Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
26. posiedzenie Senatu RP
17 grudnia 1998 r.
Oświadczenie
Panie Premierze, 1 stycznia 1999 r., po sylwestrowej nocy, mieszkańcy dzisiejszych województw: sieradzkiego, piotrowskiego, części skierniewickiego i płockiego, a także enklaw z kieleckiego, częstochowskiego, kaliskiego i konińskiego obudzą się w reaktywowanym po dwudziestu trzech latach niebytu województwie łódzkim. Przeciętny mieszkaniec nowego województwa będzie miał w nowym roku nadzieję, iż państwo będzie bardziej sprawnie zarządzane, bezpieczne i przyjazne obywatelowi, a jego sprawy będą rozstrzygane szybciej i przede wszystkim w bezpośredniej bliskości problemów i faktów, które je zrodziły. Stąd też tak ważą kwestią dla funkcjonowania administracji rządowej w województwach będzie usytuowanie z dniem 1 stycznia poszczególnych wydziałów i jednostek podporządkowanych wojewodzie łódzkiemu. Gorąco apelowałem więc o usytuowanie delegatury łódzkiego urzędu wojewódzkiego w byłych miastach wojewódzkich - tam, gdzie dotychczas mieszkańcy tych województw mogli prowadzić swe sprawy - aby reforma administracyjna nie przynosiła obywatelowi dodatkowych utrudnień, nie odsuwała go od urzędów, zarówno w przenośni, jak i dosłownie.
Z tych też względów gorąco popieram ideę usytuowania Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej właśnie w Sieradzu nad rzeką Wartą, największą w nowym województwie, nieopodal największego w środkowej Polsce sztucznego zbiornika wodnego - Jeziorska. A ponadto przemawiają za tym następujące fakty: województwo sieradzkie posiada największą powierzchnię wód do ochrony w regionie - ponad 6500 ha przy około 1000 km cieków wodnych, piotrowskie - 3660 ha, skierniewickie - 1054 ha, a w dotychczasowym województwie łódzkim znajduje się tylko 65 ha wód. Wojewódzka Państwowa Straż Rybacka w Sieradzu ma bardzo dobre warunki lokalowe, profesjonalne wyposażenie w środki techniczne, łączności i lokomocji, a także specjalistycznie przygotowaną młodą, ale sprawdzoną już w działaniu, kadrę strażników, która może poszczycić się jednymi z najlepszych w kraju wynikami swej pracy w ochronie wód i wykrywalności kłusownictwa, również za przyczyną efektywnego współdziałania ze społeczną strażą rybacką, policją, strażą ochrony przyrody czy bezpośrednio z kołami tak prężnie działającego w województwie sieradzkim Polskiego Związku Wędkarskiego.
Panie Premierze, w Sieradzkiem podjęte zostały pierwsze kroki zmierzające do budowy nad zbiornikiem Jeziorsko wodnej bazy badawczo-ratowniczej, której zadaniem byłoby nie tylko monitorowanie i czuwanie nad stanem ochrony środowiska oraz zagrożeniem przeciwpowodziowym na akwenie i wokół niego, ale równie bezpośrednia ochrona wód, w tym na terenie tworzonego rezerwatu wodnego. Miejscowe samorządy ten pomysł poparły, a usytuowanie Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej w Sieradzu pozwoliłoby, jak myślę, tę inicjatywę wspólnie zrealizować dla dobra całej społeczności nowego, naszego, województwa łódzkiego.
Dlatego też proszę pana premiera o analizę tej idei i, jeśli to możliwe, udzielenie skutecznej pomocy w pozostawieniu państwowych służb rybackich nad rzeką Wartą i zbiornikiem Jeziorsko - w sercu zielonego regionu, miejscu wypoczynku i rekreacji, które jest również zielonymi płucami Łodzi.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie