Spis oświadczeń, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie
11. posiedzenie Senatu RP
16 kwietnia 1998 r.
Oświadczenie
Rządowy projekt ustawy o reprywatyzacji i rekompensatach przewiduje, między innymi, parcelację lasów państwowych i oprócz zwrotu w naturze także przekazanie ich jako mienia zamiennego za upaństwowione fabryki, parcele oraz majątek pozostawiony za Bugiem. Stanowi to poważne zagrożenie dla trwałości lasów
oraz pełnionych przez nie funkcji przyrodniczych i społecznych. Lasy stanowią dobro szczególne, które powinno być chronione w interesie społeczeństwa, a w szerszym rozumieniu tego słowa - w interesie ponadpaństwowym. Lasy mają wpływ na klimat i mikroklimat. Decydują o niezwykle istotnych dla regionu stosunkach wodnych i wreszcie w olbrzymim stopniu o warunkach życia ludzi, zamieszkujących różne regiony kraju.Pozostawienie tej strategicznej funkcji lasu dobrej woli ich indywidualnych właścicieli, którzy nie będą w większości przypadków przygotowani zawodowo do prowadzenia gospodarki leśnej, może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Należy w tym miejscu przywołać złe doświadczenia z lat 1992-1993 związane z liberalizacją przepisów dotyczących lasów prywatnych. Polska, która cierpi zarówno na niedostatek wody, jak i lasów, zajmuje jedno z ostatnich miejsce w Europie, musi wzbogacać te zasoby. Gwarancję takiej działalności daje jedynie gospodarka w makroregionach, a na to stać jedynie państwo.
Lasy polskie są zagrożone przez gradację szkodliwych owadów. Akcje ratunkowe wymagają sprawnego i szybkiego działania, które w warunkach rozdrobnienia własności nie są możliwe do realizacji.
Zarządzanie lasami państwowymi, z uwagi na ich powszechną dostępność, podlega nadzorowi społecznemu, zwłaszcza w zakresie realizacji publicznych świadczeń gospodarki leśnej. W stosunku do właścicieli prywatnych nadzór ten zostanie znacznie ograniczony, a jednocześnie spowoduje konieczność zastosowania nowych rozwiązań administracyjno-pra
wnych i ekonomicznych w celu zapewnienia społeczeństwu możliwości korzystania z pozaprodukcyjnych funkcji lasu.W wyniku wieloletnich działań utworzono w Polsce wiele parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych. Ogółem 48% powierzchni lasów państwowych zostało objęte różnymi formami ochrony, w następstwie czego zostały ograniczone ich funkcje gospodarcze. Spotkało się to z akceptacją wielu kręgów naszego społeczeństwa i organizacji międzynarodowych oraz stanowi to istotny wkład w realizac
ję międzynarodowych umów z zakresu ochrony przyrody.Prywatyzacja lasów może negatywnie wpłynąć na osiągnięty już stan ochrony przyrody i leśnych zasobów genowych.
Z uwagi na powyższe uznaję za konieczne zastosowanie innych form rekompensaty za utracone mienie niż zwrot lasów w naturze.
Niniejsze oświadczenie kieruję do prezesa Rady Ministrów, pana Jerzego Buzka.
Spis oświadczeń, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie