Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2, odpowiedź 3, następne oświadczenie


45. posiedzenie Senatu RP

19 listopada 1999 r.

Oświadczenie

Oświadczenie swoje kieruję zarówno do ministra edukacji narodowej, jak i do ministra ochrony zdrowia, ponieważ dotyczy ono obu tych resortów i sprawą powinni się zająć wyżej wymienieni ministrowie.

Zarówno powszechne ustalenia europejskie, jak i wcześniejsze zapowiedzi resortu zdrowia sygnalizowały konieczną potrzebę podwyższenia kwalifikacji średniego personelu medycznego i w konsekwencji przekształcenia istniejących policealnych studiów medycznych w wyższe szkoły zawodowe.

Jest to zadanie, które ma być wykonane na terenie kraju w sposób w miarę jednorodny, w przeciwieństwie do zgłaszanych spontanicznie - zgodnie z lokalnymi potrzebami - wniosków o powoływanie innych wyższych szkół zawodowych. Wnoszę zatem, ażeby minister edukacji narodowej, w porozumieniu lub też za zgodą ministra zdrowia, ustalił pewne zasady określające zarówno zawodowe standardy dotyczące zatrudnienia, które dadzą podstawą do określenia sieci takich szkół na terenie kraju, jak również standardy co do wymaganych kwalifikacji w stosunku do średniego personelu medycznego. Nie tylko pielęgniarek, ale też przedstawicieli innych zawodów, których jest przecież w tej branży wiele. Ta kwestia wydaje się o tyle ważna i pilna, że obecne w środowiskach, gdzie te szkoły istnieją, są podejmowane bardzo różnorodne inicjatywy. I szkoda tego wysiłku, który może w przyszłości okazać się zbędny.

I drugie oświadczenie, krótkie, w którym zwracam się do pani minister Cegielskiej o zainteresowanie się problemem, w moim przekonaniu, graniczącym z pewnym marnotrawstwem.

Mam tu przed sobą opinię dwóch związków zawodowych: Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" Sekcji Krajowej Kolumny Transportu Sanitarnego oraz Federacji Związków Zawodowych Technicznej Obsługi Służby Zdrowia. W obydwu tych dokumentach, jak i w piśmie Zrzeszenia Dyrektorów Kolumn Transportowych, sygnalizowana jest pewna nieprawidłowość dotycząca centralnego zaopatrzenia w karetki pogotowia. Mają one być rozdysponowane z pominięciem kolumn transportu sanitarnego.

Biorąc pod uwagę fakt, że w niedalekiej przyszłości będziemy zajmować się ustawą dotyczącą ratownictwa kraju, myślę, iż niezbędne byłoby skorelowanie działań, które mogą w rezultacie okazać się kosztowne i zbędne, z zamierzeniami przewidywanymi w tejże ustawie. Proszę o zainteresowanie się tą sprawą, ażeby nie doprowadzić do marnotrawstwa i ewentualnie do takiej sytuacji, które źle wpływałaby na stan i kondycję wojewódzkich kolumn transportu sanitarnego.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2, odpowiedź 3, następne oświadczenie