Odpowiedź na oświadczenie senatora
Jerzego Markowskiego, wygłoszone podczas 28. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 31), złożył Minister Zdrowia i Opieki Społecznej:Warszawa, dnia 26.02.1999 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Jerzego Markowskiego podczas 28. posiedzenia Senatu w dniu 20 stycznia 1999 r. uprzejmie informuję:
W latach 70-tych w Szpitalu Miejskim nr 2 w Siemianowicach Śląskich powstał Oddział Leczenia Oparzeń. Stał się on wiodącym w kraju ośrodkiem tego typu. Przez szereg lat oddział prowadził leczenie ciężko poparzonych pacjentów przy znacznej ofiarności społeczeństwa i zakładów pracy, które wspomagały jego działalność. Wobec narastających zagrożeń w przemyśle, zwłaszcza hutniczym, a także wskutek wprowadzania nowych metod leczenia, zaistniała pilna konieczność jego rozbudowy i unowocześnienia. Dotychczasowa lokalizacja stała się nie wystarczająca dla stale rosnących potrzeb.
W latach 90-tych powzięto decyzję remontu budynku użytkowanego dotąd przez oddział ginekologiczno - położniczy, z zamiarem przeniesienia tam oddziału leczenia oparzeń i utworzenia w nim jednego z najnowocześniejszych centrów w Europie. Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich było budowane w celu zastąpienia oddziału oparzeń który dotychczas funkcjonował w Szpitalu Nr 2 w Siemianowicach Śląskich. Przy czynnym udziale ówczesnych władz centralnych, w tym również Pana Ministra Jacka Żochowskiego oraz Pani Minister Barbary Blidy w ciągu 6 lat powstał nowoczesny ośrodek, wyposażeniem, możliwościami diagnostycznymi wybiegający w XXI wiek. Jeden z niezbędnych warunków nowoczesnego leczenia oparzeń jest wymóg zapewnienia sterylnych warunków leczenia, dotyczących także powietrza, w którym przebywają oparzeni. Poprzez system odpowiednich śluz i filtrów udało się zapewnić ten wysoki standard w Centrum. Oddział leczenia oparzeń w Szpitalu Nr 2 nie spełniał tych wymogów.
Ten nowoczesny Ośrodek przejął od pierwszego października ubiegłego roku dotychczasowe zadania tak zwanej "Siemianowickiej Oparzeniówki" realizując je w bardziej komfortowych warunkach dla pacjentów, jak i personelu medycznego.
Śląska Regionalna Kasa Chorych, kontraktując usługi w zakresie leczenia oparzeń w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, w żadnym stopniu nie ogranicza dostępności pacjentów do możliwości nowoczesnego leczenia, wręcz przeciwnie umożliwia leczenie oparzeń w szerszym zakresie i dla większej liczby pacjentów.
Usługi zakontraktowane w Centrum Leczenia Oparzeń dają gwarancję wyższej jakości, przy atrakcyjnej cenie wynegocjowanej przez Kasę Chorych, znacznie niższej od ceny proponowanej przez S
zpital Miejski Nr 2.Pragnę jednak podkreślić, że cena produktu oferowanego przez Świadczeniodawcę nie może być jedynym kryterium oceny atrakcyjności oferty. Istotnym kryterium jest również jej jakość. Nowoczesne Centrum Leczenia Oparzeń, spełnia oczekiwania wszystkich, którzy do budowy Centrum się przyczynili, jednocześnie w pełni zabezpieczając kompleksową opiekę pacjentom oparzonym, także po ich wypisaniu z Centrum.
Nie każdy nowoczesny ośrodek medyczny musi posiadać całą bazę diagnostyczną w swoich strukturach, powinien natomiast zabezpieczyć konieczne usługi. W dobie gospodarki rynkowej często bardziej ekonomicznie dla zakładu, z korzyścią dla pacjenta jest zabezpieczenie jak najwyższej, dostępnej jakościowo usługi - na zewnątrz struktury Zakładu.
Taka sytuacja występuje w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Istniejąca tu baza łóżkowa jest prawie dwukrotnie większa od poprzedniej, zlokalizowana w komfortowych warunkach, co jest szczególnie ważne przy takim profilu oddziału. Centrum poprzez podpisane stosowne umowy zapewnia pełną diagnostykę laboratoryjną i mikrobiologiczną.
Centrum zabezpiecza także potrzeby pacjentów w zakresie zapotrzebowania na ludzki naskórek i inne tkanki - w Banku Skóry Ludzkiej (Prof. Religa) i Banku Tkanek (Wojewódzka Stacja Krwiodawstwa), profesjonalnych ośrodkach, które współpracują z Centrum.
Przyszpitalna Poradnia centrum na nie tylko w swoich zadaniach opiekę przyszpitalną, ale całościowe monitorowanie pacjenta w jego procesie leczniczo terapeutycznym, z zapewnieniem chirurgii rekonstrukcyjnej i plastycznej oraz rehabilitacji. Centrum dysponuje unikalnym laserem chirurgicznym do wycinania tkanek głębokich, przy niektórych oparzeniach.
Korzystanie z dializoterapii jest możliwe na zwykłych warunkach, chociaż takie sytuacje zdarzają się kilka razy w roku.
Wojciech Maksymowicz