Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

18 listopada br. w Teatrze Polskim w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród im. ks. Piotra Wawrzyniaka. Tegorocznymi laureatami zostali senator Włodzimierz Łęcki, dominikanin Jan Góra, prof. Jacek Łuczak, Roman Marciniak i Jarosław Nadrzycki.

Nagrody przyznano po raz trzeci w pięciu kategoriach - Gospodarz Wielkopolski, Obywatel Wielkopolski, Promotor Wielkopolski, Serce Wielkopolski i Nadzieja Wielkopolski. Zgłoszenia kandydatów mogły wysyłać instytucje i osoby prywatne. Kandydatury zaprezentowano kapitule nagrody, która wyłoniła po trzy osoby nominowane w każdej kategorii. W jej skład weszli m.in. dyrygent Agnieszka Duczmal, prezydent Poznania Ryszard Grobelny, rektor UAM Stefan Jurga, marszałek województwa wielkopolskiego Stefan Mikołajczak, wicepremier Marek Pol, arcybiskup Juliusz Paetz i senator Jerzy Smorawiński.

Senator W. Łęcki, długoletni wojewoda poznański, działacz turystyczny i twórca najpopularniejszego szlaku turystycznego w regionie - Szlaku Piastowskiego został laureatem nagrody w kategorii Obywatel Wielkopolski.

* * *

17 listopada br. marszałek Longin Pastusiak spotkał się z przedstawicielami organizacji polonijnych: Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej, Kongresu Polonii Amerykańskiej, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, Rady Naczelnej Organizacji Polskich w Australii, Kongresu Polaków w Rosji i Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.

Marszałek L. Pastusiak zwrócił się do przedstawicieli organizacji polonijnych z apelem o utrzymywanie codziennych kontaktów organizacji polonijnych z Senatem RP. Przedstawiciele organizacji polonijnych przedstawili problemy, z jakimi borykają się w krajach, w których mieszkają. Przedstawili również oczekiwania organizacji polonijnych wobec Senatu. "Mamy zaufanie do Senatu i chcemy, żeby współpraca między naszymi organizacjami a Izbą Wyższą polskiego parlamentu rozwijała się owocnie z korzyścią dla Polski i Polaków mieszkających poza Ojczyzną" - podkreślali przedstawiciele organizacji polonijnych.

W spotkaniu uczestniczyli: wicemarszałek Jolanta Danielak, przewodniczący Komisji Emigracji i Polaków za Granicą senator Tadeusz Rzemykowski oraz prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prof. Andrzej Stelmachowski.

* * *

23 listopada br., w Warszawie, odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Trójstronnej, w nowej ustawowo umocowanej formule.

W inauguracyjnym posiedzeniu uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Borowski i Longin Pastusiak oraz premier Leszek Miller, który wręczył powołania 37 członkom komisji oraz przedstawicielom GUS, NBP i samorządu.

Inaugurując prace komisji, premier podkreślił, że otwieramy nowy rozdział w historii dialogu społecznego w Polsce. J. Miller zapewnił, że jego intencją jest "uczynić wszystko, by Komisja Trójstronna stała się instytucją efektywnego dialogu społecznego".

Zabierający głos szefowie organizacji pracodawców i związków zawodowych podkreślali dramatyzm sytuacji, w jakiej znalazła się polska gospodarka, ale i optymistycznie zapatrywali się na powodzenie dialogu społecznego na forum komisji.

* * *

29 listopada br. marszałek Longin Pastusiak spotkał się z przebywającą w Warszawie pięćdziesięcioosobową grupą młodzieży z III gimnazjum w Gdańsku. Młodzież interesowała się życiem polityków, ich politycznymi planami.

Marszałek Senatu przedstawił gimnazjalistom zadania, jakie stoją przed politykiem, jego obowiązki, wyraził opinię na temat relacji między politykiem i wyborcami.

Odpowiadając na pytanie, co marszałek zamierza uczynić dla swojego okręgu wyborczego, czyli Gdańska, L. Pastusiak podkreślił, że poseł i senator powinien umiejętnie kojarzyć interes państwa z interesem regionu, z którego został wybrany.

Marszałek wymienił kilka spraw związanych z Gdańskiem, do rozwiązania których się przyczynił. Z inicjatywy marszałka wróciły do Gdańska dzieła sztuki przechowywane w Muzeum Narodowym w Warszawie. Za sprawą marszałka znalazły się pieniądze na budowę 11 sal gimnastycznych w województwie, a także dla dwóch szpitali. Obecnie marszałek zabiega o rozpoczęcie budowy autostrady północ-południe, której znaczenie dla portu gdańskiego trudno przecenić. Marszałek poinformował także swoich gości o zaplanowanym na 30 listopada br. Forum Parlamentarzystów Pomorza, które ma zająć się między innymi sprawą budowy biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego.

Na zakończenie spotkania marszałek otrzymał raport z obrad sejmiku młodzieży gdańskich szkół na temat integracji Polski z Unią Europejską.

* * *

30 listopada br., z inicjatywy marszałka Longina Pastusiaka, odbyło się w Senacie Forum Parlamentarzystów Pomorza. W spotkaniu wzięli udział posłowie i senatorowie wszystkich opcji politycznych mających reprezentację w obecnym parlamencie.

W forum udział wzięli senatorowie: Anna Kurska, Ewa Serocka, Gerard Czaja, Edmund Wittbrodt, posłowie: Małgorzata Ostrowska, Grażyna Paturalska, Edmund Stachowicz, Gertruda Szumska, Stanisław Kalinowski, Jacek Kowalik, Joanna Senyszyn, Lech Zielonka oraz - specjalnie zaproszony - rektor Uniwersytetu Gdańskiego profesor Marcin Pliński.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że misją parlamentarzystów jest umiejętne godzenie zadań wyznaczonych posłom i senatorom przez konstytucję ze służeniem pomocą instytucjom, władzom, obywatelom regionu, z którego zostali wybrani. Marszałek wyraził przekonanie, że dzięki wspólnej pracy lepiej i skuteczniej będzie można tę misję wypełniać.

Tematem inauguracyjnego spotkania były problemy Uniwersytetu Gdańskiego. Rektor Marcin Pliński przedstawił osiągnięcia uczelni, a na tym tle problemy, z którymi borykają się władze uczelni. Rektor przekazał posłom i senatorom uchwałę Senatu UG z 29 listopada br., dotyczącą planowanego przez rząd wstrzymania w 2002 roku wzrostu wynagrodzeń pracowników szkół wyższych. Jak wynika z uchwały, środowisko akademickie nie godzi się na te zmiany, gdyż spowodowałyby one realny spadek i tak niskich wynagrodzeń w szkołach wyższych w porównaniu z płacami w gospodarce narodowej, a w wyniku tego - dalszą ucieczkę nauczycieli akademickich do innych, lepiej płatnych gałęzi gospodarki.

Trwa rozbudowa Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku zostaną oddane nowe budynki dla Wydziału Prawa i Administracji. Niestety, ciągle brakuje należnej na ten cel dotacji z budżetu państwa. Rektor zwrócił się do parlamentarzystów Pomorza o interwencję w tej sprawie w MENiS.

Rektor Marcin Pliński zaapelował także do posłów i senatorów o wsparcie nowej inwestycji uczelni - budowę biblioteki uniwersyteckiej. Projekt budowy jest ujęty w planach inwestycyjnych MENiS - rzecz w tym, by nie został z niego wykreślony.

Posłowie i senatorowie podkreślili potrzebę ujęcia tego konkretnego projektu inwestycyjnego, jakim jest biblioteka, w planie rozwoju całej uczelni. Zdaniem marszałka L. Pastusiaka, Uniwersytet Gdański, dysponujący atrakcyjnymi terenami w centrum Trójmiasta, ma szansę stać się - w sensie architektonicznym i funkcjonalnym - najnowocześniejszym uniwersytetem w Polsce.

Uczestniczący w forum parlamentarzyści omówili strategię pomocy gdańskiej uczelni. Podkreślili też potrzebę kolejnych spotkań i wskazali ważne dla regionu zagadnienia, którymi chcieliby się zająć.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment