Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji złożył wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Adama Struzika, wygłoszonym na 27. posiedzeniu
Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 29):Warszawa, 1999.01.25
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
w nawiązaniu do oświadczenia, wygłoszonego przez Senatora RP Pana Adama Struzika podczas 27 posiedzenia Senatu w dniu 22 grudnia 1998 r., przedkładam poniższe wyjaśnienia.
W dniach 20 i 25 listopada 1998 r. były Wojewoda Warszawski - Pan Maciej Gielecki wydał rozstrzygnięcia nadzorcze, unieważniające uchwałę Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 10 listopada 1998 r. w sprawie wyboru przewodniczącego sejmiku województwa oraz uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 13 listopada 1998 r. w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Marszałka Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Do 25 listopada 1998 r. sejmik województwa nie wybrał zarządu i nie ustanowił pełnomocnika do organizacji urzędu marszałkowskiego do czego obligował go art. 102 ust. 1, 3, 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 133, poz. 872).
W tej sytuacji Delegat Rządu do Spraw Reformy Ustrojowej w Województwie Mazowieckim - zgodnie z tymże art. 102 ww. ustawy - wystąpił do prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o wyznaczenie pełnomocnika do organizacji urzędu marszałkowskiego w Województwie Mazowieckim. Prezes Rady Ministrów dnia 27 listopada 1998 r. wyznaczył do pełnienia tej funkcji Pana Lecha Isakiewicza.
Pełnomocnik, zgodnie z brzmieniem art. 102 ust. 6 powołanej wyżej ustawy, działał do dnia wyboru zarządu województwa. Wśród zadań pełnomocnika znajduje się m.in. organizowanie urzędu marszałkowskiego, tak więc wyznaczenie pełnomocnika było działaniem koniecznym nie zaś wprowadzeniem "swoistej dwuwładzy".
Uchwałą z dnia 23 listopada 1998 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego wniósł do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję - rozstrzygnięcie nadzorcze b. Wojewody Warszawskiego, Macieja Gieleckiego z dnia 20 listopada 1998 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie wyboru przewodniczącego sejmiku.
Dnia 18 grudnia 1998 r. NSA wydał w powyższej sprawie orzeczenie, w którym uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie.
W związku z powyższym z dniem 30 grudnia 1998 r. ustała potrzeba dalszego pełnienia przez Pana Lecha Isakiewicza funkcji pełnomocnika do organizacji urzędu marszałkowskiego w Województwie Mazowieckim. O fakcie tym Pan Lech Isakiewicz został poinformowany pismem Sekretarza Stanu w KPRM Pana Zbigniewa Derdziuka z dnia 31 grudnia 1998 r.
W tym samym dniu, specjalnym telegramem, Podsekretarz Stanu w MSWiA - Pan Jerzy Stępień poinformował Marszałka Sejmiku Województwa Warszawskiego - Pana Zbigniewa Kuźmiuka o wygaśnięciu pełnomocnictwa Pana Lecha Isakiewicza i jeszcze tego samego dnia Marszałek podjął czynności urzędowe.
W chwili obecnej funkcjonują już wybrane organy samorządu województwa.
Janusz Tomaszewski