Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


46. posiedzenie Senatu RP

2 grudnia 1999 r.

Oświadczenie

Swoje oświadczenie kieruję do pana profesora Bronisława Geremka, ministra spraw zagranicznych.

W dniach 22-24 listopada byłem w Niemczech na zaproszenie Kongresu Polonii Niemieckiej. W dniu 24 listopada 1999 r. uczestniczyłem w spotkaniu w Instytucie Kultury Polskiej w Düsseldorfie i w prelekcji na temat literatury polsko-żydowskiej. Oglądałem również wystawę dotyczącą kultury żydowskiej w Polsce. Wystawa ta, dość ciekawa, wzbudziła jednak zastrzeżenia, a nawet oburzenie zarówno moje, jak i organizacji polonijnych. Dotyczy to głównie planszy nr 20 pod tytułem “Syjonizm w Polsce w 1968 r.”. Pokazano na niej zdjęcia zebrań i masówek w zakładach pracy, na których widać nieliczne hasła antyżydowskie. Ludzie na zdjęciach to robotnicy o smutnych, zmęczonych twarzach, ludzie ciężkiej pracy PRL. Inne zdjęcia ukazują rozruchy studenckie na ulicy i bicie przez milicję ich uczestników.

Oglądając te zdjęcia, odnosi się wrażenie, że zajścia marcowe 1968 r. to wystąpienie antyżydowskie. Sam byłem uczestnikiem tych manifestacji i nigdy ani ja, ani koledzy nie głosiliśmy takich haseł, podobnie zresztą jak całe rzesze społeczeństwa. Był to przecież jeden ze zrywów walki z tyranią komunistyczną, nie mający nic wspólnego z syjonizmem. Jak pan minister wie, to władze PRL wpisały w te zajścia wystąpienia antyżydowskie.

Dlatego też uważam, że ta część wystawy, nie mająca nic wspólnego z kulturą, jest nieprawdziwa i godzi w dobre imię Polaków. Pod względem politycznym wyrządza nam krzywdę, przekazując nieprawdziwe informacje. Wystawa ta ma być pokazana w wielu miastach niemieckich, więc uważam, że ta część wystawy winna być wycofana.

Na innym plakacie jest pokazana aktualna mapa Polski z zaznaczonymi obozami koncentracyjnymi z okresu II wojny światowej, założonymi przez hitlerowców. Informacja pod tym zdjęciem brzmi: obozy koncentracyjne na terenie Polski. Nie ma żadnej wzmianki, że są to obozy okupanta niemieckiego. Pomijam już, że granice Polski i Niemiec przebiegały w tym czasie inaczej.

Uważam, że wszystkie takie wystawy powinny być przemyślane, powinny pokazywać prawdę dotyczącą spraw polskich, zwłaszcza w takim kraju jak Niemcy, gdzie prawda historyczna dotycząca II wojny światowej jest przemilczana w szkołach średnich.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie