Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Majki, złożonym na 62. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 67):

Warszawa, 2000.08.25

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, Jerzego Buzka składam na ręce Pani Marszałek odpowiedź na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Krzysztofa Majkę na 62. posiedzeniu Senatu w dniu 20 lipca 2000 roku.

Oświadczenie Senatora K. Majki świadczy o jego trosce o sprawy hodowli ziemniaka w Polsce, a w szczególności o los Oddziału Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Boninie.

W nawiązaniu do Oświadczenia Pana Senatora pragnę poinformować, że prace nad reorganizacją zaplecza badawczo-rozwojowego resortu trwają już kilka lat. Jest to proces trudny i często związany z koniecznością restrukturyzacji zatrudnienia, naprawy finansów jednostki oraz dostosowania prac badawczych do aktualnych potrzeb gospodarki narodowej.

W związku z poleceniem Ministra Rolnictwa, dyrektorzy JBR resortu, opracowali programy restrukturyzacji jednostek, którymi kierują.

Dyrektor Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Pan Prof. dr hab. Edward Arseniuk również przygotował projekt przekształceń Instytutu, przedłożył go Radzie Naukowej, która w dniu 12 października 1999 r. podjęła uchwałę akceptującą przedłożony program restrukturyzacji IHAR. Projekt ten został pozytywnie zaopiniowany przez resort, którym kieruję.

W tym stanie rzeczy dyrektor IHAR wszczął działania zmierzające do wdrożenia planu reorganizacji IHAR, stosując zgodną z obowiązującym prawem procedurę prowadzenia procesów reorganizacyjno-przekształceniowych.

Ustosunkowując się do konkretnych wątpliwości jakie Pana Senatora K. Majkę niepokoją odnośnie działań reorganizacyjnych IHAR w sferze ziemniaka wyjaśniam co następuje.

1. Dane z informatora nasiennego Inspekcji Nasiennej, GI, z marca 2000 roku nie wskazują na to, że "w hodowli polskich odmian ziemniaka obserwuje się regres i wyraźną ekspansję odmian europejskich".

Powierzchnia plantacji nasiennych polskich odmian ziemniaka zakwalifikowanych w 1999 r. wynosiła 6 409,9 ha (repartycja -88,4%), zagranicznych 843,4 ha (repartycja -11,6%), w tym niemieckich 335,2 ha (repartycja -4,6%), a holenderskich 508,2 ha (repartycja -7,0%).

Jest prawdą, że firmy zagraniczne starają się "wejść" na polski rynek, ale wynika to ze zmiany systemu społeczno-gospodarczego i przejęcia reguł gospodarki rynkowej otwierającej polski rynek dla firm zachodnich, nie tylko hodowlanych ale i przetwórczych, które preferują odmiany zachodnie. Trzeba przyznać, że brakuje polskich odmian ziemniaka spełniających wymogi przemysłu przetwórczego, ale w kraju zbyt późno rozpoczęto hodowlę odmian ziemniaka dla przetwórstwa. Na efekty w hodowli trzeba długo czekać.

Należy zaznaczyć, że wzmacnianie własnego zaplecza polega także na jego restrukturyzacji i przewartościowaniu strategicznych kierunków hodowli, tak by i zaplecze i hodowla zaspakajały aktualne potrzeby rynku.

W wyniku działań Dyrektora IHAR i Komisji ds. restrukturyzacji Zakładów Doświadczalnych zostały utworzone trzy silne spółki hodowlano-nasienne z ograniczoną odpowiedzialnością, mające za cel osiągnięcie czołowej pozycji na rynku oraz skutecznego konkurowania z firmami zagranicznymi. Jedną z nich jest spółka ziemniaczana pn. "Hodowla Ziemniaka Zamarte" Spółka z o.o. z siedzibą i zakładem wiodącym Zamarte. Do tej spółki wszedł także Zakład Doświadczalny Stare Olesno oraz - po wyłączeniu z Oddziału Instytutu w Boninie - Zakład Naukowy Hodowli Jakościowej Ziemniaka z 14 jego pracownikami. Do spółki przystąpiła także, obecnie podległa Oddziałowi Terenowemu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Warszawie, Spółka "Hodowli Roślin w Szydlaku" SP. z o.o., współpracująca dotychczas z ZDHAR Stare Olesno w zakresie hodowli ziemniaka. Ufam, że zadowolę Pana Senatora planami przeniesienia siedziby spółki ziemniaczanej do Oddziału IHAR w Boninie.

Oddział ten będzie również ukierunkowany na prace z zakresu nasiennictwa i ochrony ziemniaka.

2. Nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem Pana Senatora że "im dalej od Warszawy, tym więcej zwolnień".

Dokonana w 1999 r. prawie 44% redukcja personelu zmieniła parametry przeliczeniowe, co podniosło ranking Oddziału w Boninie do poziomu naukowego pozostałych Oddziałów IHAR prowadzących prace naukowo-badawcze nad ziemniakiem. Ponadto Oddziały IHAR w Jadwisinie (43 etaty) i Młochowie (51 etatów) zajmujące się ziemniakiem nie są liczebniejsze, niż Oddział IHAR w Boninie (51 etatów + 14 etatów w Spółce z o.o. = 65). Te dane, myślę pozwolą zmienić punkt widzenia Pana Senatora na tę kwestię.

3. Pragnę podkreślić, że IHAR powołany jest przede wszystkim do tworzenia postępu biologicznego. Środki finansowe uzyskiwane z Komitetu Badań Naukowych na działalność statutową są wysoce niewystarczające. Dotychczas ich niedobór był uzupełniany środkami z Funduszu Postępu Biologicznego (FPB), ale z chwilą przekazania środków z FBB do ww. spółek hodowlanych sytuacja finansowa Instytutu stanie się trudniejsza i wymusi, niestety, konieczność likwidacji merytorycznie najsłabszych Oddziałów. Z tym należy się liczyć.

Przeprowadzona ocena Oddziałów IHAR według parametrycznych systemów oceny Komitetu Badań Naukowych za lata 1995-1998 wykazała, iż Oddział IHAR w Boninie uzyskał najniższe wyniki spośród trzech oddziałów IHAR zajmujących się ziemniakiem, co nie świadczy najlepiej o zawodowej perfekcji pracowników Oddziału IHAR w Boninie.

Jestem przekonany, że po restrukturyzacji, Instytut stanie się jednostką o nowoczesnych strukturach organizacyjnych, z mocnymi finansami i silną kadrą naukową - zdolną do realizacji programów badawczych na najwyższym poziomie naukowym, do konkurowania z nauką krajów wysokorozwiniętych oraz opracowywania praktycznych rozwiązań, na które oczekuje polskie rolnictwo.

Jednak, aby te działania restrukturyzacyjne zaplecza naukowego resortu powiodły się, konieczne jest zapewnienie niezbędnych środków finansowych na naukę w budżecie państwa, dlatego też zwracam się z prośbą do Pani Marszałek jak i do Pana Senatora o podjęcie skuteczniejszych działań w Parlamencie RP w celu zabezpieczenia środków budżetowych państwa na naukę, w tym również w obszarze rolnictwa, rynków i obszarów wiejskich.

Z wyrazami szacunku

Z up. MINISTRA ROLNICTWA

I ROZWOJU WSI

SEKRETARZ STANU

Robert Gmyrek


Spis oświadczeń, oświadczenie