Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


68. posiedzenie Senatu RP

9 listopada 2000 r.

Oświadczenie

Pierwsze oświadczenie pragnę skierować do ministra obrony narodowej pana Bronisława Komorowskiego.

Szanowny Panie Ministrze!

W swoim oświadczeniu chciałbym poruszyć dwie sprawy.

Pierwsza dotyczy uregulowań prawnych zawartych w rozporządzeniu ministra obrony narodowej z dnia 28 kwietnia 2000 r. w sprawie administrowania kwaterami i lokalami mieszkalnymi przez Wojskową Agencję Mieszkaniową. Przepis § 7 ust. 2 tego rozporządzenia zawiera zapis stanowiący o tym, że żołnierz zawodowy ubiegający się o przydział kwatery, który już dwukrotnie odmówił jej przyjęcia, zostanie przeniesiony w danym roku na koniec kolejki oczekujących. Uważam, że uregulowanie tej sprawy w taki właśnie sposób, jest pewnego rodzaju szantażem, gdyż każdy powinien mieć prawo do doboru kwatery takiej, jaka mu odpowiada i jaka spełnia jego potrzeby i oczekiwania.

Pragnę zwrócić uwagę pana ministra na niezadowolenie kadry zawodowej z regulacji prawnych zawartych w rozporządzeniu, które nie spełnia ich oczekiwań, nie zaspokaja potrzeb mieszkaniowych zgodnie z wymaganiami, a jedynie denerwuje to środowisko.

Druga sprawa dotyczy przepisów prawnych rozporządzenia ministra obrony narodowej z dnia 10 października 2000 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy.

W myśl przepisów tego aktu prawnego zlikwidowany został dodatek dla szefów kompanii oraz dodatek operacyjny za udział w szkoleniu wojskowym w warunkach poligonowych poza macierzystym garnizonem, co - podobnie jak poprzednia sprawa - zostało bardzo negatywnie ocenione przez kadrę zawodową. Pierwszy dodatek rekompensował szefom kompanii specyfikę wykonywanych zadań, bardzo trudną rolę wychowawczą i dodatkowo uciążliwe obowiązki związane z pełnieniem służby na tym stanowisku, drugi zaś, wprawdzie w niewielkim zakresie, rekompensował zwiększony wysiłek, szkolenia poligonowe, trwające w większości przypadków po kilkanaście godzin na dobę oraz rozłąkę z rodziną w czasie trwania tego szkolenia.

Panie Ministrze! Trudu i poświęcenia żołnierzy zawodowych nie wolno lekceważyć. Ich ciężka i wymagająca wiele wysiłku służba powinna być doceniana. Dlatego też mam nadzieję, że pan minister wyrazi zrozumienie dla przedstawionych przeze mnie problemów i podejmie stosowne działania zmierzające do zmiany wspomnianych kwestii prawnych w sposób odpowiadający rzeczywistym potrzebom oraz oczekiwaniom bezpośrednio zainteresowanych.

Z wyrazami szacunku,

Wiesław Pietrzak.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie