Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

18 lutego 2002 r. na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się Forum "Wspólnie o przyszłości Europy", którego inicjatorem i organizatorem jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W forum uczestniczyli w nim m.in.: prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Leszek Miller, szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz, sekretarz stanu w MSZ - sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej Danuta Hübner, przedstawiciele RP do Konwentu Unii Europejskiej - przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej poseł Józef Oleksy oraz senator Edmund Wittbrodt, a także przedstawiciele organizacji i instytucji związanych z Unią Europejską.

W swoim wystąpieniu prezydent A. Kwaśniewski opowiedział się za "Europą ojczyzn", a nie "Stanami Zjednoczonymi Europy". Zdaniem prezydenta, polskie doświadczenia przemawiają za uwzględnieniem "czynnika narodowego". W opinii A. Kwaśniewskiego, nie należy się spieszyć z federalizmem i trzeba szukać równowagi między wspólnotowym i narodowym charakterem Unii.

Prezydent podkreślił, że zjednoczona Europa nie może być tylko sprawą elit - musi stać się sprawą obywatelską, a w dyskusji o przyszłości Unii i członkostwie w niej Polski powinny też uczestniczyć ugrupowania sprzeciwiające się integracji.

W rozpoczynającym się 28 lutego 2002 r. w Brukseli konwencie poświęconym przyszłości Unii będą uczestniczyć przedstawiciele polskiego Sejmu, Senatu i rządu. Prezydent zaproponował im spotkanie z działającą pod jego patronatem grupą refleksyjną, zajmującą się integracją Polski z Unią.

W opinii A. Kwaśniewskiego, Wspólnota Europejska od przeszło 50 lat zapewnia swoim obywatelom bezpieczeństwo i rozwój. Udział w niej jest także szansą dla Polski, szansą, której - jak przestrzegł prezydent - nie powinniśmy zaprzepaścić, tak aby nasze dzieci i wnuki nie sięgały po "mocny" cytat z Wyspiańskiego: "Miałeś chamie złoty róg".

Według otwierającej spotkanie minister ds. integracji D. Hübner, forum ma służyć zorganizowaniu ogólnopolskiej debaty na temat przyszłości i miejsca Polski w Unii Europejskiej.

W swoim wystąpieniu premier L. Miller podkreślił, że zainicjowane forum będzie miało wpływ na nadanie UE "jeszcze bardziej proobywatelskiego wymiaru oraz wniesie istotny wkład do wypracowania nowoczesnej konstytucji zjednoczonej Europy". Premier stwierdził także, że w perspektywie naszego członkostwa w strukturach europejskich mamy "moralne i polityczne prawo współkształtowania wizji przyszłej Europy, a żywa i odpowiedzialna dyskusja jak największej liczby Polaków sprawi, że głos Polski na forum Unii Europejskiej zabrzmi mocno i zdecydowanie w naszym europejskim interesie".

Forum "Wspólnie o przyszłości Europy" ma stanowić otwartą platformę dla wyrażania poglądów, opinii i propozycji w sprawie stanowiska Polski w najważniejszych sprawach dotyczących instytucji europejskich i wspólnych polityk we wszystkich obszarach funkcjonowania Unii Europejskiej. Głosy przedstawiane w ramach forum będą podstawą kształtowania oficjalnego stanowiska parlamentu i rządu w sprawach europejskich. Następne spotkania odbywać się będą co mniej więcej dwa miesiące przez rok - równolegle do prac Konwentu - w różnych miastach Polski. Pozwoli to włączyć do dyskusji i zaktywizować proeuropejsko nastawione środowiska pozawarszawskie.

Działalność forum, poza społecznym uwiarygodnieniem polskiego stanowiska w sprawie reform Unii Europejskiej, pozwoli na żywsze zainteresowanie opinii publicznej sprawami europejskimi, bez koncentrowania dyskusji na kontrowersjach związanych z negocjacjami akcesyjnymi.

Ponadto patronatem forum będą objęte takie inicjatywy, jak konferencje naukowe lub imprezy organizacji pozarządowych. Pozwoli to na rozszerzenie sfery oddziaływania forum, a jednocześnie będzie stanowić dla tych środowisk zachętę do włączenia się w dyskusję o przyszłości Europy. Dodatkowym elementem informacyjnym o działalności forum i o dyskusji na temat przyszłości Europy będzie strona internetowa "Futurum".

* * *

18 lutego 2002 r. odbyła się także konferencja prasowa minister ds. europejskich Danuty Hübner, przewodniczącego sejmowej Komisji Europejskiej Józefa Oleksego, senatora Edmunda Wittbrodta i przewodniczącej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Genowefy Grabowskiej. Przedstawiciele Polski w unijnym konwencie poinformowali, że postanowili współpracować i mówić jednym głosem o sprawach najważniejszych dla Polski.

Podczas konferencji D. Hübner zapewniła, że zarówno przedstawiciele Sejmu, Senatu, jak i rządu w Konwencie Unii Europejskiej chcą współpracować i dyskutować przed wyjazdami do Brukseli. Zdaniem minister, nie dojdzie do tego, by polscy przedstawiciele w konwencie w każdej drobnej sprawie mieli wspólne stanowisko. Jednak - według niej - "uważają oni, że mają obowiązek wypracowywać stanowisko, które będzie najlepiej odzwierciedlało polskie interesy w Unii Europejskiej".

* * *

19 lutego 2002 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski spotkał się z przedstawicielami Polski w Konwencie Unii Europejskiej: minister ds. europejskich Danutą Hübner i jej zastępcą Januszem Trzcińskim, przedstawicielami: Sejmu - posłem Józefem Oleksym i zastępującą go poseł Martą Fogler, oraz Senatu - senatorem Edmundem Wittbrodtem i jego zastępczynią senator Genowefą Grabowską.

Podczas spotkania podkreślano, że przedstawiciele Polski będą zabierać głos jedynie w sprawach najważniejszych dla kraju i że w Brukseli będą mówić jednym głosem.

"Jesteśmy zgodni co do zasady, że będziemy się starali reprezentować wspólne stanowisko w wielu ważnych sprawach, mimo iż reprezentujemy różne ogniwa, ale jednak tego samego państwa" - powiedział po spotkaniu poseł J. Oleksy. Dodał, że następne, zapowiedziane już spotkania z prezydentem, pomogą im w uściślaniu poglądów.

"Wszystko wskazuje na to, że uda nam się pracować wspólnie i tam, gdzie trzeba, dojść do wspólnego stanowiska, tak żeby Polska wypadła godnie i żeby nasz interes był pilnowany" - stwierdziła D. Hübner.

Senator E. Wittbrodt powiedział, że reprezentowanie opozycji nie wyklucza mówienia jednym głosem z pozostałymi przedstawicielami Polski. "Konsultując się szeroko w całym społeczeństwie - i z przedstawicielami koalicji rządzącej i opozycji - będziemy poszukiwali punktów wspólnych, nie budzących żadnych wątpliwości" - wyjaśniał senator. Jego zdaniem, z doświadczeń Polski wynika, iż "w kwestiach istotnych, zasadniczych co do interesu Polski w sprawach międzynarodowych", nie ma różnic.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz Szymczycha poinformował, że prezydent zadeklarował "swoją życzliwość i gotowość współpracy" ze wszystkimi przedstawicielami Polski w konwencie. A. Kwaśniewski zaproponował m.in., że Grupa Refleksyjna - którą prezydent powołał w zeszłym roku i która zajmuje się problematyką związaną z integracją europejską - będzie pracowała na ich rzecz, dostarczając "argumentów, pomysłów i koncepcji" oraz oddał do ich dyspozycji Belweder jako miejsce spotkań i dyskusji niezbędnych do pracy polskich delegatów do unijnego konwentu.

* * *

22 lutego 2002 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się Galowy Koncert Charytatywny "Wiesław Ochman i jego goście". Honorowy patronat nad koncertem objął marszałek Senatu Longin Pastusiak. Dochód z koncertu, zorganizowanego przez "Światową Fundację Zdrowie-Rozum-Serce", przeznaczono na zakup urządzeń medycznych i karetki pogotowia ratunkowego.

* * *

27 lutego 2002 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Leszek Miller spotkał się z przedstawicielami polskiego rządu i parlamentu do Konwentu Unii Europejskiej.

Spotkanie odbyło się w przeddzień inauguracji prac Konwentu UE, który odbędzie się 28 lutego 2002 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

W spotkaniu z premierem wzięli udział: przedstawiciel rządu skierowany do prac w konwencie - sekretarz stanu, minister ds. europejskich Danuta Huebner; przedstawiciel Sejmu - przewodniczący Komisji Integracji Europejskiej Józef Oleksy; przedstawiciel Senatu - senator Edmund Wittbrodt oraz senator Genowefa Grabowska, przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, zastępca przedstawiciela Senatu, i Janusz Trzciński, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, zastępca przedstawiciela rządu.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment