Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2


W odpowiedzi na oświadczenie senatorów Krzysztofa Kozłowskiego i Janusza Okrzesika, złożone na 31. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 34), Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nadesłał następujące wyjaśnienia:

Warszawa, dnia 30 marca 1999 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek

Uprzejmie informuję Panią Marszałek, że tekst oświadczenia złożony przez senatorów J. Okrzesika i K. Kozłowskiego porusza problem jaki jest mi dobrze znany. Ma on szerszy wymiar, dotyczy bowiem skali całego kraju.

Reforma terytorialna kraju przyczyniła się do powiększenia obszaru obsługiwanego przez ośrodki regionalne, a co za tym idzie również do polaryzacji żądań wynikających z chęci dotarcia z programem na obszar całego regionu.

Realizacja oczekiwań ośrodków regionalnych jest dla KRRiT trudna i nie zawsze działania Krajowej Rady pozwalają zaspokoić potrzeby w tym zakresie.

Wynika to z braku wolnych częstotliwości i kanałów telewizyjnych.

Troskę senatorów o rozwój sieci nadawczej Telewizji Regionalnej Kraków i Radia Kraków przyjmuję ze zrozumieniem.

Dotychczas ośrodki regionalne TVP nadają swój program w oparciu o jedną stację nadawczą dużej mocy. Pokrycie zasiągiem całego regionu w oparciu o jeden nadajnik jest praktycznie niemożliwe. Rozbudowa zaś sieci nadawczej pociąga za sobą konieczność przeznaczenia na ten cel wolnych kanałów telewizyjnych, których aktualnie brakuje. Minister Łączności nie przewiduje w najbliższej przyszłości przekazania do dyspozycji KRRiT nowych kanałów.

Jedynym realnym rozwiązaniem pozostaje możliwość wprowadzenia w przyszłości i uruchomienia, naziemnej sieci telewizji cyfrowej. Telewizja cyfrowa DVB pozwoli zaspokoić wszelkie potrzeby w tym zakresie.

Z poważaniem
Bolesław Sulik


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2