Minister Skarbu Państwa przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Henryka Stokłosy, wygłoszonym podczas 10. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11):
Warszawa, dnia 16 kwietnia 1998 r.
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do Oświadczenia (Nr AG/043/39/98/IV) Pana Henryka STOKŁOSY- Senatora Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczącego zwrotu majątków Bractwa Kurkowego, przejętych na własność Skarbu Państwa w latach 1949-1951, uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
W obecnie obowiązującym przypadku prawnym brak jest podstaw prawnych do uregulowania przedmiotowej sprawy.
Tego rodzaju roszczenia nie mogą być włączone do projektu ustawy o reprywatyzacji i rekompensatach, ponieważ - zgodnie z przyjętymi założeniami Rządu - zakresem przedmiotowym ustawy reprywatyzacyjnej obejmuje się nieruchomości osób fizycznych (wyklucza się natomiast wszelkie stowarzyszenia, związki oraz inne osoby prawne), które zostały przejęte na Skarb Państwa w latach 1944-1962 na podstawie wówczas obowiązujących aktów nacjonalizacyjnych, oraz mienie obywateli polskich, pozostawione na obszarach nie wchodzących w skład obecnego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z wojną rozpoczętą w dniu 1 września 1939 r.
Biorąc pod uwagę powyższe założenia należałoby rozważyć możliwość podjęcia - zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350 z późn. zm.) - inicjatywy poselskiej w przedmiotowej sprawie. Powyższy rodzaj roszczeń wymaga regulacji odrębnym aktem prawnym.
Z poważaniem
Emil Wąsacz