Minister Finansów przekazał odpowiedź na oświadczenie wicemarszałka Tadeusza Rzemykowskiego, złożone na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):
Warszawa, 2000-12-18
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa
Szanowna Pani Marszałek
Odpowiadając na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Tadeusza Rzemykowskiego na 69 posiedzeniu Senatu w dniu 24 listopada 2000 r. przekazane przy piśmie Pani Marszałek z dnia 29 listopada 2000 r., nr AG/043/425/2000/IV, uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
Osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług taksówkowych w zakresie przewozu osób lub ładunków, mogą opłacać podatek dochodowy w jednej z wybranych form opodatkowania, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej lub na zasadach ogólnych.
1. Opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 oraz z 2000 r. Nr 104, poz. 1104), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 8, podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych obliczany jest bezpośrednio od przychodów według określonej stawki (w przypadku świadczenia usług taksówkowych stawka ryczałtu wynosi 8,5% przychodu).
W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie przewidziano żadnych ulg i zwolnień dla podatników świadczących usługi w zakresie przewozu osób lub ładunków.
Powołana ustawa w art. 9 wprowadza rozwiązanie umożliwiające podatnikowi możliwość zrzeczenia się opodatkowania w tej formie za dany rok podatkowy. Zrzeczenie może być dokonane nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego lub do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, jeśli podatnik rozpoczyna działalność w ciągu roku.
W takich przypadku podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają prawo wyboru formy opodatkowania. Mogą wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej lub na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.
2. Opodatkowanie w formie karty podatkowej
Zakres oraz warunki opodatkowania w formie karty podatkowej określa powołana ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Opodatkowanie w tej formie, następuje wyłącznie na wniosek złożony przez podatnika.
W art. 27 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy w stosunku do podatników, którzy ukończyli do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia lub są osobami, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono co najmniej umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności, jeżeli przy prowadzeniu działalności w zakresie usług transportowych nie zatrudniają pracowników i członków rodziny - przewidziano obniżkę o 20% stawki karty podatkowej określone w części V tabeli - usługi transportowe.
3. Opodatkowanie na zasadach ogólnych
W przypadku wyboru przez podatników opodatkowania na zasadach ogólnych prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów opłacają oni podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad określonych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) tj. według skali podatkowej, określonej w art. 27 ustawy.
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług taksówkowych w zakresie przewozu osób lub ładunków nie korzystają - w tym przypadku - ze specjalnych ulg, zwolnień, preferencji podatkowych.
Z poważaniem
Z upoważnienia Ministra Finansów
SEKRETARZ STANU
Jan Rudowski