Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


30. posiedzenie Senatu RP

17 lutego 1999 r.

Oświadczenie

Reorganizacja państwa to zlikwidowanie czterdziestu dziewięciu byłych województw, a utworzenie szesnastu. To są pozory, bo w pozostałych trzydziestu trzech pozostać mają i pozostają filie urzędów wojewódzkich.

W Ciechanowie pozostaje dziewięć wydziałów o mniej więcej takich tytułach: organizacji nadzoru, spraw społecznych, obywatelskich, promocji i inspekcji, geodezji, rolnictwa, finansów, prawny, nadzoru informacji, rozwoju gospodarczego. Zatrudnionych tam będzie osiemdziesięciu, dziewięćdziesięciu ludzi. Dodatkowo proponuje się pozostawienie zakładu obsługi, ale rozumiem, że zakład utrzyma się sam i będzie samowystarczalny. Ale tych osiemdziesiąt, dziewięćdziesiąt osób to będą urzędnicy państwowi. Pojawia się pytanie: po co taki twór pozostaje?

Przecież miała być decentralizacja władzy, a tutaj tej decentralizacji nie widać. Jakie będą kompetencje tego urzędu, ile to będzie kosztowało podatnika i czy na taki twór wyraża zgodę społeczeństwo? Jest też jeszcze jedno zagadnienie: kto tam będzie pracował? Myślę tu o kwalifikacjach, bo z tego, co widzę, zwolniono lub zwalnia się wszystkich ludzi merytorycznie przygotowanych i kompetentnych, którzy nie mają dobrego pochodzenia. Może to będzie następny twór kontrolujący i nadzorujący, tylko kogo i po co? Sądzę, że nie brakuje już instytucji, które z pieniędzy otrzymanych z budżetu państwa będą kontrolowały samorządy.

Moim zdaniem, takie filie są zbędne i niepotrzebne, a przynajmniej dzisiaj w takim wymiarze. Wydaje się, że te pieniądze, które mają być przeznaczone na urzędników w trzydziestu trzech województwach, przydałyby się rolnictwu, a może innym działom. Proszę prezesa Rady Ministrów o wyjaśnienie sprawy.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie