Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra finansów


Odpowiedź na oświadczenie senator Jadwigi Stokarskiej, wygłoszone podczas 11. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 13), złożył Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej:

Warszawa, dnia 20.05.1998 r.

Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z przekazanym przy piśmie zn. AG/043/67/98/IV oświadczeniem Pani Senator Jadwigi Stokarskiej w sprawie braku możliwości uzyskania przez rolników kredytów preferencyjnych, uprzejmie Panią Marszałek informuję co następuje.

Określone w ustawie budżetowej na 1998 rok środki dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, łącznie ze środkami pozostałymi w jej dyspozycji z lat poprzednich, zostaną w roku bieżącym w 87% wykorzystane na dopłaty do oprocentowania kredytów udzielonych w ciągu poprzednich 4 lat. Wynika to z bardzo wysokiej dynamiki wzrostu zadłużenia kredytowego szczególnie w ostatnim półroczu 1997 r., a zwłaszcza w IV kwartale 1997 r. i to w kredytach o najwyższych dopłatach. W 1997 r. banki udzieliły o 50% więcej niż w okresie poprzednich trzech lat kredytów na utworzenie i urządzenia gospodarstw rolnych przez młodych rolników oraz dwukrotnie więcej kredytów branżowych. Równocześnie rząd koalicji SLD-PSL w projekcie budżetu na 1998 rok przewidział dla ARiMR dopłaty do rolniczych kredytów inwestycyjnych na poziomie zapewniającym sfinansowanie tylko ok. 50% zobowiązań Agencji z tytułu kredytów udzielonych do 1998 r., a poprzedni Parlament zlikwidował możliwość zasilania Agencji ze środków z oprocentowania rezerw bankowych. W efekcie prac Sejmu i Senatu zostały zwiększone środki na dopłaty do rolniczych kredytów inwestycyjnych, co umożliwiło uruchomienie kredytów preferencyjnych o łącznej wartości 323.700 tys. zł (tj. 10,5% poziomu z roku 1997) na następujące cele:

  1. na zakup gruntów rolnych,
  2. na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia,
  3. na utworzenie lub urządzenie gospodarstwa rolnego w ramach realizacji zaakceptowanego przez ministrów Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Finansów programu osadnictwa rolniczego na gruntach Skarbu Państwa,
  4. kredytów na realizację przedsięwzięć objętych branżowym programem restrukturyzacji i modernizacji mleczarstwa,
  5. kredytów inwestycyjnych podstawowych na realizację inwestycji związanych z rozwojem i modernizacją gospodarstw rolnych,
  6. na tworzenie nowych pozarolniczych miejsc pracy,
  7. na realizację przedsięwzięć objętych programem wspólnego użytkowania maszyn rolniczych,
  8. na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej znajdujących się na obszarach dotkniętych znacznymi rozmiarami klęsk żywiołowych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji (ARiMR) podpisała umowy z 27 bankami, które od marca udzielały kredyty w ramach w/w linii. Zgodnie z informacją z ARiMR obecnie w bankach można uzyskać jedynie kredyty na wznowienie produkcji po ubiegłorocznej klęsce powodzi; pozostałe linie kredytowe zostały wyczerpane.

Ponadto uprzejmie Panią Marszałek informuję, że przez dokonanie zmian w projekcie planu finansowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 1998 rok zaproponowałem zmniejszenie planowanych wydatków na dofinansowanie wdrażania zunifikowanego systemu rachunkowości gospodarstw rolnych w gospodarstwach rolników, zmniejszenie wielkości środków na dofinansowanie działalności związanej z podnoszeniem i zmianą kwalifikacji zawodowych, praktyczną nauką zawodu, doradztwem oraz informacją w rolnictwie oraz dostosowanie wzrostu wynagrodzeń osobowych i bezosobowych oraz świadczeń na rzecz pracowników do poziomu planowanej inflacji zwiększonej o 1% aby możliwe było uruchomienie dodatkowej linii kredytowej na zakup maszyn rolniczych i ciągników.

Ponadto w końcowym etapie uzgodnień międzyresortowych jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad udzielania za pośrednictwem banków pożyczek ze środków Funduszu Pracy na tworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych zamieszkałych na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich a także dla miast do 20 tys. mieszkańców.

Informując o powyższym pragnę zapewnić Panią Marszałek, że w chwili pojawienia się jakichkolwiek oszczędności w wydatkowaniu środków będących w dyspozycji ARiMR zostaną one bezzwłocznie skierowane na dopłaty do nowo uruchamianych kredytów inwestycyjnych dla rolników.

Z poważaniem

Jacek Janiszewski


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra finansów