Spis oświadczeń, oświadczenie


Prezes Głównego Urzędu Ceł przesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Pieniążka, złożone na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 42):

Warszawa, dnia 1999.07.13

Pani
prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Odpowiadając na pismo Pani Senator nr Ag/043/273/99/IV z dnia 23.06.99 r., przy którym załączony został tekst oświadczenia złożonego przez senatora Jerzego Pieniążka na 37. posiedzeniu Senatu w dniu 18 czerwca 1999 r., w sprawie m.in. klasyfikacji stawek celnych dla towaru o nazwie BIO-FEET PLUS-CT, w załączeniu przesyłam wyjaśnienia do poruszanych kwestii.

Zbigniew Bujak

Stanowisko w sprawie

oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Jerzego Pieniążka

na 37. posiedzeniu Senatu w dniu 18 czerwca 1999 roku

Klasyfikacji towarów w taryfie celnej (stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r., opublikowanej w Dz.U. nr 158, poz. 1036 z 1998 r.) dokonuje się zgodnie z brzmieniem pozycji, podpozycji, uwag do sekcji, działów oraz zgodnie z Ogólnymi Regułami Interpretacji Polskiej Nomenklatury Scalonej. Dodatkowym materiałem pomocniczym jest 5-cio tomowy zbiór "Wyjaśnień do taryfy celnej" (stanowiący załącznik do zarządzenia Prezesa GUC z dn. 17 września 1997 r. opublikowany w M.P. nr 76, poz. 715 z 1997 r.), który zawiera komentarze do pozycji i podpozycji taryfy celnej. Zgodnie z wymienionymi aktami prawnymi klasyfikacja preparatu o nazwie handlowej BIO-FEET PLUS-CT nie budzi wątpliwości. W dziale 35 klasyfikowane są enzymy, ale tylko w postaci czystej. Natomiast preparaty przygotowane w określonym celu, przeznaczone wyłącznie jako dodatek do żywienia zwierząt, klasyfikowane są w dziale 23. W dziale tym znajdują się (zgodnie z komentarzem zawartym w "Wyjaśnieniach do taryfy celnej") preparaty ułatwiające trawienie, konserwujące paszę oraz służące jako nośnik. Zgodnie zaś z definicją - enzymy to grupa białek działających w komórkach i płynach ustrojowych żywych organizmów jako biokatalizatory reakcji biosyntezy i rozkładu. Oznacza to, że preparaty zawierające w swoim składzie enzymy są preparatami ułatwiającymi trawienie. Jednocześnie wyjaśniam, że wspomniany w oświadczeniu Pana Senatora Komunikat Prezesa GUC nie zmienił obowiązujących zasad klasyfikacji, a jedynie ujednolicił stosowanie klasyfikacji celnej we wszystkich urzędach celnych. Jak wynikało bowiem z docierających do Głównego Urzędu Ceł sygnałów niektóre urzędy celne nieprawidłowo klasyfikowały sprowadzone do kraju ww. preparaty.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że polska taryfa celna w swojej części przedmiotowej (nazwy towarów wraz z kodami), czyli dotyczącej nomenklatury towarowej, wykorzystuje Polską Nomenklaturę Scaloną, która jest bardziej rozwiniętą i uszczegółowioną wersją 6-cyfrowego Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów (HS), opracowanego przez Radę Współpracy Celnej w Brukseli (obecnie: Światowa Organizacja Celna-WCO), System ten jest stosowany w polskiej taryfie celnej (od 1.01.1989 r.). Polska Nomenklatura Scalona składa się obecnie z dziewięciu cyfr i na poziomie ośmiu cyfr jest zbieżna z treścią Nomenklatury Scalonej (CN), opracowanej przez Komisję Europejską i stosowaną przez Unię Europejską. Obecnie stosowanie wymogów Zharmonizowanego Systemu Oznaczenia i Kodowania Towarów jak i Scalonej Nomenklatury wynika zarówno z przystąpienia Polski w 1995 roku do Światowej Organizacji Handlu jak i (od 1996 roku) do Konwencji Systemu Zharmonizowanego.

Poza problemem klasyfikacji w oświadczeniu Pana Senatora poruszona została sprawa ewentualnej zmiany wysokości stawek celnych. W związku z tym uprzejmie informuję, że stawki celne przypisane do poszczególnych kodów PCN ustanawia Rada Ministrów. Natomiast każdy importer mając ważne przesłanki ekonomiczne może wystąpić do Ministra Gospodarki z wnioskiem o obniżenie stawki celnej. Rada Ministrów może więc obniżyć lub ustanowić zerową stawkę celną na dany towar czy grupę towarów. W związku z tym obniżenie stawki celnej dla preparatów stosowanych do produkcji pasz leży w gestii Rady Ministrów.

p.o. DYREKTORA

Gabinetu Prezesa

Jacek Kapica


Spis oświadczeń, oświadczenie