Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

17 lipca 2002 r. w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Forum Parlamentarzystów Pomorza, powstałego z inicjatywy marszałka Longina Pastusiaka. Omówiono problematykę dotyczącą perspektyw sanacji szpitali klinicznych Akademii Medycznej w Gdańsku. W spotkaniu uczestniczyli m.in. posłowie i senatorowie reprezentujący wszystkie opcje polityczne Pomorza, minister zdrowia Mariusz Łapiński, przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia senator Marek Balicki, wicemarszałek województwa pomorskiego Witold Namyślak.

Rektor Akademii Medycznej w Gdańsku prof. Wieslaw Makarewicz przedstawił informację na temat potencjału medycznego szpitali klinicznych, ich zadań i projektowanego Akademickiego Centrum Klinicznego oraz podjętych działań i koncepcji sanacji tych tak ważnych dla Pomorza placówek publicznej służby zdrowia. O bardzo trudnej sytuacji finansowej szpitali klinicznych w Gdańsku świadczy ich zadłużenie, które wynosi 106 mln zł i jest najwyższe w kraju.

Prof. W. Makarewicz, przedstawiając program sanacji szpitali klinicznych Akademii Medycznej w Gdańsku, przypomniał, że placówki te dysponują prawie 1600 łóżkami, przyjmują rocznie około 60 tys. pacjentów rocznie, wykonując prawie 20 tys. zabiegów operacyjnych i udzielając prawie 150 tys. porad lekarskich. Zmiana ustawy o zakładach opieki zdrowotnej spowodowała, że uczelnie medyczne przejęły funkcje organów założycielskich dla szpitali klinicznych ze wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Analizując obecną sytuację szpitali klinicznych, senat akademii uznał, że jedynym działaniem stwarzającym realne szanse poprawy sytuacji jest przekształcenie tych szpitali w Akademickie Centrum Kliniczne.

Zdaniem rektora W. Makarewicza, pierwszym krokiem w sanacji szpitali jest dokończenie planowanych na br. programów restrukturyzacyjnych w poszczególnych szpitalach klinicznych, a następnie włączenie szpitali nr 2 i 3 do szpitala nr 1 i przekształcenie go w Akademickie Centrum Kliniczne. Towarzyszyć temu będzie dostosowanie administracji i obsługi do zadań nowej struktury. Następnie nastąpi dostosowanie bazy i kadr do realizowanych świadczeń zdrowotnych i zadań dydaktycznych. Wszystkie te działania powinny stworzyć efektywnie działającą, sprawnie zarządzaną i zintegrowaną z regionalnym systemem ochrony zdrowia bazę kliniczną Akademii Medycznej w Gdańsku.

Dyskusję, w której uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa pomorskiego, Akademii Medycznej, podsumował marszałek Senatu L. Pastusiak.

Przedstawioną koncepcję uzdrowienia szpitali gdańskich zaakceptował minister zdrowia M. Łapiński. Jego zdaniem, szpitale kliniczne należy objąć szczególną opieką, gdyż to one najbardziej ucierpiały w wyniku reformy służby zdrowia. Opieka taka należy się im także ze względu na wysoko wykwalifikowaną kadrę i nowoczesny sprzęt medyczny, jakim dysponują.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment