Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie


12. posiedzenie Senatu RP

22 maja 1998 r.

Oświadczenie

W środowiskach związanych zawodowo z górnictwem węgla kamiennego toczy się dyskusja wywołana zapowiedziami reform w górnictwie węgla kamiennego, zawartymi w programach wyborczych AWS i UW.

W wyniku złożonego przeze mnie oświadczenia skierowanego do wicepremiera, przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, uzyskałem odpowiedź z dnia 7.05.1998 r., że rząd RP nie posiada programu reformy tego sektora, zaś dokument aktualnie przedstawiany przez ministra gospodarki jest tylko projektem, który trafi do parlamentarzystów dopiero po przyjęciu przez KERM i rząd RP.

Niemniej, jak sądzę, rząd realizuje wobec tego sektora politykę gospodarczą opartą na pewnych podstawowych założeniach, o których udostępnienie niniejszym występuję. Założenia te mogą być odpowiedziami na cztery pytania, które pozwalam sobie skierować na Pana ręce:

  1. Jakiej wielkości wydobycia węgla energetycznego i koksowego oczekuje rząd od polskiego górnictwa węgla kamiennego w poszczególnych latach od 1998 do 2002 r.?
  2. Czy rząd zakłada, a jeżeli tak, to na jakim poziomie, eksport polskiego węgla w poszczególnych latach od 1998 do 2002 r.?
  3. Jaką wielkość nakładów z budżetu państwa rząd zamierza przeznaczyć na restrukturyzację tego sektora w poszczególnych latach od 1998 do 2002 r.?
  4. Czy - a jeżeli tak, to w jakim stopniu i w jakim trybie ustawowym - rząd zamierza oddłużyć górnictwo z długu, jaki na nim ciąży, powstałego w latach 1990-1998 w stosunku do poszczególnych grup wierzycieli, tzn. budżetu państwa, budżetu gmin, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska?


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie