 2002 r. w Krakowie wicemarszałek Kazimierz Kutz otrzymał honorową Nagrodę im. Andrzeja Urbańczyka. Nagrodę przyznano po raz pierwszy.
Wicemarszałek Senatu otrzymał statuetkę autorstwa Bronisława Chromego, która przedstawia stylizowaną postać przemawiającego Andrzeja Urbańczyka. Na statuetce umieszczono napis: "Staram się rozumieć świat i innych ludzi".
W laudacji odczytanej przez prezesa Rady Fundatorów prof. Janusza Filipiaka napisano, że nagroda im. Andrzeja Urbańczyka została przyznana K. Kutzowi "w dowód uznania dla jego dorobku artystycznego, wrażliwości społecznej, żarliwości w dociekaniu prawdy i odwagi w jej głoszeniu, postawy otwartej, poszukującej dialogu i porozumienia ponad podziałami, przezwyciężania różnic zgodnie z racją stanu Rzeczpospolitej Polskiej, zasług w emancypacji kulturalnej i obywatelskiej Śląska, cech osobowościowych pozwalających skutecznie łączyć - co udało się niewielu - rolę artysty z rolą społecznika i polityka".
Obecny na uroczystości premier Leszek Miller powiedział, że nie ma godniejszej osoby, która mogłaby zostać uhonorowana nagrodą im. Andrzeja Urbańczyka. "Zresztą kiedy patrzymy na Andrzeja Urbańczyka i Kazimierza Kutza, to przecież widzimy podobieństwa dotyczące drogi, którą obaj przebyli, wrażliwości, a także wielkiego szacunku dla narodowej kultury, dla ludzi kultury, dla tożsamości narodowej" - mówił premier.
Laureat dziękując za wyróżnienie, powiedział, że to, co go łączyło z Urbańczykiem, to ich "śląskość". "To był normalny Ślązak" - powiedział K. Kutz.
Nagrodę przyznaje Fundacja im. Andrzeja Urbańczyka - powołana w lutym 2002 r. w Krakowie dla upamiętnienia postaci i dorobku tragicznie zmarłego posła SLD.
Nagroda ma być przyznawana co roku w dniu imienin patrona za "tolerancję wobec poglądów innych, kulturę i mądrość w kontaktach oraz umiejętność uprawiania polityki i sztuki ponad partyjnymi podziałami".
Fundacja im. Urbańczyka wspiera inicjatywy społeczne służące rozwojowi demokracji, tolerancji i współczesnej lewicy. Z jej inicjatywy powołano w Wieliczce Centrum Informacji Europejskiej. Fundacja prowadzi kursy dla wiejskich dzieci w ramach programu "Dajmy młodzieży równe szanse", wspiera finansowo Fundację Starego Teatru, współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie i finansuje stypendium doktoranckie.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment