Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


62. posiedzenie Senatu RP

20 lipca 2000 r.

Oświadczenie
złożone przez senatora
Ireneusza Michasia

Oświadczenie skierowane do Jerzego Buzka, prezesa Rady Ministrów.

Samorządy, społeczeństwo powiatu pułtuskiego, Rada i Zarząd Fundacji Budowy Szpitala w Pułtusku zwróciły się do mnie o pomoc w pozyskiwaniu środków na dokończenie budowy szpitala.

Inwestycja ta została rozpoczęta w 1998 r. na mocy decyzji Wojewody Ciechanowskiego ze środków budżetu państwa. Budowa osiągnęła stan surowy bez pokrycia dachowego. Uważam, że jeśli Wojewoda Ciechanowski zaczął budowę to Wojewoda Mazowiecki powinien czuć się zobowiązany do jej zakończenia.

Niestety, decyzje podjęte po wprowadzeniu reformy administracyjnej kraju spowodowały, że obecna inwestycja Szpital w Pułtusku nie ma żadnych środków na spłatę dotychczasowych zobowiązań i dokończenie.

Nie uzyskałem do tej pory zapewnienia o kontynuacji budowy ani od Ministerstwa Zdrowia, ani od Wojewody Mazowieckiego. Samorząd Powiatu czuje moralną odpowiedzialność za dokończenie budowy, niestety nie posiada stosownych środków.

Rada i Zarząd Fundacji Budowy Szpitala oraz władze powiatu wielokrotnie występowały do Ministerstwa Zdrowia, Finansów i Urzędu Wojewody Mazowieckiego składając pisma i prośby o zajęcie się budową. Niestety, mijają już dwa lata bezskutecznych starań. Wykonawca, mimo wzorowego prowadzenia budowy nie otrzymał do tej pory zapłaty za wykonane prace. Zejście wykonawcy z placu budowy spowoduje, że budynek popadnie w ruinę, a dotychczas zainwestowane środki ulegną zmarnowaniu.

Pewna nadzieja pojawiła się po podpisaniu w pa<206>dzierniku 1999 r. porozumienia pomiędzy Fundacją Zakon Maltański, Wojewodą mazowieckim i Dyrekcją SPZOZ w Pułtusku. Fundacja miała przekazać 30 mln USD na dokończenie budowy. Z uwagi na przekroczenie wszelkich terminów

określonych w tym porozumieniu i brakiem skutku w kontaktach pomiędzy Prezesem Zarządu Fundacji Budowy Szpitala a władzami Fundacji Zakon Maltański dokument ten już dziś można uznać za nieaktualny. Jednocześnie wysiłki, aby inwestycja znalazła się w planie centralnym okazały się nieskuteczne, na co być może miało wpływ zawarcie wspomnianego porozumienia.

W związku z obojętnym stosunkiem władz do problemów opieki zdrowotnej w powiecie pułtuskim zwracam się o pomoc w kontynuacji budowy szpitala w Pułtusku.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie