Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie


85. posiedzenie Senatu RP

5 lipca 2001 r.

Oświadczenie

Oświadczenie złożone
przez senatora Andrzeja Sikorę

Oświadczenie skierowane do ministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Biernackiego.

Dotyczy nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, z 24 sierpnia 1991 r., polegającej na zrównaniu statusu osób zatrudnionych w Państwowej Straży Pożarnej, zakładowych strażach pożarnych i zakładowych służbach ratowniczych

Szanowny Panie Ministrze!

Zwracam się z wnioskiem o przeprowadzenie nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, z dnia 24 sierpnia 1991 r., (DzU '91 poz. 351 z późniejszymi zmianami) w kwestiach dotyczących zrównania w prawach i przywilejach osób zatrudnionych w Państwowej Straży Pożarnej, zakładowych strażach pożarnych i zakładowych służbach ratowniczych. Obecny stan prawny w tej kwestii jest bardzo krzywdzący i niesprawiedliwy wobec osób, które pełnią służbę w jednostkach pozostających poza strukturami Państwowej Straży Pożarnej. Funkcjonariusze zakładowych straży pożarnych w wypadku likwidacji jednostek, w których pracują, nie mają prawa w świetle dzisiejszego ustawodawstwa do uzyskania wcześniejszych świadczeń emerytalnych, a jednocześnie brak możliwości zatrudnienia w Państwowej Straży Pożarnej wielu doświadczonych osób ze względu na ich zaawansowany, jak na tę grupę pracowniczą, wiek.

Wszystkie osoby zatrudniane w zakładowych strażach pożarnych muszą się legitymować wszystkimi kursami państwowymi i ukończeniem państwowych szkół oficerskich. Są to więc osoby wszechstronnie przeszkolone i przygotowane pod względem merytorycznym do pełnienia wszystkich zadań związanych z działalnością służb gaśniczych i ratowniczych. Jednak zatrudnienie w przedsiębiorstwach państwowych, w zakładowych jednostkach przeciwpożarowych, pociąga za sobą utratę wielu przywilejów, które posiadają pracownicy państwowych jednostek straży pożarnej.

Należy nadmienić, iż pracownicy zakładowych straży pożarnych prócz obowiązków wykonywanych na terenie macierzystego zakładu czynnie uczestniczą w niemal wszystkich akcjach ratowniczych na terenie gmin, w których działają, pozostając w ciągłej gotowości bojowej. Usprzętowienie tych jednostek pozostaje często na wyższym poziomie niż ma to miejsce w jednostkach państwowych. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w Tarnowie, gdzie zakładowa straż pożarna działająca w Zakładach Azotowych SA uczestniczy w wielu zdarzeniach, które mają miejsce na terenie Tarnowa i tarnowskiego powiatu ziemskiego.

W krajach Unii Europejskiej istnieje jednolity zawód strażaka i brak jest rozróżnienia pod kątem pracy w różnych jednostkach organizacyjnych. Zatem przeprowadzenie w chwili obecnej nowelizacji ustawy z 1991 r. byłoby także krokiem w dostosowywaniu polskiego systemu ustawodawczego i prawnego do praw, które obowiązują w krajach unijnych.

Problem strażaków zatrudnionych w strukturach będących poza Państwową Strażą Pożarną dotyczy kilku tysięcy osób w skali kraju, więc wydźwięk społeczny sprawiedliwego traktowania wszystkich osób zatrudnionych w tym sektorze ma znaczenie niebagatelne.

W związku z powyższym proszę Pana Ministra o wszczęcie szybkich starań w przedmiocie nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, z dnia 24 sierpnia 1991 r. (DzU '91 poz. 351 z późniejszymi zmianami) w kwestiach dotyczących zrównania w prawach i przywilejach osób zatrudnionych w Państwowej Straży Pożarnej, zakładowych strażach pożarnych i zakładowych służbach ratowniczych.

Z wyrazami szacunku
Andrzej Sikora


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie