Minister Zdrowia przekazał informację w związku oświadczeniem senatora Ireneusza Michasia, złożonym na 62. posiedzeniu Senatu:
Warszawa, dnia 5.09.2000 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W związku z oświadczeniem Pana Senatora Ireneusza Michasia, przekazanym przy piśmie nr AG-043-246-2000, dotyczącym udzielenia pomocy w kontynuacji budowy Szpitala w Pułtusku - z poważnienia Prezesa Rady Ministrów, w porozumieniu z Ministrem Finansów przedstawiam stanowisko w tej sprawie.
Podstawę do rozpoczęcia budowy Szpitala w Pułtusku stanowiła umowa zawarta w dniu 26.10.1998 r. pomiędzy Zakładem Opieki Zdrowotnej w Pułtusku, a Konsorcjum wykonawczym składającym się z trzech spółek z o.o. Wojewoda Ciechanowski zaakceptował ten dokument w dniu 29.10.1009 r. Przedmiotem umowy było wykonanie w terminie do dnia 31.10.1999 r. stanu surowego budynku Szpitala, a środki finansowe miał zapewnić zamawiający.
Z dniem 1 stycznia 1999 r., organem założycielskim dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Pułtusku - stał się Starosta Pułtuski i na niego nałożony został obowiązek wykonywania zadań publicznych w zakresie promocji i ochrony zdrowia (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. nr 91 poz. 578 z późniejszymi zmianami).
Do chwili obecnej, inwestycja nie została przejęta przez władze samorządowe i pozostaje u Wojewody Mazowieckiego.
Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi - Wydział I Cywilny nakazem zapłaty z dnia 2 czerwca 2000 r. zobowiązał Skarb Państwa (Wojewodę Mazowieckiego) do zapłaty kwot podstawowych zaciągniętych zobowiązań z ustawowymi odsetkami od dnia wymagalności.
W odniesieniu do kwestii finansowania inwestycji w 2001 r., uprzejmie informuję Panią Marszałek, że zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2000 r. o zasadach wspierania rozwoju regionalnego (Dz.U. nr 48, poz. 550), budżet państwa będzie współfinansował tylko te inwestycje prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego, które zostaną ujęte w ramach ogólnego planu rozwoju województwa.
Sprawa dofinansowania kontynuacji budowy Szpitala w Pułtusku, powinna zostać poruszona w trakcie negocjowania kontraktu dla województwa mazowieckiego pomiędzy Ministrem Rozwoju Regionalnego i Budownictwa a Marszałkiem Województwa Mazowieckiego.
Zainteresowana jednostka samorządu terytorialnego, ubiegająca się o umieszczenie w kontrakcie inwestycji własnej, zobowiązana jest do złożenia stosownego wniosku do samorządu województwa (art. 17 ust. 3 w/w ustawy).
W świetle powyższego, budowa Szpitala w Pułtusku powinna niezwłocznie zostać konkretnie umiejscowiona w planach powiatowych, z uwzględnieniem realnych możliwości zapewnienia przez powiat środków na finansowanie późniejszych kosztów eksploatacji szpitala.
Jednocześnie pragnę poinformować Panią Marszałek, że Ministerstwo Zdrowia zleciło dokonanie przeglądu wytypowanych inwestycji wieloletnich w ochronie zdrowia, w tym również szpitala w Pułtusku. Zakres prac niezbędnych do przygotowania raportu na ten temat, obejmuje analizą medyczną, techniczną oraz ekonomiczno-finansową.
Ocena i wnioski wynikające z tego przeglądu zostaną przedstawione we wrześniu br. Pozwolą one na określenie między innymi, które z zadań inwestycyjnych należy:
- kontynuować z podaniem faktycznych potrzeb umożliwiających ich szybkie zakończenie,
- zmienić przeznaczenie,
- wstrzymać czasowo lub całkowicie.
Z poważaniem
wz SEKRETARZ STANU
w Ministerstwie Zdrowia
Maciej Piróg