Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odpowiadając na oświadczenie senatora Ryszarda Sławińskiego wygłoszone na 22. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 26), stwierdził:

Warszawa, dnia 11.12.1998 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Ryszarda Sławińskiego podczas 22 posiedzenia Senatu RP w dniu 5 listopada 1998 r. uprzejmie informuję, że do naliczenia kwartalnych opłat eksploatacyjnych dla kopalin, które nie są sprzedawane bezpośrednio po wydobyciu ma zastosowanie art. 84 ust. 3 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. Nr 27, poz. 96 z późn. zm.), oraz § 2 ust. 2 pkt 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 1994 r. w sprawie opłat za działalność prowadzoną na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego (Dz.U. Nr 92, poz. 430 i z 1997 r. Nr 82, poz. 526).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1991 r. w sprawie opłaty eksploatacyjnej za wydobywanie kopalin ze złóż, o którym pisze Pan Senator nie obowiązuje. W obu obowiązujących aktach prawnych ustawodawca postanowił, że jeżeli wydobywana kopalina nie jest sprzedawana bezpośrednio po wydobyciu, a poddawana jest przeróbce lub uszlachetnieniu, to opłatę eksploatacyjną nalicza się od sprzedaży tej uszlachetnionej kopaliny. W kwartalnej informacji przesyłanej do Ministra i wojewody eksploatator zobowiązany jest podać: ilość i średnią cenę sprzedaży kopaliny sprzedawanej bezpośrednio po wydobyciu albo ilość i średnią cenę sprzedaży kopaliny przerobionej lub uszlachetnionej [§ 2 ust. 2 pkt 1 i 2 rozporządzenia rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 1994 r.]. Na podstawie tych danych naliczana jest opłata eksploatacyjna.

Eksploatator poddający wydobytą kopalinę uszlachetnieniu robi to z własnej inicjatywy celem możliwości zbytu i uzyskania wyższej ceny sprzedaży. W takim przypadku organ koncesyjny nalicza mu opłatę eksploatacyjną od surowca przerobionego lub uszlachetnionego.

Jednocześnie informuję, że Naczelny Sąd Administracyjny już wielokrotnie rozpatrywał skargi wnoszone przez eksploatatorów w sprawie interpretacji zapisów dotyczących naliczania opłat od ilości wydobytej kopaliny lub surowca uszlachetnionego. W orzeczeniach NSA przyjmuje, iż opłatę należy wymierzać od surowca uszlachetnionego w przypadku, gdy wydobyta kopalina faktycznie została poddana przeróbce lub uszlachetniona.

Ostatni wyrok w takiej sprawie miał miejsce 22 kwietnia 1997 r. sygn. akt II S.A. 733/96.

Jan Szyszko


Spis oświadczeń, oświadczenie