Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


68. posiedzenie Senatu RP

9 listopada 2000 r.

Oświadczenie

Opiniowanie przez różne ciała społeczne projektów aktów prawnych jest ważnym elementem budowy demokracji w naszym państwie. Szczególnie ważne jest ono wtedy, gdy dotyczy spraw związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem dużych grup społecznych lub ogółu obywateli. Jednym z takich zagadnień jest działanie służby zdrowia oraz różnych instytucji z nią związanych.

Jednak aby opiniowanie to nie było tylko działaniem formalnym lub pozornym, należy spełnić wiele różnych warunków. Jedną z podstawowych zasad takiego opiniowania musi być zapewnienie opiniującym czasu niezbędnego na tę czynność.

Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że zasada ta nie jest respektowana przez Ministerstwo Zdrowia. Przykładem może być procedura opiniowania projektu ustawy zmieniającej ustawę o zawodzie pielęgniarki i położnej. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu praktycznie miała do dyspozycji zaledwie kilka dni na zaopiniowanie tej tak ważnej ustawy. Był to zdecydowanie za krótki okres, bo uniemożliwiło to przeprowadzenie niezbędnych konsultacji w środowisku pielęgniarek i położnych. W takich przypadkach procedura opiniowania traci swój sens społeczny.

Ponieważ przypadek ten nie jest odosobniony, zwracam się do Pana Ministra z wnioskiem o podjęcie stosownych działań, które doprowadzą do zmiany tej niewłaściwej sytuacji. Proszę również o poinformowanie mnie o decyzjach podjętych w tej sprawie.

Łączę wyrazy szacunku i poważania

Marian Żenkiewicz


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie