Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
53. posiedzenie Senatu RP
29 marca 2000 r.
Oświadczenie
W trakcie projektowania Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej w latach 1992-1994 zostało zaprojektowane lądowisko śmigłowców według ówcześnie obowiązujących przepisów i warunków lokalizacyjnych. W 1990 r., z uwagi na przypisanie szpitalowi funkcji szpitala ratunkowego, wystąpiono ponownie o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla budowy lądowiska. W dniu 21 grudnia 1999 r. uzyskano taką decyzję od prezydenta miasta Bielska-Białej.
Warunkiem wydania pozwolenia na budowę jest między innymi przedłożenie projektu opracowanego zgodnie z przepisami. Na tej podstawie inwestor zwrócił się do autorskiego biura projektów o aktualizację projektu. Ponieważ w okresie od zaprojektowania lądowiska do chwili obecnej zmieniły się przepisy w sprawie lądowisk i lotnisk helikopterów, biuro projektów prowadziło konsultacje z Departamentem Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, Zespołem Lotnictwa Sanitarnego Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego oraz Głównym Inspektoratem Lotnictwa Cywilnego.
Ostateczne stanowisko w powyższej sprawie zajął Główny Inspektorat Lotnictwa Cywilnego w piśmie z dnia 16 stycznia 2000 r. Z pisma tego wynika po pierwsze, że zostało zniesione pojęcie lądowiska i obecnie Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej nie wyda zezwolenia na jego założenie, a po drugie, że według Rozporządzenia Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków dla lotnisk (DzU nr 130 z dnia 31 sierpnia 1998 r.) praktycznie wyeliminowana została możliwość zakładania lotnisk dla śmigłowców przy ośrodkach lecznictwa zamkniętego z uwagi na deficyt rozporządzalnego terenu i przestrzeni.
W celu rozwiązania zaistniałej sytuacji, czyli niemożności budowania lądowisk i ograniczeń w budowie lotnisk dla szpitali, przy równoczesnej potrzebie ich posiadania, Główny Inspektorat Lotnictwa Cywilnego informuje, że wystąpi w tej kwestii do Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej nie podając jednak kiedy to nastąpi. Wobec powyższego, nie wiadomo, czy sprawa ta zostanie pozytywnie rozwiązana i kiedy.
Zaistniała sytuacja prawna utrudnia, jeśli wręcz nie uniemożliwia realizację funkcji ratunkowej szpitala w Bielsku-Białej. Jestem przekonany, że przy dobrej woli Głównego Inspektoratu Lotnictwa Cywilnego i Pana Ministra możliwe jest znalezienie wyjścia z tej niekorzystnej dla służby zdrowia sytuacji. Jest to tym ważniejsze, że szpital w Bielsku-Białej ma służyć jako szpital ratunkowy dla całego rejonu Beskidów, również w sezonie zimowym, gdy transport drogowy w górach jest bardzo utrudniony.
Liczę na zrozumienie i przychylność.
Janusz Okrzesik
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie