Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
36. posiedzenie Senatu RP
21 maja 1999 r.
Oświadczenie
Szanowny Panie Ministrze!
W marcu składałem na ręce premiera oświadczenie, dotyczące bardzo trudnej sytuacji ludzi pozostających bez pracy, szczególnie w rejonach dotkniętych strukturalnym bezrobociem.
W piśmie tym między innymi przestrzegałem przed wprowadzaniem limitowania środków na roboty publiczne. Niestety, Krajowy Urząd Pracy wprowadził takie ograniczenie i obecnie urzędy pracy mogą przeznaczyć na roboty publiczne maksymalnie do 19% przyznanego limitu.
Nieprawdą jest stwierdzenie, że roboty publiczne są jakoby nieefektywną formą zwalczania bezrobocia. W rejonach objętych strukturalnym bezrobociem są czasami jedyną szansą na, czasowe chociażby, zatrudnienie bezrobotnych pozostających bez zasiłku.
Zainteresowanie robotami publicznymi jest bardzo duże. Już na kilka miesięcy przed terminem realizacji prac ustawia się długa kolejka zainteresowanych tą formą zatrudnienia. Z powodu tak znacznej redukcji nakładów na roboty publiczne znacznie zwiększy się kolejka petentów do ośrodków pomocy społecznej po zasiłki, co dodatkowo obciąży i tak skromne budżety gmin.
Roboty publiczne są korzystne nie tylko dla bezrobotnych. Wpływają bardzo pozytywnie na rozwój infrastruktury, szczególnie biednych miast i gmin. W ramach tych prac samorządy wykonują wiele robót inwestycyjnych, na które przy obecnych rozwiązaniach nie będą mogły sobie pozwolić.
Ponieważ w tej sprawie otrzymuję coraz więcej sygnałów, zarówno od powiatowych rad zatrudnienia, jak i od bezrobotnych, proszę o rzetelne przeanalizowanie problemu i podjęcie korzystnej dla zainteresow
anych decyzji.Z poważaniem
senator RP Wiesław Pietrzak
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie