Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

18 grudnia 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia przystąpiła do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, ustawy o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych oraz ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Nowelizacja sejmowa była projektem rządowym i jest ściśle związana z projektem budżetu państwa na rok 2002, zakładającym oszczędności budżetowe, możliwym m.in. dzięki stosownym zmianom wprowadzonym do ustaw wymienionych w nowelizacji.

Zmiany w ustawie kombatanckiej polegają na zamrożeniu w 2002 roku wysokości dodatku kombatanckiego oraz ryczałtu energetycznego i utrzymaniu ich na poziomie z 31 grudnia br. Nowelizacja ustawy o żołnierzach górnikach zakłada, że świadczenie pieniężne przysługujące na podstawie tej ustawy w 2002 roku nie będzie podlegało waloryzacji. Podobnie ryczałt energetyczny zostanie utrzymany na obowiązującym obecnie poziomie. Opiniowana ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2002 roku.

Po wysłuchaniu opinii przedstawiciela Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz zapoznaniu się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu w głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do sejmowej nowelizacji. Ustalono, że wniosek w sprawie przyjęcia jej bez poprawek zgłosi w imieniu komisji senator Jerzy Cieślak.

Kolejny punkt porządku dziennego posiedzenia dotyczył rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu dla cywilnych ofiar wojny. Nowelizowana ustawa została uchwalona 20 lipca 2001 roku, w wyniku wniesienia projektu poselskiego, i miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2002 roku. Uchwalona na podstawie projektu rządowego ustawa nowelizująca jest ściśle związana z projektem budżetu państwa na rok 2002 i przewiduje wydłużenie okresu vacatio legis tak, aby ustawa o świadczeniu dla cywilnych ofiar wojny weszła w życie 1 stycznia 2004 r.

Komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy sejmowej. Postanowiono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży na posiedzeniu plenarnym senator Olga Krzyżanowska.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono ponadto ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest oraz ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentów.

W dyskusji nowelizacja sejmowa nie wzbudziła kontrowersji. W głosowaniu komisja podjęła decyzję o zarekomendowaniu Senatowi przyjęcia jej bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senator Alicję Stradomską.

Podczas posiedzenia rozpatrzono ponadto ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Zmiany wprowadzone przez Sejm omówiła w imieniu rządu wiceminister pracy i polityki społecznej Jolanta Banach. Zmierzają one m.in. do skrócenia wymiaru urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego i do powrócenia do stanu sprzed ostatniej nowelizacji z 2001 r. (z 26 tygodni do 16 tygodni).

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia zaproponowała wprowadzenie 3 poprawek, m.in. zmianę redakcji art. 180 §6 ustawy, dotyczącego uregulowania dającego możliwość podziału urlopu macierzyńskiego między kobietę a mężczyznę. Zaproponowano także poprawkę do art. 183 §1 ustawy, polegającą na wydłużeniu do dwunastu miesięcy wieku dziecka przysposobionego, z uwagi na które z tego urlopu może skorzystać osoba przysposabiająca. Ustalono, że sprawozdanie na temat nowelizacji kodeksu pracy złoży Izbie senator A. Stradomska.

Komisja postanowiła natomiast nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym, ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wniosek w tej sprawie poparła większość senatorów. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Jerzego Cieślaka.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia 6 głosami, przy 3 głosach wstrzymujących, zaakceptowano również ustawę o zmianie ustawy o pomocy społecznej, ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W dyskusji nad proponowanymi przez rząd i uchwalonymi przez Sejm zmianami, z jednej strony, wyrażano zrozumienie ze względu na zły stan budżetu państwa, z drugiej - wskazywano na dolegliwości związane z uszczupleniem niektórych form pomocy państwa osobom ubogim. Zastrzeżeń nie budziły natomiast propozycje włączenia do ustawy o pomocy społecznej świadczeń dla kobiet w ciąży, a także uregulowania zmierzające do jej uporządkowania. Ponadto zwracano uwagę , że tego typu normy prawne powinny być pisane bardziej przystępnym dla obywateli językiem.

Postanowiono, że sprawozdanie w sprawie nowelizacji sejmowej złoży Izbie senator Wiesława Sadowska.

Akceptację komisji uzyskała również ustawa o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym i ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz niektórych innych ustaw.

W dyskusji największe kontrowersje wywołał art. 2 nowelizacji, zmierzający do utrzymania na dotychczasowym poziomie - 7, 75% składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Do stanowiska komisji, które zarekomenduje Izbie senator Wojciech Pawlowski, a przyjętego 7 głosami, przy 2 głosach przeciw, zgłoszono wniosek mniejszości zmierzający do odrzucenia ustawy sejmowej w całości. Sprawozdawcą tego wniosku będzie senator Zbigniew Religa.

Do ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz niektórych innych ustaw, ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo farmaceutyczne, ustawę o wyrobach medycznych oraz ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych senatorowie z Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia zaproponowali wprowadzenie 2 poprawek. Nowelizacja dotyczy m.in. przesunięcia o rok terminu wprowadzenia zintegrowanego systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, wyłączając ratownictwo lotnicze, które będzie finansowane z budżetu ministra zdrowia, a także zmiany o jeden kwartał terminu wejścia w życie ustawy wprowadzającej cały pakiet ustaw farmaceutycznych (na 1 kwietnia 2002 r.). Przyczyną proponowanego w niniejszej noweli wydłużonego terminu vacatio legis są trudności finansowe, a także niezbędne, według ustawodawców, zmiany organizacyjne w centralnych organach administracji rządowej i podporządkowanych im jednostkach.

Ustalono, że poprawki przyjęte przez komisję zarekomenduje Izbie senator W. Sadowska.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Ustawę uchwalono na podstawie projektu rządowego, mającego ograniczyć wydatki na wynagrodzenia w sferze budżetowej.

Po dyskusji z udziałem wiceminister finansów Haliny Wasilewskiej-Trenkner senatorowie postanowili nie zgłaszać poprawek i zaproponować Izbie przyjęcie nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Janusza Bielawskiego.

* * *

Odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów, ustawy o działach administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw.

Uregulowania zawarte w ustawie rekomendowali: dyrektor gabinetu politycznego ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Białoruski oraz przedstawiciele rządowego Centrum Legislacji: wiceprezes Beata Hebdzyńska, wicedyrektor Jacek Krawczyk i główny legislator Zbigniew Śpiewak.

Nowelizacja przewiduje m.in., że prezesi Narodowego Banku Polskiego i Najwyższej Izby Kontroli zostaną pozbawieni ustawowo zagwarantowanego prawa do udziału w posiedzeniach rządu. Wprowadzone zmiany dotyczyły również ustawy o służbie cywilnej. Zgodnie z nimi, do końca grudnia 2005 roku dyrektor generalny urzędu administracji państwowej może wyrażać zgodę na obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej przez osobę niebędącą członkiem korpusu tej służby. Osoba taka ma zajmować powierzone jej stanowisko do czasu obsadzenia go w drodze konkursu. Dyrektor generalny może podjąć taką decyzję, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami urzędu, a dana osoba posiada "szczególne doświadczenie lub umiejętności zawodowe". Zgodę na obsadzenie stanowiska ma wyrażać premier. Sekretarza Rady Ministrów będzie powoływał premier. Do tej pory ustawa o służbie cywilnej przewidywała, że stanowisko to jest obsadzane w drodze konkursu.

W dyskusji poprawki do rozpatrywanej ustawy sejmowej zgłosili senatorowie Mieczysław Janowski, Zbyszko Piwoński i Zbigniew Zychowicz.

W głosowaniu komisja odrzuciła zmiany proponowane przez senatora M. Janowskiego, dotyczące skreślenia zapisów odnoszących się prezesów NBP i NIK oraz do ustawy o służbie cywilnej. Poparcie uzyskała natomiast poprawka senatora Z. Zychowicza odnośnie przesunięcia terminu z grudnia 2005 roku na 31 grudnia 2002 r.

W przyjętym stanowisku Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zaakceptowała 10 poprawek. Ustalono, że zarekomenduje je Izbie na posiedzeniu plenarnym senator Z. Piwoński.

* * *

W posiedzeniu Komisji Nauki, Edukacji i Sportu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu: sekretarz stanu Adam Jamróz, podsekretarze stanu Tadeusz Sławecki i Adam Giersz, dyrektor i wicedyrektor Departamentu Prawnego w MENiS Joanna Rozwadowska i Grażyna Kida oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Halina Wasilewska-Trenkner. Ponadto zapoznano się z opiniami o ustawach sejmowych przygotowanymi przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Posiedzenie komisji rozpoczęło się łącznym rozpatrzeniem ustaw nowelizujących Kartę Nauczyciela: ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy- Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Uregulowania przyjęte przez Sejm na podstawie projektu rządowego przewidują m. in. przesunięcie o rok II etapu podwyżek dla nauczycieli. Rozpatrywane nowelizacje znalazły się w pakiecie ustaw około budżetowych. Według wyliczeń rządu, rezygnacja z wprowadzenia podwyżek w 2002 r. przyniesie oszczędności w wysokości 1,9 mld zł. Ponadto przesunięto o rok wejście w życie przepisu nakazującego ministrowi edukacji określanie minimalnej wysokości dodatków do zasadniczej pensji nauczycielskiej. Zdaniem rządu, taka regulacja powinna zaczekać na znowelizowanie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, gdyż jest niespójna z obecnie obowiązującą ustawą.

Sejm zaproponował również przedłużenie ministrom edukacji i kultury do 31 marca 2002 r. terminu na rozpatrzenie wniosków nauczycieli o wyjątkowy tryb ich awansowania.

W wyniku głosowania komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanych ustaw sejmowych i zarekomendować Senatowi przyjęcie ich bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Irena Kurzępa.

W kolejnym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, zmierzającą do likwidacji przewidzianych w ustawie nowelizowanej podwyżek dla pracowników wyższych uczelni w 2002 r.

W dyskusji zwracano uwagę na pilną potrzebę podniesienia statusu finansowego pracowników szkół wyższych. W związku z trudną sytuacją budżetu komisja postanowiła jednak nie zgłaszać zastrzeżeń i zarekomendować Senatowi przyjęcie nowelizacji sejmowej bez poprawek. Postanowiono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Marian Żenkiewicz.

Na zakończenie posiedzenia komisja jednogłośnie zaaprobowała ustawę o zmianie ustawy o kulturze fizycznej, która postanawia, że od 1 lutego 2002 r. zlikwidowana zostanie czwarta w tygodniu obowiązkowa godzina wychowania fizycznego. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o kulturze fizycznej należał do grupy ustaw okołobudżetowych. Likwidacja od początku drugiego semestru czwartej w tygodniu obowiązkowej godziny wychowania fizycznego w szkołach pozwoli na oszczędność 275 mln zł.

Postanowiono, że stanowisko Komisji Nauki, Edukacji i Sportu w sprawie nowelizacji ustawy o kulturze fizycznej przedstawi Izbie senator Kazimierz Drożdż.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywano ustawę zmieniającą ustawę - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawę o prokuraturze oraz ustawę o kuratorach sądowych. Ustawa nowelizująca ma charakter okołobudżetowy, większość jej zapisów dotyczy przesunięcia terminów wejścia w życie podwyżek uposażeń pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Senatorowie wysłuchali wiceministra sprawiedliwości Marka Staszaka. Zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Ponadto uwagi do ustawy zgłosili przedstawiciele Stowarzyszenia Zawodowych Kuratorów Sądowych prezes Andrzej Martuszewicz i wiceprezes Anna Korpanty, którzy zgadzając się na odroczenie przewidzianych w ustawie o kuratorach sądowych podwyżek, apelowali o nieodraczanie wejścia w życie innych jej zapisów, m.in. o ustanowienie samorządy kuratorskiego.

W głosowaniu komisja poparła nowelizację sejmową. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Teresa Liszcz.

Ponadto Komisja Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywała, z udziałem wiceministra sprawiedliwości M. Staszaka, ustawę o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy - Prawo działalności gospodarczej wraz z projektem podstawowego aktu wykonawczego.

W dyskusji senatorowie interesowali się, czy wystarczy rok na rozpoczęcie sądowej rejestracji osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i czy rzeczywiście konieczne jest rejestrowanie wszystkich podmiotów.

W głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senator Aleksandrę Koszadę.

W trzecim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy.

Projektowane zmiany omówiła w imieniu rządu wiceminister pracy i polityki społecznej Jolanta Banach. Zmierzają one do przywrócenia wymiaru urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego do stanu sprzed nowelizacji - z obecnych 26 tygodni do 16 tygodni. Urlopy będą wynosić 16 tygodni przy urodzeniu pierwszego dziecka, 18 tygodni przy urodzeniu każdego następnego i 26 tygodni, gdy urodzi się więcej niż jedno dziecko. Takie urlopy obowiązywały od lat siedemdziesiątych do końca 1999 r. Wymiar urlopu po ostatniej nowelizacji wynosił 26 tygodni przy porodzie pojedynczym i 39 tygodni przy porodzie mnogim.

W dyskusji największe kontrowersje wywołały kwestie związane z wymiarem urlopu macierzyńskiego oraz projektowanymi uprawnieniami przyznawanymi pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, związanymi z przebywaniem na urlopie macierzyńskim, łącznie z  wypłatą zasiłku macierzyńskiego. Pytania senatorów dotyczyły ponadto planowanych oszczędności.

Poważne wątpliwości senatorów budziło uregulowanie dające możliwość podziału urlopu macierzyńskiego między kobietę a mężczyznę. Wątpliwości te zostały jednak rozwiane po dokonanej przez Komisję Ustawodawstwa i Praworządności zmianie redakcji art. 180 §6 ustawy.

W głosowaniu komisja zaproponowała również poprawkę do art. 183 §1 ustawy, polegającą na wydłużeniu do dwunastu miesięcy wieku dziecka przysposobionego, z uwagi na które z tego urlopu może skorzystać osoba przysposabiająca. Uznano, że procedura związana z przysposobieniem dziecka jest w Polsce dość długa, co powoduje, że rodzice często nie mogą skorzystać z tych uprawnień w okresie, który zakładała ustawa przedstawiona przez Sejm.

W przyjętym stanowisku Komisja Ustawodawstwa i Praworządności zaproponowała ogółem 4 poprawki. Ustalono, że sprawozdanie na temat nowelizacji kodeksu pracy złoży Izbie senator Ewa Serocka.

Na zakończenie posiedzenia komisja przedyskutowała z własnej inicjatywy zapisy zawarte w sejmowych nowelizacjach ustaw: o partiach politycznych oraz Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. W tej części posiedzenia uczestniczyli wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner oraz zastępca kierownika Krajowego Biura Wyborczego Bohdan Szcześniak.

Senatorowie zapowiedzieli zgłoszenie podczas debaty plenarnej poprawek do obu ustaw.

* * *

Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego spotkali się z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Zbigniewem Sobotką. Tematem spotkania były działania resortu na rzecz realizacji zadań dotyczących ładu i porządku publicznego, bezpieczeństwa państwa oraz zapewnienia bezpieczeństwa obywateli.

Wiceminister poinformował, że resort posiada program zarządzania na czas kryzysowy. Niestety, problemy wynikające z powstania dziury budżetowej dotkną także MSWiA i służby mu podległe, najbardziej policję. Budżet 2002 jest budżetem przetrwania. Dlatego należy poszukiwać rozwiązań odciążających policję, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo publiczne obywatelom. Następnie Z. Sobotka szczegółowo omówił działania podjęte przez resort w tym zakresie, m.in. opracowywany program zwalczania przestępczości, skonstruowany tak, by nie był to program wyłącznie represyjny i oparty na karaniu, ale by obejmował przyczyny i źródło zjawisk patologicznych. Zdaniem wiceministra, bardzo ważna jest współpraca z opozycją parlamentarną i pozaparlamentarną, aby program ten realizować niezależnie od ekipy rządzącej.

Jeśli chodzi o inne służby podległe MSWiA, to np. Państwowa Straż Pożarna jest nowoczesną formacją, dysponującą sprawnym systemem ratowniczym. Reformy wymaga powszechne ratownictwo i obrona cywilna, zwłaszcza w wypadku zagrożenia bioterrorystycznego.

Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz niektórych innych ustaw, ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo farmaceutyczne, ustawę o wyrobach medycznych oraz ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz o zmianie ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza oraz o zmianie innych ustaw.

Senatorowie wysłuchali wiceministra zdrowia Jana Kopczyka. Ponadto zapoznali sie z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Cztery pierwsze artykuły nowelizacji sejmowej dotyczyły przesunięcia o rok terminu wejścia w życie przepisów odnoszących się do wyłączenia z ogólnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy odbywających nadterminową i okresową służbę wojskową. Uzasadnieniem do podjęcia tej nowelizacji był przede wszystkim zbyt krótki czas, jaki został ustawowo przewidziany na wprowadzenie nowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych żołnierzy zawodowych. Dodatkowym argumentem za przesunięciem o rok wyłączenia z systemu ubezpieczeń zdrowotnych tej grupy żołnierzy był brak środków finansowych na finansowanie świadczeń zdrowotnych z budżetu państwa, a dokładniej mówiąc - z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

W przyjętym stanowisku komisja zaproponowała siedem poprawek, z których cztery miały charakter merytoryczny i dotyczyły świadczeń zdrowotnych wobec żołnierzy zawodowych oraz odbywających nadterminową zasadniczą służbę wojskową i służbę okresową, a trzy pozostałe były poprawkami legislacyjnymi.

Postanowiono, że stanowisko komisji w sprawie nowelizacji sejmowej przedstawi Izbie senator Wiesław Pietrzak.

* * *

Senatorowie z Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych zebrali się w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustaw: o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, Prawo energetyczne, o partiach politycznych, o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych, o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej, Prawo telekomunikacyjne, o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", o spółdzielniach mieszkaniowych, o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2001-2006 oraz o uchyleniu ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych i wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Podczas posiedzenia najważniejsze uregulowania przyjęte w ustawie omówiła wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner. Nowelizacja sejmowa, jedna z 17 ustaw okołobudżetowych zmniejszających przyszłoroczne wydatki, ogranicza wydatki m.in. na partie polityczne, modernizację armii i drogi.

W dyskusji senator Andrzej Wielowieyski zaproponował skreślenie artykułu dotyczącego ograniczeń w finansowaniu partii politycznych. Wniosek ten nie uzyskał w głosowaniu poparcia większości komisji. Podczas posiedzenia plenarnego swój wniosek postanowiła zgłosić mniejszość.

Większość Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem nowelizacji sejmowej bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Genowefa Ferenc.

W dyskusji kontrowersji nie wywołała natomiast ustawa o zmianie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw.

Po wysłuchaniu wiceminister finansów H. Wasilewskiej-Trenkner oraz opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu postanowiono zarekomendować Senatowi przyjęcie nowelizacji bez poprawek. Na sprawozdawcę komisja wybrała senatora Władysława Mańkuta.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ponadto ustawę o zmianie ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

W tej części posiedzenia wziął udział przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, wicedyrektor Departamentu Kontroli Eksportu Janusz Kostrzewa.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem nowelizacji sejmowej bez poprawek. Postanowiono, że w imieniu komisji podczas posiedzenia plenarnego głos zabierze senator Bernard Drzęźla.

* * *

Na swoim posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wybrała zastępcę przewodniczącego komisji. W dyskusji senator Jerzy Pieniążek zgłosił na to stanowisko kandydaturę senatora Sławomira Izdebskiego. W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym przez komisję w składzie senatorowie: Tadeusz Bartos i Józef Dziemdziela, senator S. Izdebski uzyskał jednomyślne poparcie 7 senatorów.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej oraz ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

Komisja zapoznała się z opiniami o ustawie przedstawionymi przez wiceministra rolnictwa i rozwoju Józefa Pilarczyka oraz Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W dyskusji rozpatrywana nowelizacja, która była pilnym projektem rządowym, nie wywołała kontrowersji. W wyniku głosowania komisja postanowiła zarekomendować Senatowi jej przyjęcie bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Janusza Lorenza.

Podczas posiedzenia rozpatrzono ponadto ustawę o regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Ustawa, której przyjęcie w imieniu rządu rekomendował wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi J. Pilarczyk, przewidywała przesunięcie terminu stosowania dopłat do skupu mleka ze stycznia 2002 roku na październik 2002 roku.

W dyskusji senator S. Izdebski zaproponował, by termin ten skrócić do 1 lipca 2002 r. W głosowaniu zgłoszona poprawka uzyskała poparcie 2 senatorów, 1 był przeciw, a 4 osoby wstrzymały się od głosu. Postanowiono, że stanowisko komisji, zawierające zaakceptowaną zmianę, zarekomenduje Izbie senator S. Izdebski.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz o zmianie innych ustaw.

Senatorowie wysłuchali wiceministra infrastruktury Mieczysława Muszyńskiego oraz dyrektora Zbigniewa Boniuszki z Ministerstwa Finansów. Omawiana ustawa zmierza do zmniejszenia ulg na bilety komunikacji publicznej kolejowej i autobusowej.

Ministerstwo Finansów szacuje, że zmniejszenie ulg na bilety PKP i PKS z 50 do 37% i zastąpienie biletami bezpłatnymi z ulgą 78% przyniesie państwu około 500 mln zł oszczędności. Jak stwierdził Z. Boniuszko, "250 mln uzyskamy poprzez zmniejszenie ulg, natomiast kolejne 250 - to pieniądze, które odzyskamy poprzez ukrócenie nadużyć przewoźników".

W przyjętym stanowisku senatorowie wnieśli do ustawy poprawki o charakterze legislacyjnym. Dotyczą one głównie artykułu określającego osoby, w stosunku do których przepisy ustawy nie będą stosowane. Zgodnie z nimi, zamiast wymieniania poszczególnych grup tzn. pracowników firm przewozowych kolejowych i autobusowych, emerytów, rencistów tych firm i najbliższych członków ich rodzin trzeba określić ich całościowo jako "osoby odbywające podróż z wykorzystaniem ulg lub zniżek taryfowych przyznanych przez przewoźnika".

W dyskusji senator Kazimierz Drożdż proponował także przyznanie prawa do bezpłatnych biletów dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Miałoby to dotyczyć jedynie przejazdów do szkoły i do ośrodków rehabilitacyjnych. W tej sprawie rząd wyraził opinię negatywną. Zdaniem dyrektora Z. Boniuszki, taka ulga mogłaby stać się przyczyną nadużyć ze strony przewoźników. Poprawka nie była rozpatrywana przez komisję.

Ustalono, że stanowisko Komisji Infrastruktury i Skarbu Państwa przedstawi Izbie senator Mieczysława Mietła.

19 grudnia 2001 r.

Senatorowie z Komisji Ochrony Środowiska postanowili zaproponować poprawkę do ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne.

Wprowadzenie w zagadnienia regulowane w nowelizacji sejmowej przedstawił wiceminister środowiska Krzysztof Szamałek. Jak stwierdził, przesunięcie o dwa lata utworzenia Urzędu Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej uzasadnione jest brakiem odpowiednich środków w budżecie.

Ponadto komisja zapoznała się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu oraz wysłuchała uwag dyrektora Departamentu Lotnictwa Cywilnego w Ministerstwie Infrastruktury Jacka Klaudzińskiego.

W głosowaniu senatorowie poparli zmianę art. 1 w pkt 4, w art. 218a zmierzającą do dodania ust. 3 w brzmieniu: "Do dnia 31 grudnia 2003 r. wydatki, o których mowa w art. 99 ust. 1 i art. 109 ust. 2, pokrywane są z części budżetu państwa będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej".

Ustalono, że sprawozdanie w sprawie nowelizacji prawa wodnego złoży w imieniu komisji senator January Bień.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Emigracji i Polaków za Granicą postanowiono podjąć inicjatywę ustawodawczą o ustanowieniu 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Decyzję w tej sprawie podjęto jednogłośnie.

Ustanowienie święta polskiej emigracji ma - w zamyśle komisji - stanowić symboliczny dowód uznania dla dorobku Polonii i jej pomocy dla ojczyzny.

Zdaniem przewodniczącego komisji senatora Tadeusza Rzemykowskiego, zgodnie z projektem, 2 maja nie byłby dniem wolnym od pracy. W poprzedniej kadencji Senat skierował projekt takiej ustawy do Sejmu. Posłowie nie zdążyli jednak rozpatrzyć propozycji.

20 grudnia 2001 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego, podczas którego senatorowie spotkali się z ministrem obrony narodowej Jerzym Szmajdzińskim.

Minister przedstawił informację na temat działań resortu na rzecz realizacji zadań z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa i odpowiadał na pytania senatorów. Pytania dotyczyły zamierzeń ustawowych resortu, prac nad przyszłorocznym budżetem czy finansowania programu modernizacji technicznej.

Podczas posiedzenia interesowano się współpracą międzynarodową, ćwiczeniami wojskowymi odbywanymi w ramach NATO czy Partnerstwa dla Pokoju. Pytania senatorów dotyczyły również przyszłości szkolnictwa wojskowego, Wojskowej Akademii Technicznej i Wojskowej Akademii Medycznej oraz sposobu pozyskiwania nowych kadr wojskowych.

Pytano także o trafność decyzji dotyczących restrukturyzacji armii, podejmowanych w ramach programu 6-letniego.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment