Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


28. posiedzenie Senatu RP

20 stycznia 1999 r.

Oświadczenie

Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o spowodowanie ustalenia statusu i zakontraktowania świadczeń leczniczych z zakresu oparzeń z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Siemianowicach Śląskich.

Oddział leczenia oparzeń do tej pory był największym tego typu ośrodkiem na terenie kraju. Brał między innymi udział w leczeniu osób poszkodowanych w wyniku wypadków zbiorowych z Gdańska, pożarów w kopalniach, wypadków w hutach, elektrociepłowniach i zakładach energetycznych.

Oddział liczy trzydzieści łóżek, w tym piętnaście intensywnego nadzoru i pięć do zabiegów rekonstrukcyjnych po opatrzeniach. W Szpitalu Nr 2 w Siemianowicach Śląskich znajduje się oddział nefrologii z piętnastoma stanowiskami do dializoterapii, oddział OIOM, zaplecza rehabilitacyjne z basenem włącznie. Szpital dysponuje pełną diagnostyką biochemiczną i bakteriologiczną, bankiem skóry i pracownią hodowli żywych komórek skóry. Poradnia oparzeń w ramach pracy przychodni przyszpitalnej zabezpiecza ciągłość procesu świadczeń po wypisaniu chorych ze szpitala.

Oddział zapewnia kompleksową opiekę lekarską i pielęgniarską, pełni dyżur non stop przez cały rok oraz świadczy usługi od dwudziestu pięciu lat w zakresie leczenia najcięższych oparzeń z całego kraju. W ciągu roku może przyjąć do leczenia do dwustu pięćdziesięciu ciężkich oparzeń.

Od przeszło dwudziestu lat oddział pozostaje bazą szkolenia podyplomowego lekarzy chirurgów Centrum Szkolenia Podyplomowego w Warszawie.

Pod koniec września 1998 r. został otwarty drugi ośrodek leczenia oparzeń w Siemianowicach: Centrum Leczenia Oparzeń w adaptowanym po ginekologii i położnictwie budynku Szpitala Nr 1 w Siemianowicach. Budynek ten został wydzielony z gminy i pozostaje w gestii wojewody. Centrum Leczenia Oparzeń po remoncie dysponuje pięćdziesięcioma trzema łóżkami i dobrymi warunkami hotelowymi pobytu chorych w szpitalu.

Pełnomocnik Śląskiej Kasy Chorych, dr Andrzej Sośnierz odmówił zakontraktowania usług ZOZ - m. Siemianowice i podjął decyzję zakontraktowania świadczeń na leczenie opatrzonych osób ubezpieczonych w Śląskiej Kasie Chorych w Centrum Leczenia Oparzeń jako ośrodka lepiej przygotowanego do leczenia tych przypadków, co jest nieprawdą. Centrum nie ma:

- własnej pracowni biochemicznej,

- własnej pracowni bakteriologicznej,

- własnej pracowni radiologicznej i zmuszone jest do korzystania z usług ZOZ.

Centrum Leczenia Oparzeń nie posiada oddziału nefrologicznego z możliwością dializowania chorych i zmuszone jest do przekazywania oparzonego z niewydolnością nerek do Szpitala Miejskiego Nr 2, na oddział oparzeniowy. CLO nie powiada również banku skóry ani pracowni hodowli naskórka. Do tej pory CLO nie ma również ordynatora.

Tak więc stwierdzenie, że CLO jest ośrodkiem lepiej przygotowanym do leczenia tych przypadków jest nieprawdziwe i krzywdzące dla cieszącego się od lat dobrą opinią oddziału leczenia opatrzeń, pozostającego w strukturach dobrze zorganizowanego Szpitala Miejskiego Nr 2 w Siemianowicach Śląskich.

Zaistniała sytuacja grozi likwidacją najlepiej przygotowanego szpitala i utratą lekarzy mogących leczyć najcięższe przypadki oparzeń.

Pozbywanie się takiej placówki niosącej pomoc górnikom, hutnikom i ofiarom wypadków energetycznych, zwłaszcza tu, w centrum przemysłowym Polski jest nie tylko nierozważne, ale i nieetyczne, i otwarcie szkodzi ludziom.

Zwracam się do pana ministra z prośbą o pilne zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie