Spis oświadczeń, następne oświadczenie, odpowiedź


16. posiedzenie Senatu RP

16 lipca 1998 r.

Oświadczenie

Oświadczenie kieruję do pana ministra pracy i polityki socjalnej.

Izba Projektowania Budowlanego otrzymuje sygnały o niezadowoleniu projektantów specjalistów do spraw opiniowania projektów pod względem bhp oraz ergonomii w związku z cofnięciem im rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie zasad opiniowania projektów obiektów budowlanych, w których przewiduje się pomieszczenia pracy, oraz trybu powoływania członków komisji kwalifikacyjnej do oceny kandydatów na rzeczoznawców - "Dziennik Ustaw" nr 62 poz. 290 - uprawnień do opiniowania projektów pod względem bhp i ergonomii nabytych na mocy uchwały nr 139 Rady Ministrów z dnia 18 września 1987 r. w sprawie zasad i trybu opiniowania projektów nowo budowanych lub przebudowywanych zakładów pracy lub ich części pod względem zgodności z wymogami bhp - "Monitor Polski" nr 28 poz. 219.

Upoważnienia do opiniowania projektów w zakresie bhp i ergonomii nadawały bezterminowo na podstawie powyższej uchwały Rady Ministrów stowarzyszenia naukowo-techniczne Naczelnej Organizacji Technicznej. Stan ten ulegnie zmianie na niekorzyść projektantów, którzy uzyskali dotychczas takie uprawnienia, bo § 1 pkt 2 wymienionego rozporządzenia stanowi , że: "w okresie dwóch lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia projektanta specjalistę w dziedzinie bhp oraz ergonomii, który opiniował przed tym dniem projekty nowo budowanych oraz przebudowywanych zakładów pracy albo ich część pod względem zgodności z wymogami bhp, traktuje się na równi z rzeczoznawcą". Z przytoczonego zapisu wynika, że po okresie dwóch lat od dnia wejścia w życie omawianego rozporządzenia osoby, które uzyskały dotychczas uprawnienia rzeczoznawców do spraw opiniowania projektów pod względem bhp oraz ergonomii, tracą te uprawnienia w dotychczasowym zakresie.

W tym samym obszarze gospodarki narodowej ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. "Prawo budowlane" - "Dziennik Ustaw" nr 89 poz. 414 art. 104 - stanowi, że: "osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskały uprawnienia budowlane lub stwierdzenia posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zachowują uprawnienia do pełnienia tych funkcji w dotychczasowym zakresie".

W zestawieniu tych dwóch aktów prawnych, rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej oraz ustawy "Prawo budowlane", występuje brak spójności, a w omawianej sprawie uprawnień projektantów w zakresie opiniowania pod względem bhp oraz ergonomii wzajemnie się one wykluczają.

Ponadto należy zauważyć, że: prawo nie może działać wstecz, a zatem rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. nie może unieważnić uprawnień projektantów specjalistów do spraw opiniowania projektów pod względem bhp oraz ergonomii, które uzyskali oni z mocy uchwały nr 139 Rady Ministrów z dnia 18 września 1987 r.; uprawnienia nadawane pod rządami aktu prawnego wyższego rzędu, jakim jest uchwała Rady Ministrów, nie mogą być znoszone aktem niższego rzędu, jaki stanowi rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej.

Biorąc to pod uwagę, proszę o spowodowanie utrzymania w mocy uprawnień nadanych projektantom specjalistom do spraw opiniowania projektów pod względem bhp oraz ergonomii na podstawie uchwały nr 139 Rady Ministrów z dnia 18 września 1987 r.


Spis oświadczeń, następne oświadczenie, odpowiedź