Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

7 stycznia br. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się doroczna odprawa koordynacyjno-zadaniowa kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP.W spotkaniu uczestniczyli: prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Borowski i Longin Pastusiak, prezes Rady Ministrów Leszek Miller, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Czesław Piątas oraz przedstawiciele sejmowej i senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Przed rozpoczęciem spotkania prezydent przyjął meldunek od szefa Sztabu Generalnego WP przed frontem Kompanii Reprezentacyjnej WP.

Podczas odprawy gen. broni Cz. Piątas przedstawił raport o aktualnym stanie Sił Zbrojnych RP, a minister obrony narodowej J. Szmajdziński zapoznał uczestników z głównymi zadaniami MON na rok 2002.

* * *

8 stycznia br. marszałek Longin Pastusiak spotkał się z redaktorami naczelnymi prasy regionalnej.

Marszałek poinformował gości o pozycji Senatu w systemie stanowienia prawa w Polsce. L. Pastusiak podkreślił, że 70% poprawek senackich jest przyjmowanych przez Sejm, co świadczy o roli i potrzebie istnienia drugiej izby parlamentu.

Podczas rozmowy wiele uwagi poświęcono sprawie opieki Senatu nad Polonią. W opinii marszałka L. Pastusiaka, środowiska polonijne wykazują duże zainteresowanie współpracą z Senatem.

* * *

15 stycznia br. marszałek Longin Pastusiak, w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył Markowi Janowi Hagmajerowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany za wybitne zasługi w działalności kombatanckiej.

* * *

15 stycznia br. marszałek Longin Pastusiak i senator Zdzisława Janowska spotkali się z 90-osobową grupą uczniów XX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi - szkoły, której senator i marszałek są absolwentami.

W czasie rozmowy marszałek wyjaśnił młodzieży, dlaczego podczas kampanii wyborczej koalicja SLD-UP opowiedziała się w za koncepcją jednoizbowego parlamentu w Polsce, przedstawił wizję Senatu V kadencji. Podczas obecnej kadencji Senat zamierza wnieść twórczy wkład w proces legislacyjny i podnieść jakość stanowionego prawa, a także w większym niż dotychczas stopniu wykorzystać prawo do inicjatyw ustawodawczych. Jako przykład takiej inicjatywy, którą Senat niebawem przedłoży, marszałek podał projekt ustawy o ustanowieniu 2 maja - Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Senator Z. Janowska poinformowała o trwających pracach nad projektem ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że Senat V kadencji tworzą senatorowie o wysokich kwalifikacjach zawodowych (92% ma wyższe wykształcenie), z doświadczeniem parlamentarnym (56% ma staż parlamentarny), w tym wielu posiada wykształcenie prawnicze, co ma istotne znaczenie przy tworzeniu prawa. Marszałek zwrócił też uwagę, iż obecny Senat ma największą w historii reprezentację kobiet (23%).

Uczestnicząca w spotkaniu młodzież interesowała się rolą Polski w NATO, pytała też, jak rządząca koalicja będzie przekonywać Polaków do integracji naszego państwa z Unią Europejską, jak zamierza "ocieplić" stosunki z Rosją, jakie są szanse na poprawienie wydolności wymiaru sprawiedliwości w Polsce.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment