Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
66. posiedzenie Senatu RP
5 października 2000 r.
Oświadczenie
Drugie oświadczenie kieruję do pana Jerzego Buzka, premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej.
Biorąc pod uwagę wciąż pogarszającą się sytuację ludzi bezrobotnych oraz dramatyczną obecnie sytuację finansową urzędów pracy w województwie warmińsko-mazurskim, pragnę zwrócić uwagę pana premiera na regulacje prawne zawarte w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 2000 r. w sprawie zasad, warunków i trybu wspierania środkami budżetu państwa programów inicjowanych przez organy samorządu województwa.
Zgodnie z treścią art. 14 pkt 1 ust. 15 ustawy o samorządzie województwa oraz z wymienionym rozporządzeniem, sejmik województwa warmińsko-mazurskiego podjął uchwałę o realizacji programów wspierania rozwoju przedsiębiorczości w sektorze pozarolniczym oraz aktywizacji zawodowej mieszkańców obszarów wiejskich tego województwa. Temu regonowi została przyznana część rezerwy celowej z budżetu państwa w wysokości 2 milionów 950 tysięcy zł. Środki te powinny być wykorzystane do końca 2000 r.
Czy w sytuacji, kiedy urzędy pracy są tak bardzo zadłużone - chcę powiedzieć, że ich zadłużenie w województwie warmińsko-mazurskim wynosi około 39 milionów zł - kiedy brakuje funduszy na wypłaty zasiłków, na aktywizację młodych ludzi, na wypłaty pożyczek, które zostały już przydzielone, na składki na ubezpieczenia zdrowotne dla bezrobotnych, przyznawanie funduszy na cele jednoznacznie określone w cytowanych przepisach jest właściwe i logiczne?
Realizacja wspomnianego programu w oparciu o fundusze przydzielone pod koniec 2000 r., obwarowane koniecznością ich wydatkowania do końca roku, może być niewłaściwa. Praktyka dowodzi, że zbyt szybkie wdrażanie tego typu programów może być niekiedy chybione.
Przepisy wymienionego rozporządzenia narzucają sposób wykorzystania środków finansowych, preferując różnego rodzaju szkolenia, które być może w regionach o niższej stopie bezrobocia są korzystne, ale ze względu na lokalne uwarunkowania Warmii i Mazur wydają się mało racjonalne.
Mam również wątpliwości, czy przyjęcie zapisu o udzieleniu jednorazowych dotacji osobom fizycznym jest najlepszym rozwiązaniem. Czy nie lepsze byłoby udzielanie niskoprocentowych pożyczek z możliwością ich częściowego umarzania?
Za mało celowe uważam również przeznaczanie środków finansowych na świadczenie usług doradczych samorządom powiatowym.
Myślę, że przyznawanie środków pochodzących z budżetu państwa z jednoznacznym narzucaniem sposobu ich wydatkowania, bez uwzględnienia warunków i potrzeb lokalnych, jest w obecnej sytuacji marnotrawstwem. W konsekwencji realizowane dzięki nim programy, zamiast przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji gospodarczej ludzi bezrobotnych, prowadzą do mało efektywnego, pośpiesznego i niecelowego wydawania pozyskanych funduszy.
Z poważaniem
Wiesław Pietrzak.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie