Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Spraw Wewnętrznych i Administsracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Lorenza, złożonym na 52. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59):

Warszawa, 28.04. 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Janusza Lorenza podczas 52. posiedzenia Senatu RP w dniu 16 marca 2000 r. - dotyczącego wydarzeń mających miejsce w dniu 12 sierpnia 1999 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie - z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie przedkładam następujące informacje.

Działania podjęte przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego w czasie zajść w dniu 12 sierpnia 1999 r. były zgodne z prawem, bowiem wynikały z przepisu art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (Dz.U. Nr 91, poz. 577 z późn. zm.). Wojewoda miał prawo wydania poleceń właściwym organom Policji w sprawie przywrócenia stanu zgodnego z porządkiem prawnym lub podjęcia działań zapobiegających naruszeniu prawa (tj. przywrócenie funkcjonowania urzędu, zapobieżenie jego dewastacji i zapewnienie ochrony przedstawicielowi rządu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego).

Wydaje się, że brak jest podstaw uzasadniających stwierdzenie, iż Wojewoda Warmińsko-Mazurski nie podejmuje żadnych kroków aby rozwiązać chociaż część problemów z jakimi boryka się cały region.

Z informacji jakie posiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że od 1998 r. wojewoda podjął i w dalszym ciągu podejmuje szereg różnorodnych działań na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa - istniejących na obszarze województwa - organizując m.in. konferencje, spotkania i narady poświęcone tym zagadnieniom. Wojewoda uczestniczy w debatach, posiedzeniach komisji oraz walnych zgromadzeniach delegatów Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Służby podległe wojewodzie biorą udział w opracowywaniu różnych propozycji i kreowaniu inicjatyw mających na celu poprawę sytuacji na terenach wiejskich. Uszczegóławiając należy dodać, że tematyka ww. konferencji i spotkań dotyczyła m.in.: mleczarstwa, nieruchomości rolnych, zbioru i skupu zbóż oraz rzepaku, przebiegu interwencyjnego skupu żywca wieprzowego, spraw rejestracji i identyfikacji zwierząt oraz bieżących problemów z zakresu: doradztwa rolniczego, rynku hurtowego, prywatyzacji zakładów zbożowych, aukcji zwierząt czy też uzgodnień w sprawie zawieszenia postępowania wobec blokujących drogi rolników.

W ramach działań koordynacyjnych Wojewoda Warmińsko-Mazurski organizował w ubiegłym roku narady w sprawie skupu zbóż na terenie województwa oraz podjął szereg działań doraźnych zmierzających do przyspieszenia procedury udzielania przez banki kredytów przedsiębiorstwom prowadzącym skup oraz wprowadził stały monitoring prowadzonego skupu. Dzięki ww. działaniom - w realizację których zaangażowane były również samorządy lokalne - udało się zwiększyć liczbę podmiotów skupujących płody rolne a wszelkie nieprawidłowości sygnalizowane przez producentów spotykały się z natychmiastową reakcją tak ze strony wojewody, jak i władz samorządowych.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski wystąpił o uruchomienie preferencyjnej linii "klęskowej" dla gospodarstw poszkodowanych w wyniku powodzi i gradobicia, służącej wznowieniu produkcji rolnej.

Należy również zauważyć, że powołany przez wojewodę Zespół Doradczy ds. Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, opracował wnioski - dotyczące rozwiązywania problemów rolnictwa w województwie - które zostały przekazane do właściwego Ministra.

Podczas organizowanych przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego spotkań m.in. z: parlamentarzystami, przedstawicielami rolniczych związków zawodowych, izby rolniczej, przemysłu przetwórstwa rolno-spożywczego omawiano sprawy dotyczące produkcji i przetwórstwa mleka. Podobne spotkania miały miejsce także w kwestii dostosowania zakładów przetwórstwa mięsnego do obowiązujących przepisów prawnych.

Mając na uwadze ogromne znaczenie problematyki rolnej, wojewoda powołał Wojewódzką Radę Doradztwa Rolniczego, posiadającą kompetencje opiniodawczo-doradcze w zakresie działalności Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W skład rady wchodzą m.in. przedstawiciele społeczno-zawodowych organizacji rolniczych i samorządu rolniczego.

Województwo Warmińsko-Mazurskie jako jedno z dwóch w kraju zostało wytypowane do realizacji projektu Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli w Rolnictwie, wdrażanego przy pomocy środków PHARE. Opracowywany jest również program pod nazwą "Kierunki produkcji żywności w Województwie Warmińsko-Mazurskim w procesie integracji z Unią Europejską". Jego celem jest dostosowanie rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego Warmii i Mazur do standardów UE, a tym samym stworzenie możliwości skorzystania ze środków pomocowych. Aktualnie zakończony został pierwsze etap tego programu. Ponadto wojewoda uczestniczy w pracach Zespołu Roboczego ds. Instytucjonalizacji Partnerstwa i Dialogu Społecznego w ramach "Paktu dla rolnictwa i rozwoju wsi".

Należy zaznaczyć, że wojewoda występował m.in. do: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wsparcie finansowe rozbudowy Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Olsztynie oraz uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej na przedsięwzięcia wspierające rozwój produkcji kulinarnego mięsa wołowego, czy też Ministerstwa Finansów o zwiększenie budżetu wojewody w celu pokrycia wydatków związanych ze szkodami wyrządzonymi w rolnictwie przez zwierzęta podlegające ochronie.

Reasumując należy zauważyć, iż podczas jednego z posiedzeń senackiej Komisji ds. Rolnictwa, zostały zaprezentowane inicjatywy i działania, zmierzające do poprawy sytuacji na terenach wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego a przytoczone powyżej przykłady wskazują na zainteresowanie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego problemami istniejącymi w województwie warmińsko-mazurskim.

Z poważaniem

Marek Biernacki


Spis oświadczeń, oświadczenie