Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


69. posiedzenie Senatu RP

23 listopada 2000 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Premierze!

9 listopada bieżącego roku senator Józef Frączek, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w imieniu komisji skierował do Pana Premiera list, w którym między innymi ocenia działalność Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Klub Gaja" z Bielska-Białej. W opinii senatora Frączka ocena ta wypada negatywnie. Nie to jest jednak przedmiotem mojego zaniepokojenia, lecz fakt, że senator Frączek "w porozumieniu ze środowiskiem polskich hodowców" zwrócił się do Pana Premiera z prośbą o "zainteresowanie Urzędu Ochrony Państwa działalnością «Klubu Gaja»". Według senatora Frączka UOP powinien ujawnić "źródła finansowania i inspiracji" oraz wyjaśnić "czy i kto manipuluje młodzieżą". Tego rodzaju żądania pod adresem Premiera, sformułowane przez przewodniczącego senackiej komisji, wywołują mój ogromny niepokój.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Klub Gaja" jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych organizacji ekologicznych w Polsce. Działalność "Klubu Gaja" wielokrotnie była doceniana zarówno na forum ogólnopolskim (między innymi nagrody ministra ochrony środowiska), jak i międzynarodowym (między innymi klub jest polskim partnerem najbardziej wpływowej organizacji ochrony przyrody - WWF). Klub wielokrotnie brał udział w konsultacjach dotyczących wielu aktów prawnych i jest uznawany za współtwórcę niektórych z nich (na przykład ustawy o ochronie zwierząt). Zdaję sobie sprawę, że niektóre działania "Klubu Gaja" mogą budzić niezadowolenie pewnych środowisk. Tak było na przykład w kwestii zakazu niezwykle okrutnej hodowli gęsi na stłuszczone wątroby, kiedy to swój gwałtowny sprzeciw wobec zakazu wyrażali hodowcy i dystrybutorzy tego specyficznego produktu. W społeczeństwie demokratycznym takie różnice poglądów i interesów są czymś zwyczajnym, co więcej mogą stanowić siłę napędową społecznych i ekonomicznych przemian. Ostre polemiki czy publiczne spory, o ile tylko mieszczą się w granicach dobrego obyczaju, służą umacnianiu demokracji, natomiast wykorzystywanie służb specjalnych przeciw organizacjom społecznym może być dla demokracji wręcz zabójcze.

Szanowny Panie Premierze!

Autor listu zaznajomił z jego treścią wiele instytucji i osób związanych z rolnictwem i hodowlą koni. W ten sposób list stał się wypowiedzią publiczną. Dlatego też czuję się zmuszony publicznie skierować do Pana Premiera następujące pytania.

Czy zamierza Pan zadośćuczynić postulatom senatora Frączka i zlecić UOP podjęcie działań wobec "Klubu Gaja"? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna takich działań?

Czy w Polsce mogą być prowadzone tego typu działania wobec organizacji pozarządowych działających w ramach obowiązującego porządku prawnego?

Liczę na odpowiedź, która rozwieje wątpliwości co do stanowiska polskiego rządu w tej smutnej sprawie.

Janusz Okrzesik

Senator RP


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie