Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
16. posiedzenie Senatu RP
16 lipca 1998 r.
Oświadczenie
Dotyczy: praw byłych pracowników do nieodpłatnego nabycia udziałów w spółce "Mazur-Tourist" Sp. z o.o.
Z prośbą o pomoc i poparcie zwrócili się do mnie byli i obecni pracownicy Przedsiębiorstwa Turystycznego "Mazur-Tourist" w Olsztynie, będącego własnością skarbu państwa, a następnie przekształconego w spółkę "Mazur-Tourist" Sp. z o.o.
Spółka ta powstała w trybie art. 37 ust. 1 ustawy z 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Art. 42 tej ustawy nakazuje stosowanie w powstałej w tym trybie spółce przepisów rozdziału II wyżej wymienionej ustawy o udostępnieniu akcji osobom trzecim, w tym pracownikom. Przepisy te przewidywały prawo pracowników do zakupu 20% ogólnej liczby udziałów na zasadach preferencyjnych.
Ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w art. 63 ust. 3 jednoznacznie określa prawo pracowników do nieodpłatnego nabycia do 15% udziałów stanowiących własność skarbu państwa, w sytuacji gdy skarb państwa wniósł zorganizowaną część mienia do spółki. Mimo że z aktu założycielskiego spółki bezdyskusyjnie wynika, że skarb państwa wniósł zorganizowane części przedsiębiorstwa "Mazur-Tourist" do spółki, do dnia dzisiejszego nie rozpoczęto udostępniania udziałów.
Zakres prawa do nieodpłatnego nabywania akcji budzi wciąż wiele kontrowersji i wątpliwości wśród zainteresowanych. Mam świadomość, że jest ono przywilejem przyznanym przez państwo wybranym grupom obywateli, spełniającym kryteria ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, i nie jest moją intencją upowszechnienie tego prawa, lecz uregulowanie sytuacji, stworzenie takiego stanu, gdy faktycznie uprawnieni nie będą musieli egzekwować zaspokojenia swoich słusznych roszczeń.
Proszę o załatwienie spawy i zaspokojenie absolutnie, moim zdaniem, uzasadnionych żądań pracowników spółki "Mazur-Tourist" Sp. z o.o. w Olsztynie. Z dokumentacji złożonej w biurze do spraw udostępnienia akcji jednoznacznie wynika, że pracownikom akcje się należą.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie