Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


31. posiedzenie Senatu RP

4 marca 1999 r.

Oświadczenie

Siedemdziesięciotrzyletni emerytowany rolnik, Stanisław Kolasa ze wsi Rudki w powiecie wałeckim, czuje się strasznie oszukany przez władze naszego kraju. Do 1979 r. był on wzorowym rolnikiem indywidualnym, stale unowocześniającym swoje gospodarstwo i sprzedającym corocznie duże ilości mleka, mięsa i płodów rolnych. Dobre gospodarowanie pozwoliło mu zgromadzić w banku państwowym PKO BP znaczne oszczędności. W wyniku galopującej inflacji na początku lat dziewięćdziesiątych oraz braku państwowych decyzji o waloryzacji oszczędności zgromadzonych w bankach, dorobek życia Stanisława Kolasy został zmarnowany. Od kilku lat bezskutecznie dochodzi on swoich praw w PKO BP i ministerstwie finansów, co utwierdza go w przekonaniu, że własne państwo mocno go skrzywdziło.

Zwracam się do premiera Jerzego Buzka z prośbą o ustosunkowanie się do niniejszego problemu. Przede wszystkim proszę o odpowiedzi na dwa główne pytania. Pierwsze: czy w świetle przedstawionych przeze mnie informacji, premier potwierdza fakt poniesienia przez Stanisława Kolasę straty z winy własnego państwa? Drugie: czy kierowany przez pana premiera rząd może podjąć konkretne działania umożliwiające naprawienie szkody, jaką ponieśli Stanisław Kolasa i innych Polacy, będący w podobnej sytuacji życiowej?

Zwracam się w tej sprawie do pana premiera, ponieważ moja korespondencja z PKO BP i poszczególnymi resortami nie przyniosła dotychczas efektów.

Pragnę przy okazji poinformować pana premiera, że wzorowy rolnik Stanisław Kolasa był niewolnikiem podczas drugiej wojny światowej, okrutnie wykorzystywanym przez Niemców przy pracach na terenie okupowanej Polski, a po wojnie przez szereg lat pracował zawodowo w firmach państwowych. Za niewolniczą trzyletnią pracę otrzymał zaledwie symboliczną rekompensatę, rzędu 300-400 EDM, a KRUS nie zaliczył mu do emerytury rolniczej lat pracy poza rolnictwem. Dzisiaj otrzymuje on emeryturę rzędu 500 zł i posiada symboliczną kwotę oszczędności z lat siedemdziesiątych. Nic więc dziwnego, że czuje się poniżony i oszukany.

Występując z poniższym oświadczeniem, zwracam się z prośbą o zainteresowanie się niedolą Stanisława Kolasy, wzorowego obywatela naszego kraju.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie