Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Andrzeja Sikory, złożonym na 40. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 43), przekazał Minister Gospodarki:

Warszawa, 1999.08.24

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do wystąpienia Pani Marszałek w sprawie oświadczenia złożonego przez Senatora Pana Andrzeja Sikorę podczas 40 posiedzenia Senatu RP - uprzejmie przedstawiam poniższe informacje.

Wydanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1998 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dozoru technicznego, które rozszerzyło rodzaje urządzeń podlegających dozorowi technicznemu o - między innymi - eksploatowane już zbiorniki na substancje palne, żrące i trujące, wywołało falę dyskusji ze strony zainteresowanych zakładów, było też przyczyną wystąpień Pana Senatora.

W ramach wymiany korespondencji poinformowałem Pana Senatora o zasadności objęcia tych urządzeń dozorem technicznym, co wynikało między innymi z faktu, że urządzenia te eksploatowano przez wiele lat bez obowiązku ich kontrolowania pod względem stanu technicznego, co może stwarzać poważne zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia i środowiska, groźniejsze niż stwarzane przez urządzenia nowe dopuszczone do eksploatacji.

Rozporządzenie to nie nakłada obligatoryjnego obowiązku modernizacji eksploatowanych już urządzeń, co było przedmiotem obaw zainteresowanych zakładów. Działania modernizacyjne lub naprawcze powinny być podejmowane w razie stwierdzenia przez organ dozoru technicznego, że wadliwa konstrukcja lub stopień zużycia technicznego urządzenia stwarzają zagrożenie dla środowiska pracy i otoczenia zakładu. Fakt ten znalazł odzwierciedlenie w projektach warunków technicznych, o których mowa poniżej.

Na potrzebę takiego uregulowania prawnego zwróciła również uwagę Najwyższa Izba Kontroli w swojej "Informacji o wynikach kontroli działalności organów dozoru technicznego w zakresie realizacji ustawy o dozorze technicznym, z maja br.

Ponadto - pismem znak: PP-13/TT/VII/1699W/99 z dnia 21 czerwca br. - poinformowałem Pana Senatora Andrzeja Sikorę o przebiegu i harmonogramie prac nad wdrożeniem przepisów rozporządzenia Rady Ministrów.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac i na mocy wyżej wymienionego rozporządzenia dla urządzeń dodatkowo objętych dozorem, opracowane zostały w formie rozporządzeń Ministra Gospodarki projekty warunków technicznych (w załączeniu) jakim powinny odpowiadać zbiorniki ciśnieniowe i bezciśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych jak też substancji żrących i trujących.

Warunki techniczne w pierwszej kolejności zostaną przekazane zainteresowanym zakładom celem uzyskania stosownych opinii a następnie zostaną poddane - zgodnie z zasadami techniki prawodawczej - uzgodnieniom międzyresortowym.

W następnej kolejności przekazane będą zainteresowanym stronom warunki techniczne dotyczące rurociągów parowych, technologicznych i przesyłowych.

W celu właściwego wdrożenia w/w rozporządzenia Rady Ministrów i uzgodnienia postulatów zainteresowanych zakładów, poczynione zostały działania zmierzające do przesunięcia o rok terminu wejścia w życie omawianego aktu prawnego (projekt rozporządzenia Rady Ministrów w załączeniu).

Ze swej strony pragnę serdecznie podziękować Pani Marszałek za zainteresowanie się realizowanymi przez resort gospodarki działaniami zmierzającymi do poprawy obecnego stanu bezpieczeństwa technicznego w zakładach chemicznych.

Z wyrazami szacunku

Janusz Steinhoff


Spis oświadczeń, oświadczenie