Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


85. posiedzenie Senatu RP

5 lipca 2001 r.

Oświadczenie

Oświadczenie złożone
przez senatora Andrzeja Sikorę

Oświadczenie skierowane do prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka.

dotyczy: anulowania decyzji ministra skarbu państwa przenoszącej siedzibę Karpackiej Spółki Gazowniczej z Tarnowa do Rzeszowa

Sprawą, która w ostatnim czasie poważnie zbulwersowała opinię publiczną miasta Tarnowa stało się przeniesienie siedziby Karpackiej Spółki Gazowniczej z Tarnowa do Rzeszowa. Podstawą tej decyzji jest uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy, którym pozostaje Ministerstwo Skarbu Państwa, reprezentowane w tej kwestii przez panią wiceminister Barbarę Litak-Zarębską.

Decyzja ta jest powodem dużego niepokoju wśród zatrudnionych w przedsiębiorstwie osób, które obawiają się utraty miejsca pracy oraz poważnie niepokoi całą społeczność Tarnowa, które - po pozbawieniu miasta statusu miasta wojewódzkiego - traci kolejne ważne instytucje, prowadzące w tym mieście działalność od kilkudziesięciu lat.

Podjęcie decyzji o likwidacji Karpackiej Spółki Gazownictwa z siedzibą w Tarnowie może mieć wiele skutków negatywnych dla miasta, które na mocy zapisów uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy z dnia 31 grudnia 2000 r. miało być siedzibą Karpackiej Spółki Dystrybucyjnej.

Tarnów od ponad półwiecza był siedzibą okręgu gazowniczego, który obsługiwał tereny południowo-wschodniej części naszego kraju, pokrywające się z obszarem Karpackiej Spółki Gazownictwa. Tradycje tej gałęzi gospodarki w naszym mieście, zatrudniona w tym przedsiębiorstwie duża liczba wysokiej klasy specjalistów oraz bardzo dobra infrastruktura są argumentami przemawiającymi za utrzymaniem tej firmy w Tarnowie i są merytoryczną przesłanką przeciw zmianie lokalizacji Karpackiej Spółki Gazowniczej. Tarnów pozostawał przez długie lata ośrodkiem gazowniczym o dużym znaczeniu, czego dowodem było między innymi usytuowanie w tym mieście regionalnego oddziału przesyłu. Właśnie w Tarnowie skoncentrowany jest sektor przesyłu i dystrybucji gazu, co daje gwarancję efektywnego wykorzystania posiadanej infrastruktury oraz kompetencji wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów. Nie bez znaczenia jest tu fakt, iż w Małopolsce sprzedawana jest największa ilość gazu w stosunku do innych regionów kraju i tu został zgromadzony największy majątek sektora gazowniczego. Ponadto w ostatnich sześciu miesiącach trwały bardzo intensywne i kosztowne prace związane z przygotowaniem rozruchu Karpackiej Spółki Gazownictwa z siedzibą w Tarnowie. Rzeszów takiej infrastruktury nie posiada, więc brak jest jakichkolwiek argumentów przemawiających za przenoszeniem siedziby z Tarnowa do Rzeszowa.

Likwidacja przedsiębiorstwa pociągnie za sobą znaczną redukcję etatów, szczególnie wśród wykształconych specjalistów, którym w warunkach tarnowskich trudno będzie znaleźć nowe miejsce zatrudnienia.

W sprawie anulowania decyzji minister skarbu państwa interweniowali w moim biurze senatorskim między innymi: Zarząd Miasta Tarnowa oraz Starostwa Powiatu Ziemskiego Tarnowskiego, Sejmik Województwa Małopolskiego, przedstawiciele związków zawodowych działających w Karpackim Zakładzie Gazowniczym w Tarnowie oraz liczni mieszkańcy Tarnowa i regionu.

W związku z powyższym wnoszę o anulowanie decyzji ministra skarbu państwa w sprawie przeniesienia siedziby Karpackiej Spółki Gazownictwa z Tarnowa do Rzeszowa oraz proszę o odpowiedź na pytanie, jakie merytoryczne przesłanki leżały u podstaw tak niefortunnej pod względem społecznym i politycznym decyzji pani wiceminister Barbary Litak-Zarębskiej.

Z wyrazami szacunku
Andrzej Sikora


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie