Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


34. posiedzenie Senatu RP

22 kwietnia 1999 r.

Oświadczenie

Ministerstwo Finansów, a wraz z nim koalicja, zapowiedziały przystąpienie do reformy systemu podatkowego w Polsce. Moja wiara w pozytywne społeczne tego skutki jest znikoma, ale załóżmy, że koalicji uda się je wywołać. Co pewien czas w mediach, ale też w wypowiedziach niektórych polityków koalicji, pojawia się złowrogie hasło: podatek katastralny, już w wielu kręgach społecznych funkcjonujący jako podatek katastrofalny.

Wedle wciąż nieoficjalnych informacji ma być wprowadzony już w przyszłym roku i ma zastąpić dotychczasowe podatki: od nieruchomości, rolny i leśny. Od nich różnić się ma przede wszystkim podstawą. Jego wysokość ma być obliczana od wartości, nie zaś od powierzchni nieruchomości. Przewiduje się, że gdyby został wprowadzony już teraz, objąłby 28 milionów działek, 4,1 miliona budynków mieszkalnych i lokali użytkowych. Pogłoski mówią, że ma wynieść 1-3% wartości nieruchomości. Mimo zapewnień - co jest charakterystyczne dla tej koalicji, a dla pańskiego ugrupowania w szczególności - że nie będzie on wyższy od poprzednich podatków, przewiduje się, że dochody gmin wzrosną o 30-40%. Z czego? Skąd?

Przy ustalaniu wysokości katastru mają być brane pod uwagę wielkość, lokalizacja, uzbrojenie terenu, przeznaczenie i wartość użytkowa nieruchomości. Ma obowiązywać masowa wycena nieruchomości, oparta głównie na tak zwanych metodach porównawczych i monitoringu rynku nieruchomości.

Na licznych spotkaniach zgłaszane są obawy, że wprowadzenie podatku spowoduje niewątpliwie:

- zaniechanie remontów, aby można było obniżyć wartość nieruchomości;

- drastyczne podniesienie czynszów dla wynajmujących;

- dla wielu tysięcy osób, które w przeszłości wybudowały swoje domki jako dorobek ich całego życia, dziś emerytów, rencistów, osób w podeszłym wieku, wprowadzenie katastru zakończy się zlicytowaniem domu, działki, domku letniskowego, garażu itp., bowiem te osoby, a także rosnąca z dnia na dzień rzesza bezrobotnych, nie będą w stanie zapłacić tej nowej corocznej daniny.

Pauperyzacja społeczeństwa pod rządami koalicji AWS-UW przyspiesza. Wprowadzenie katastru ten proces jeszcze bardziej zintensyfikuje. Dla kogo więc ma być on wprowadzony? Na pewno nie dla dobra społecznego. Jeśli jest inaczej, to liczę na szczere i dobrze uargumentowane pańskie wyjaśnienia.

Z poważaniem
Ryszard Sławiński


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie