Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Obrony Narodowej:
Warszawa, 28 grudzień 2000 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Wiesława Pietrzaka złożone na 68. posiedzeniu Senatu RP w dniu 9 listopada 2000 r., uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Przede wszystkim, niech mi wolno będzie podzielić opinię Pana Senatora, iż trudu i poświęcenia żołnierzy nie wolno lekceważyć. Dlatego też w sytuacji, w której nie można sprostać wszystkim oczekiwaniom i potrzebom tej grupy społeczno-zawodowej, dużego znaczenia nabiera postulat racjonalnego myślenia, odpowiedniej organizacji i sposobu kierowania. Zawiera się w tym również konieczność właściwego stanowienia, interpretowania i przestrzegania prawa.
Pozwolę sobie zatem stwierdzić, iż zgodnie z § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 kwietnia 2000 roku w sprawie administrowania kwaterami i lokalami mieszkalnymi przez Wojskową Agencję Mieszkaniową (Dz.U. Nr 40, poz. 471), w przypadku odmowy przyjęcia zaproponowanej do przydziału kwatery odpowiadającej przysługującej należnej powierzchni mieszkalnej, osoba uprawniona może otrzymać w danym roku kalendarzowym dodatkowo tylko jedną inną propozycję przydziału kwatery. Skutkiem rezygnacji z drugiej w danym roku kalendarzowym propozycji jest jedynie brak otrzymania kolejnej propozycji do końca danego roku, a nie przeniesienie w danym roku na koniec kolejki oczekujących.
Ograniczenie liczby składanych żołnierzowi zawodowemu propozycji przydziału kwatery do dwóch w danym roku kalendarzowym wynika z konieczności racjonalnego dysponowania przez Wojskową Agencję Mieszkaniową zasobem mieszkaniowym. Podkreślić należy także, że realizacja prawa do kwatery osoby uprawnionej przez przydział kwatery, zależy przede wszystkim od wielkości i różnorodności zasobu mieszkaniowego w danym garnizonie.
Przechodząc do wyjaśnienia poruszonego przez Pana Senatora problemu dotyczącego dodatków do uposażenia zasadniczego, pragnę poinformować Panią Marszałek, iż kwestia ta jest obecnie przedmiotem analiz. Przygotowywane są stosowne akty normatywne, które zostały poddane procedurze uzgodnień międzyresortowych. W związku z prowadzeniem końcowych konsultacji z Ministerstwem Pracy i Polityki Socjalnej, w chwili obecnej nie mogę przedstawić jednoznacznego i pełnego stanowiska w przedmiotowej sprawie. Pragnę jednak zapewnić, że po zapadnięciu ostatecznych decyzji, zostaną one niezwłocznie przekazane Pani Marszałek.
Przekazując powyższe wyjaśnienia żywię nadzieję, iż przyjmie je Pani Marszałek ze zrozumieniem.
Łączę wyrazy szacunku
Bronisław Komorowski