Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2
Minister Pracy i Polityki Socjalnej przekazał odpowiedź na oświadczenie wicemarszałka Tadeusza Rzemykowskiego, złożone na 37. posie
dzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 41):Warszawa, 15.07.1999 r.
Szanowny Pan
Tadeusz Rzemykowski
Senator RP
Szanowny Panie Senatorze!
11 lipca zostało podpisane porozumienie pomiędzy Rządem reprezentowanym przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej i przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych reprezentowanym przez Panią Przewodniczącą Bożenę Banachowicz.
W porozumieniu zawarte są ustalenia, które zapewniają realizacją protokołu z 28 stycznia 1999 roku. Jednocześnie informuję Pana Senatora, że 10 lipca 1999 roku Rada Ministrów podjęła decyzję zwalniającą Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej z obowiązku zwrotu pożyczek na wypłaty tzw. trzynastych pensji. Umożliwi to wypłatę podwyżek w
terminie do 31 sierpnia 1999 roku.Rząd, w ramach swoich możliwości, nie będąc od 1 stycznia 1999 r. pracodawcą dla pielęgniarek i położnych, będzie apelował do organów założycielskich SP ZOZ o wykorzystanie środków na wypłatę podwyżek i wyodrębnienie środków dla pielęgniarek i położnych. Dyrektorzy będą samodzielnie podejmować decyzje o podwyżkach. Nastąpią one po negocjacjach związków zawodowych z dyrektorami. 15 lipca zacznie działać zespół, który będzie kontrolował i koordynował prace związane z wynegoc
jowanym przez Związek wzrostem wynagrodzeń.Do 15 sierpnia zostanie opracowane rozporządzenie dotyczące norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Do wejścia w życie tego rozporządzenia Minister Zdrowia i Opieki Społecznej zwróci się do pracodawców o ograniczenie zwolnień pielęgniarek do niezbędnego minimum, związanego z reformami w służbie zdrowia i restrukturyzacją zatrudnienia w tym sektorze.
Rząd od 1 czerwca 1999 roku wykazywał dobrą wolę do rozmów i przedstawiciele resortów: zdrowia, finansów, pracy uczestniczyli w negocjacjach z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Rozmowy toczyły się nawet wtedy, gdy część protestujących okupowała budynek Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Były bardzo trudne, często załamywały, ale w końcu udało nam się wspólnie doprowadzić do podpisania satysfakcjonującego porozumienia.
W moim przekonaniu, fakt, iż od 15 lipca będą toczyć się dalsze rozmowy dotyczące osłon socjalnych dla zwalnianych pracowników w służbie zdrowia, ponadzakładowego układu zbiorowego pracy i wynagrodzeń na przyszłość, które miałyby osiągnąć 1,5 średniej płacy, świadczy o dobrej woli i zaangażowaniu rządu w problemy środowisk pielęgniarek i położnych.
Głęboko wierzę w to, że uda się wypracować takie rozwiązania, które będą zadowalające dla Związku i jednocześnie napięty budżet państwa pozwoli na ich realizację w ciągu kilku miesięcy.
Pozostaję z szacunkiem
Longin Komołowski