Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1
Minister Łączności przekazał wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senatorów Krzysztofa Kozłowskiego i Janusza Okrzesika, wygłoszony
m na 31. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 34):Warszawa, 1999.04.08
Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na Pani pismo, znak: AG/043/94/99/IV z dnia 10.03.99 r., przesyłające tekst oświadczenia senatorów Janusza Okrzesika i Krzysztofa Kozłowskiego, złożonego podczas 31-go posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, pragnę uprzejmie poinformować, że uzgodnione międzynarodowo, w latach 1960-1984, plany pokrycia całego obszaru Rzeczypospolitej Polskiej regionalnymi programami radiofonicznymi uwzględniały istniejący wówczas administracyjny podział Polski. Podział ten odpowiadał 17 ośrodkom regionalnym Polskiego Radia i Telewizji. W przypadku oddziałów terenowych spółki Telewizja Polska S.A. odpowiednie kanały telewizyjne były przydzielane tym oddziałom, począwszy od 1993 r., przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wedle wniosków tej spółki, niezależnie od dotychczasowego podziału administracyjnego kraju.
Mając na uwadze dostępne zasoby widma częstotliwości fal radiowych, a także wskazany powyżej międzynarodowy charakter uzgodnienia, z przykrością należy stwierdzić, że w chwili obecnej nie jest możliwe zarówno utworzenie alternatywnych sieci regionalnych, uwzględniających nowy podział administracyjny Polski, jak i dokonanie pod tym kątem zasadniczej rewizji sieci już istniejących (do czego sprowadza się zawarty w oświadczeniu apel o zwiększenie mocy nadajników tworzących te sieci). Wszelkie zmiany w pokryciu regionów zasięgami odbioru odpowiednich programów regionalnych muszą zatem zamknąć się wewnątrz sieci już istniejących i mogą być osiągnięte nie poprzez korektę mocy nadajników, jak sugerują Panowie Senatorowie, lecz jedynie drogą ewentualnej zmiany rodzajów programów regionalnych rozpowszechnianych przez konkretne nadajniki wchodzące w skład sieci radiofonii regionalnej lub telewizji regionalnej. Uprzejmie informuję, że jedynym podmiotem ustawowo upoważnionym do dokonania takiej zmiany jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Ze swej strony pozwolę sobie wyrazić obawę, że realizacja opisanej wyżej operacji może napotkać na pewne trudności, ponieważ zasięgi niektórych stacji wchodzących w skład sieci regionalnych pokrywają obszary leżące w dwóch województwach, w wyniku czego oczekiwania lokalnych społeczności mogą okazać się rozbieżne.
Pozostając w przekonaniu, że powyższe wyjaśnienia Pani Marszałek uzna za wyczerpujące.
łączę wyrazy głębokiego szacunku
Maciej Srebro