Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra rolnictwa


Minister Finansów przesłał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem wicemarszałka Tadeusza Rzemykowskiego, złożonym do protokołu 12. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 15):

Warszawa, dnia 02.06.1998 r..

Pani
Prof. dr hab.
Alicja Grześkowiak
Marszałek
Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z otrzymanym przy piśmie z dnia 28 maja 1998 r., znak: AG/043/73/98/IV tekstem oświadczenia Senatora RP Pana Tadeusza Rzemykowskiego w sprawie restrukturyzacji polskiego rolnictwa - w zakresie wielkości środków budżetowych przeznaczonych na w/w cel w roku 1998 - uprzejmie pragnę poinformować Panią Marszałek, co następuje.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 1994 r. nr 1, poz. 2 - ze zmianami) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1996 r. w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (Dz.U. Nr 16, poz. 82 - ze zmianami) Agencja ta - jako główną (statutową) formę działalności - stosowała w roku 1997 dopłaty do oprocentowania 37 linii kredytów inwestycyjnych, udzielanych przez 35 banków dla podmiotów działających w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym, usługach dla rolnictwa oraz na terenach wiejskich.

W budżecie na rok 1998 dla ARiMR przewidziano środki w kwocie 583.903 tys. zł (tj. o blisko 24% więcej niż w budżecie na rok 1997), z przeznaczeniem na cele, o których jest mowa w w/w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1996 r. Zgodnie z najnowszymi informacjami, wraz ze środkami, które pozostały z lat poprzednich (w wysokości ponad 760.000 tys. zł) Agencja w roku bieżącym dysponuje kwotą ok. 1.389.000 tys zł, która będzie przeznaczona przede wszystkim na obsługę zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów preferencyjnych w latach 1994-1997. Wielkość wydatków z w/w tytułu (tj. ok. 1.072.000 tys. zł) znacznie przekracza poziom zaangażowania budżetu w dopłaty do kredytów preferencyjnych udzielanych w roku bieżącym.

Należy wyraźnie podkreślić, iż kredyty preferencyjne z dopłatami ze środków budżetowych są kredytami bezpiecznymi, o wysokim stopniu spłacalności, a wysokie zapotrzebowanie na te kredyty nie skutkuje dla banków kosztami związanymi z pozyskiwaniem nowych klientów.

Zadania związane z kredytowaniem rolnictwa, zgodnie z art. 3 ust. 3 cytowanej ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, realizowane są za pośrednictwem banków, w tym banków spółdzielczych, banków regionalnych, banków zrzeszających banki spółdzielcze i BGŻ S.A.

Kredyty, o których mowa wyżej, zaciągnięte w latach 1994-97, charakteryzują się długimi okresami spłaty (6-15 lat). Oznacza to konieczność udziału budżetu państwa w akcji kredytowej w formie dopłat do oprocentowania tych kredytów przez cały okres spłat, co tym samym zapewnia bezpieczeństwo podjętej przez banki akcji kredytowej.

Środki, jakimi dysponuje Agencja w 1998 r. na nową działalność (tj. ok. 98.000 tys zł), przeznaczone zostaną na dopłaty do oprocentowania nowo udzielonych kredytów w ramach ośmiu linii kredytowych, określonych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW

podsekretarz stanu

Rafał Zagórny


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra rolnictwa