Diariusz Senatu RP: spis treści, następny fragment


PREZYDIUM SENATU

Posiedzenia

8 listopada br. odbyło się 3. posiedzenie Prezydium Senatu.

Podczas posiedzenia prezydium pozytywnie zaopiniowało sprawę przyznania uposażenia senatorskiego w pełnej wysokości senatorom, którzy złożyli oświadczenia o spełnieniu warunków do otrzymywania uposażenia, a którym przysługuje uposażenie senatorskie w pełnej wysokości, ponieważ nie pozostają w stosunku pracy lub uzyskali urlop bezpłatny, nie prowadzą działalności gospodarczej lub zawiesili działalność, nie pobierają emerytury lub renty albo zawiesili prawo do ich otrzymywania.

Pozytywnie zaopiniowano sprawę także przyznania uposażenia w całości lub części senatorom, którzy złożyli odpowiedni wniosek Zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora Prezydium Senatu może, w uzasadnionych wypadkach, przyznać uposażenie senatorskie w całości lub części, mimo, że senator pozostaje w stosunku pracy i osiąga z tego tytułu wynagrodzenie, prowadzi działalność gospodarczą albo pobiera emeryturę lub rentę lub uzyskuje inne dochody z tytułu działalności pozaparlamentarnej.

Przeanalizowano sprawę przyznania uposażenia senatorom pobierającym rentę przysługującą z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Stwierdzono, że należy utrzymać niezawieszalność rent z tego tytułu i, mając na względzie odszkodowawczy charakter takiej renty, przyjęto w tym wypadku zasadę wypłacania uposażenia senatorskiego w pełnej wysokości.

Rozważono prawo do uposażenia przysługujące senatorom, którzy otrzymują emerytury tzw. mundurowe lub z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Senatorowie ci w wypadku niezawieszenia prawa do emerytury otrzymają różnicę między wysokością uposażenia a emeryturą.

Decyzją prezydium uposażenie senatorskie w całości otrzymają senatorowie rolnicy, którzy złożyli oświadczenie o spełnieniu warunków do otrzymania uposażenia senatorskiego. Dotyczy to senatorów rolników, którzy wydzierżawili nieodpłatnie lub przekazali w nieodpłatne użytkowanie gospodarstwo rolne, nie osiągają dochodów z prowadzonego gospodarstwa lub są właścicielami gruntów rolnych, lecz gospodarstwa rolnego nie prowadzą.

W związku z pismem senatora Zbigniewa Religi skierowanym do marszałka Senatu prezydium rozpatrzyło sprawę zakazu łączenia pracy w administracji samorządowej i rządowej ze sprawowaniem mandatu senatora. Zapoznano się z informacjami w powyższej sprawie przedstawionymi przez Biuro Administracyjne i Spraw Senatorskich, Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu oraz z trzema ekspertyzami prawnymi. Prezydium przychyliło się do opinii, że ze względu na szczególny status instytutu kardiologii, będącego nie tylko zakładem opieki zdrowotnej, lecz także jednostką badawczo-rozwojową, możliwości łączenia tych funkcji nie wolno wykluczyć. Wzięto także pod uwagę dotychczasową praktykę, zgodnie z którą parlamentarzyści kierowali jednostkami badawczo-rozwojowymi w trakcie sprawowania mandatu.

Sprawy polonijne zostały odłożone do rozpatrzenia na następnym posiedzeniu prezydium.

Powołując się na zmiany w Regulaminie Senatu, zwiększające zakres przedmiotowy komisji senackich, przewodniczący komisji: Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Nauki, Edukacji i Sportu wystosowali prośby o wyrażenie zgody na wybór ze składu komisji dwóch zastępców przewodniczącego. Prezydium wyraziło zgodę.

Prezydium zapoznało się z informacją przedstawioną przez szefa Kancelarii Senatu ministra Adama Witalca, dotyczącą zbiegu wynagrodzenia marszałka i wicemarszałków Senatu z prawem do emerytury po ukończeniu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, emerytury "mundurowej", renty powypadkowej.

Podczas posiedzenia przyjęto następujący podział zadań między członków Prezydium Senatu:

marszałek Longin Pastusiak - zadania wynikające z art. 8 ust. 1 Regulaminu Senatu, przyjmowanie oficjalnych delegacji zagranicznych, przyjmowanie ambasadorów, uczestnictwo w oficjalnych uroczystościach;

wicemarszałek Jolanta Jolanta Danielak - zastępowanie marszałka Senatu w sprawach Polaków i Polonii za granicą, w tym Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz fundacji zajmujących się sprawami polonijnymi, z upoważnienia marszałka Senatu usprawiedliwianie nieobecności senatorów na posiedzeniach, przyjmowanie delegacji różnego szczebla zgodnie z dyspozycją marszałka Senatu, przyjmowanie ambasadorów zgodnie z dyspozycją marszałka Senatu, uczestnictwo w oficjalnych uroczystościach, zastępowanie marszałka Senatu podczas jego nieobecności w Senacie;

wicemarszałek Ryszard Jarzembowski - koordynowanie prac komisji senackich, podpisywanie pism w zastępstwie marszałka Senatu, nadzorowanie działalności Kancelarii Senatu, przyjmowanie delegacji różnego szczebla zgodnie z dyspozycją marszałka Senatu, uczestnictwo w oficjalnych uroczystościach, zastępowanie marszałka Senatu podczas jego nieobecności w Senacie;

wicemarszałek Kazimierz Kutz - promocja Senatu w mediach, przyjmowanie delegacji różnego szczebla zgodnie z dyspozycją marszałka Senatu, przyjmowanie ambasadorów zgodnie z dyspozycją marszałka Senatu, uczestnictwo w oficjalnych uroczystościach, zastępowanie marszałka Senatu podczas jego nieobecności w Senacie.

* * *

14 listopada br. odbyło się 4. posiedzenie Prezydium Senatu.

Prezydium przedyskutowało tok rozpatrywania wniosków polonijnych. W wyniku dyskusji przyjęto wstępnie ogólne zasady pozwalające na wypracowanie kryteriów przyznawania dotacji. Uzgodniono iż:

- powinien powstać zespół złożony z kilku członków Komisji Emigracji i Polaków za Granicą oraz 2-3 ekspertów (społecznych) spoza Kancelarii Senatu; po rekomendacji takiego zespołu wniosek byłby skierowany do prezydium;

- każdy wniosek kierowany od Polaków spoza kraju winien być zaopiniowany przez polską placówkę dyplomatyczną;

- wniosek winien być kierowany przez podmiot ubiegający się o dotację, a nie osoby bądź organizacje postronne;

- należy przestrzegać zasady dofinansowywania środowiska polonijnego, a nie podmiotów działających w kraju;

- bezwzględnie należy wnikliwie analizować wniosek pod kątem przestrzegania polskiej racji stanu, tak by nie spowodować sytuacji konfliktogennych z miejscowymi władzami danego kraju;

- należy analizować wnioski pod kątem niewywoływania zadrażnień wśród Polaków skupionych w różnych organizacjach polonijnych w danym kraju.

Ustalono, że Komisja Emigracji i Polaków za Granicą, pod przewodnictwem senatora Tadeusza Rzemykowskiego, przy współudziale dyrektor BSMiP Anny Szklennik, przygotuje projekt zasad rozpatrywania wniosków polonijnych na rok 2002

Prezydium rozpatrzyło wniosek przedstawiony przez Fundację Kresową "Semper Fidelis" z Wrocławia i przyznało dotację na druk czasopisma "Semper Fidelis".

Odrzucono wniosek Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego z Wrocławia o pomoc finansową na wydanie książki pt. "Kościół Katolicki na Syberii. Historia - Współczesność - Przyszłość", będącej pokłosiem konferencji zorganizowanej na ten temat.

Odrzucono wniosek o dofinansowanie wydania "Kalendarza Polskiego 2002", złożony przez Fundację Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. T. Goniewicza.

Przyznano pomoc finansową na zakup komputera wraz z oprzyrządowaniem dla Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech.

Przyznano dotację na zakup instrumentów muzycznych dla powstającej przy Salonie Polskim w Carmen del Parana orkiestry dętej, o co w imieniu Związku Polskiego w Colonia Fram w Paragwaju wystąpił rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie. Wniosek został poparty przez ambasadora RP w Argentynie (akredytacja ambasadora obejmuje Paragwaj).

Zaakceptowano prośbę prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" o przesuniecie niewykorzystanej (na skutek poczynionych oszczędności) dotacji na wydatki bezpośrednie. Z zaoszczędzonej sumy część przeznaczono na "Fundusz stypendialny dla uczniów i studentów polonijnych", a część na zadania pod nazwą "Fundusz pomocy oświacie polskiej na Litwie" (zakup wyposażenia pracowni szkolnych, pomoc uczniom i nauczycielom).

Prezydium zaakceptowało projekt uchwały w sprawie powołania Zespołu do spraw Pomocy Socjalnej, wprowadzając zmianę § 2 na: Zespół do spraw Pomocy Socjalnej wybiera ze swego grona przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Zespołu.

Powołując się na zmiany w Regulaminie Senatu, zwiększające zakres działań komisji senackich, przewodniczący komisji: Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, Gospodarki i Finansów Publicznych, Emigracji i Polaków za Granicą wystosowali prośby o wyrażenie zgody na wybór ze składów komisji dwóch zastępców przewodniczącego. Prezydium wyraziło zgodę.

Prezydium zdecydowało, że członkami i zastępcami członków delegacji do Parlamentarnej Komisji Wspólnej RP - Unia Europejska, zgłoszonymi przez poszczególne kluby i koło senackie, będą senatorowie: Bernard Drzęźla,. Zdzisława Janowska, Edmund Wittbrodt (członkowie), oraz Bogusław Litwiniec, Bogusław Mąsior, Adam Biela (zastępcy).

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że członkowie i zastępcy członków delegacji powinni posiadać znajomość języków obcych, tak by mogli brać konstruktywny udział w pracach i dyskusjach podczas posiedzeń. Marszałek zaznaczył też, że w razie niespełnienia tego wymogu może być wprowadzona zmiana w składzie delegacji.

Uchwały

UCHWAŁA Nr 1

PREZYDIUM SENATU

z dnia 14 listopada 2001 r.

w sprawie powołania Zespołu do Spraw Pomocy Socjalnej

Na podstawie § 4 ust. 2 zarządzenia Nr 7 Marszałka Senatu z dnia 22 października 2001 r. w sprawie zasad przeznaczania środków z funduszu świadczeń socjalnych na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz zasad i warunków korzystania z usług i świadczeń finansowanych z tego funduszu przez senatorów, byłych senatorów oraz członków ich rodzin, uchwala się, co następuje:

§ 1.

Powołuje się Zespół do Spraw Pomocy Socjalnej w składzie:

- senator Jerzy Adamski,

- senator Dorota Kempka,

- senator Olga Krzyżanowska,

- senator Krystyna Sienkiewicz.

§ 2.

Zespół do Spraw Pomocy Socjalnej wybiera ze swego grona przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Zespołu.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


Diariusz Senatu RP: spis treści, następny fragment