Spis oświadczeń, oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Janusza Lorenza, złożone na 55. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 60):

Warszawa, 8 maja 2000 r.

Szanowna Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na pismo pani z dnia 19 kwietnia br. nr AG/043/113/2000/IV, przy którym przekazane zostało oświadczenie złożone przez senatora Janusza Lorenza podczas 55 posiedzenia Senatu RP w dniu 14 kwietnia 2000 roku, uprzejmie przedstawiam, co następuje:

1. Możliwe do ustalenia w chwili obecnej przyczyny licznych zarzutów formułowanych przez Krajową Partię Emerytów i Rencistów pod adresem VII Wydziału Cywilnego Rejestrowego Sądu Okręgowego w Warszawie, w zasadzie trudno uznać za zawinione przez pracowników tego Sądu.

W tym miejscu pragnę podkreślić, że ocena niniejsza może obejmować jedynie sferę działalności administracyjnej omawianej jednostki a nie może wnikać w treść merytorycznych rozstrzygnięć Sądu, które podlegają ocenie tylko w trybie przewidzianym w przepisach prawa procesowego.

Trudności z terminowym załatwieniem różnych wniosków składanych Sądowi przez członków byłych członków Krajowej Partii Emerytów i Rencistów wynikają z tego, że wnioskodawcy domagają się od wielu miesięcy uznania przez Sąd własnych, niekiedy przeciwstawnych racji, co niewątpliwie nie jest sprawą prostą do ustalenia, nawet przy najlepszej woli ze strony rozstrzygającego. Może to powodować opóźnienia w wysyłaniu żądanych dokumentów.

Ewentualne błędne orzeczenie Sądu Okręgowego w omawianej sprawie może być skorygowane przez Sąd Odwoławczy. I tak:

W dniu 25 lutego br. akta ewidencyjne Krajowej Partii Emerytów i Rencistów (Ewp 49) zostały przekazane Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie wraz z dwiema apelacjami, dotyczącymi m.in. stwierdzenia, czy uchwalony statut jest zgodny z przepisami prawa. Okoliczność ta uniemożliwiła Sądowi Okręgowemu zrealizowanie złożonego wniosku o potwierdzanie statutu. Wyciąg z ewidencji partii politycznych został przesłany wnioskodawcy w marcu 2000 r.

Jak ustalono w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie termin rozpoznania apelacji w przedmiotowej sprawie (sygn. I ACa 121/00) przewidziany jest w czerwcu.

2. Odnośnie zarzutów kierowanych przez Krajową Partię Emerytów i Rencistów pod adresem Prokuratury ustalono, co następuje:

W dniu 8 marca 1999 r. do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola wpłynęło od członków Krajowej Partii Emerytów i Rencistów zawiadomienie o przestępstwie popełnionym przez członków Rady Naczelnej tej Partii, a polegającym na sfałszowaniu uchwał Kongresu Partii, który odbył się w kwietniu 1998 r.

W dniu 25 maja 1999 r. do tej samej Prokuratury wpłynęło kolejne zawiadomienie o wspomnianym przestępstwie, podpisane przez Sekretarza Generalnego Krajowej Partii Emerytów i Rencistów.

Do czerwca 1999 r. Prokurator przesłuchał w drodze pomocy prawnej (w Zielonej Górze i Płocku) zawiadamiających o przestępstwie i wystąpił do Krajowej Partii Emerytów i Rencistów o udostępnienie materiałów z Kongresu w Ryni oraz obu statutów tej Partii (starego i kwestionowanego).

Wobec nieotrzymania oczekiwanych materiałów - mimo ponagleń ze strony Prokuratury - postępowanie w sprawie zostało zawieszone w dniu 1 października 1999 r. Postanowienie o zawieszeniu postępowania nie zostało zaskarżone.

Następnie, w październiku 1999 r. zawiadomienie o sfałszowaniu statutu Partii i przedłożeniu go jako prawdziwego w Sądzie złożył w Ministerstwie Sprawiedliwości przewodniczący Naczelnej Komisji Rewizyjnej K.P.E. i R.

Zawiadomienie to przekazane zostało Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Wola do wykorzystania. Jednocześnie dokonana została analiza akt przedmiotowej sprawy, w wyniku czego stwierdzono przewlekłość postępowania i brak dostatecznych podstaw do jego zawieszenia.

W konsekwencji - postępowanie zostało podjęte i sprawa toczy się obecnie pod sygn. 2 DS. 624/00 już w formie śledztwa.

W lutym 2000 r. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola otrzymała od K.P.E. i R. materiały, o których nadesłanie występowano już w maju 1999 r. Statuty Partii (stary i nowy) i materiały z obrad Kongresu w Ryni.

W materiałach z obrad Kongresu w Ryni znajduje się zapis, że Kongres upoważnił Zarząd do dokonania zmian w statucie. Ale z postanowień starego statutu wynika, że zmian w Statucie Partii może dokonywać tylko Kongres.

Do chwili obecnej w sprawie przesłuchano 16 świadków, z których większość twierdzi, że Kongres w Ryni nie upoważnił Zarządu Partii do dokonania zmian w Statucie i że w ogóle kwestia ta nie była tematem obrad.

A więc, że już protokoły z obrad Kongresu z Ryni zostały sfałszowane. Część świadków stwierdzi jednak, że upoważnienie zostało tam Zarządowi udzielone.

Przesłuchania świadków w tej sprawie trwają nadal, co przebiega bardzo powoli, gdyż prawie wszyscy świadkowie muszą być przesłuchiwani w ramach pomocy prawnej.

Ponadto część osób wyraźnie unika złożenia zeznań, tłumacząc swoje niestawiennictwo złym stanem zdrowia.

Niezależnie od powyższego, postępowanie w sprawie sfałszowania podpisu na piśmie skierowanym do Sądu a wnioskującym wykreślenie Krajowej Partii Emerytów i Rencistów prowadziła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście.

W chwili obecnej akta tej ostatniej sprawy znajdują się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, która w trybie sprawowanego nadzoru dokonała analizy dotychczasowych czynności podjętych w tej sprawie, i na tej podstawie poleciła m.in. wyłączenie określonych materiałów i przekazanie ich do dalszego prowadzenia Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Wola, łącznie ze sprawą, o której mowa wyżej.

Przedstawione okoliczności - jak się wydaje - pozwalają uznać, iż znaczna część zarzutów stawianych przez Krajową Partię Emerytów i Rencistów pod adresem sądów oraz jednostek organizacyjnych prokuratury - nie jest uzasadniona.

Z poważaniem

SEKRETARZ STANU

w Ministerstwie Sprawiedliwości

Janusz Niedziela


Spis oświadczeń, oświadczenie