Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

2 lutego 2002 r. około 70 parlamentarzystów, reprezentujących różne partie polityczne, uczestniczyło w dorocznej pielgrzymce parlamentarzystów na Jasną Górę. Pod przewodnictwem duszpasterza parlamentarzystów ks. Henryka Chudka, przybyli posłowie i senatorowie Ligi Polskich Rodzin, Samoobrony, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości.

Pielgrzymka rozpoczęła się od tradycyjnego już spotkania w Kaplicy Różańcowej, gdzie okolicznościowy wykład wygłosił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Arcybiskup mówił o licznych grzechach nękających świat współczesny i podkreślał "poważną odpowiedzialność, jaką jest współdecydowanie o losach kraju".

Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba. Nawiązując do Święta Ofiarowania Pańskiego biskup powiedział, że trzeba naśladować Symeona, który rozpoznał Mesjasza w Jezusie przyniesionym przez Maryję do świątyni.

Po nabożeństwie parlamentarzyści zwiedzili jasnogórski Bastion św. Rocha, gdzie w remontowanych wnętrzach znajdzie się wielka ekspozycja historyczna, dokumentująca zarówno dzieje Jasnej Góry, jak i polskie zrywy narodowo-wyzwoleńcze od XIX w. aż po czasy "Solidarności".

* * *

4 lutego 2002 r. marszałek Longin Pastusiak wystosował list do przewodniczących parlamentów 13 krajów Europy Środkowowschodniej: Albanii, Armenii, Bułgarii, Bośni-Hercegowiny, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdowy, Rumunii, Słowacji i Ukrainy z zapytaniem o stan prac nad ratyfikacją Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. Statut ten dotychczas został podpisany przez 139 państw, a ratyfikowało go 49, podczas gdy do jego wejścia w życie potrzebna jest ratyfikacja co najmniej 60 państw. Do podjęcia działań w celu przyśpieszenia procesu ratyfikacji marszałek polskiego Senatu L. Pastusiak został upoważniony jako członek Zarządu Parliamentarians for Global Action (PGA - Parlamentarzyści na rzecz Działań Globalnych).

PGA uznała za priorytetowe zachęcenie wszystkich krajów, które podpisały statut, do jak najszybszej jego ratyfikacji, tak aby wszedł w życie najpóźniej w połowie 2002 roku. Zdaniem marszałka L. Pastusiaka, utworzenie Międzynarodowego Trybunału Karnego z pewnością przyczyni się do skuteczniejszego zwalczania terroryzmu międzynarodowego.

Polska jest jedynym krajem w Europie Środkowowschodniej, który już ratyfikował Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego.

PGA jest międzynarodową organizacją parlamentarną z siedzibą w Nowym Jorku. Ostatnie, 23. forum PGA odbyło się w dniach 24-27 stycznia br. w Sztokholmie. Jednym z tematów obrad tegorocznego spotkania była walka z międzynarodowym terroryzmem. Jak wiadomo, po ataku na USA 11 września 2001 r. problem ten stał się jedną z najważniejszych do rozwiązania kwestii stojących przed współczesnym światem.

* * *

5 lutego 2002 r. odbyło się spotkanie marszałka Longina Pastusiaka z wydawcami gazet ogólnopolskich.

Podczas spotkania marszałek przedstawił wizję Senatu V kadencji, omówił znaczenie drugiej Izby parlamentu w procesie stanowienia prawa w Polsce.

* * *

10 lutego 2002 r. senator Dorota Simonides otrzymała specjalne wyróżnienie w kolejnej edycji nagród przyznawanych przez "Nową Trybunę Opolską". "Złote Spinki" wręczono w Opolu po raz piąty, 10 lutego br. Nagrody otrzymują opolanie za to, co zrobili dla innych ludzi, społeczności lokalnej lub regionu.

"Złote Spinki" w pięciu kategoriach przyznaje od 1998 roku kapituła złożona z laureatów poprzedniej edycji i dziennikarzy NTO. Propozycje kandydatur do tego prestiżowego wyróżnienia zgłaszają czytelnicy największego dziennika Opolszczyzny.

W tym roku w kategorii "kultura" nagrodę otrzymał ks. Jerzy Kowolik z Naczęsławic, twórca i opiekun wiejskiej orkiestry symfonicznej. W kategorii "samorządność" kapituła wyróżniła Edwarda Gładysza z Bobrowej, w kategorii "postawa społeczna" nagrodę otrzymał Piotr Nowicki - organizator dorocznych konferencji "Chłopy do Europy". Za promocję Opolszczyzny "Złotą Spinkę" odebrała wiceminister kultury Aleksandra Jakubowska. W kategorii "biznes" wyróżniono Joachima Siekierę z Krapkowic.

* * *

13 lutego 2002 r. w Senacie, z inicjatywy marszałka Longina Pastusiaka, odbyło się II Forum Parlamentarzystów Pomorza. Województwo pomorskie jest reprezentowane w parlamencie przez 26 posłów i 6 senatorów.

W spotkaniu uczestniczyli także wojewoda pomorski Ryszard Kurylczyk i marszałek województwa pomorskiego Jan Zarębski.

Tematem II forum były najważniejsze problemy województwa, które parlamentarzystom przedstawili wojewoda i marszałek województwa pomorskiego.

Wojewoda R. Kurylczyk podkreślił, że największym problemem w regionie jest rosnące bezrobocie, które w skali województwa sięga 19,6%, natomiast w niektórych gminach i powiatach - dochodzi nawet do 30%. Wojewoda przedstawił przyczyny tej sytuacji, a także podjęte decyzje administracyjne, które mają powstrzymać proces pogłębiającego się bezrobocia. Wojewoda R. Kurylczyk zadeklarował pomoc wszystkim, którzy zechcą tworzyć miejsca pracy, zapowiedział też ukrócenie wyprzedaży majątku likwidowanych zakładów tylko po to, by zdobyte środki pozwoliły przetrwać niewielkiej grupie pracowników.

Zdaniem wojewody, a wypowiadał się on również w imieniu marszałka województwa pomorskiego, inwestycją, która ma pomóc w powstrzymaniu rosnącego dziś bezrobocia, jest budowa autostrady A 1. Jeśli w najbliższych miesiącach zostanie podpisana umowa koncesyjna, budowa A 1 ruszy wiosną przyszłego roku, ale już w tym roku, w maju, można zacząć prace przygotowawcze, takie jak wycinka drzew, karczowanie lasów itp. Wojewoda R. Kurylczyk i marszałek J. Zarębski zaapelowali do parlamentarzystów, by w tegorocznym budżecie państwa znalazły się pieniądze na ten cel.

Wojewoda i marszałek województwa pomorskiego poinformowali także parlamentarzystów o programie poprawy systemu ochrony przeciwpowodziowej na Żuławach Wiślanych. Wdrożenie tego programu to - poza podstawowym celem - także nowe miejsca pracy.

Wojewoda i marszałek zobowiązali się do stałej, systematycznej współpracy z parlamentarzystami swojego województwa. Posłowie i senatorowie Pomorza zadeklarowali wspieranie rozwoju regionu w pracach parlamentarnych.

Marszałek L. Pastusiak zwrócił się do wojewody i marszałka województwa pomorskiego o sporządzenie memorandum, w czym parlamentarzyści Pomorza mogą pomóc swojemu regionowi. Marszałek zapowiedział też kolejne forum parlamentarzystów Pomorza.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment