Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


90. posiedzenie Senatu RP

13 września 2001 r.

Oświadczenie

Oświadczenie złożone
przez senatora Bogusława Litwiń
ca

Oświadczenie skierowane do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Artura Balazsa.

Szanowny Panie Ministrze!

W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi do mnie przez mieszkańców i samorządowców Dolnego Śląska zwracam się do Pana Ministra z prośbą o wyjaśnienie moich wątpliwości dotyczących funkcjonowania spółek wodnych. Zdaniem wielu Dolnoślązaków, a myślę, że podobne odczucia mają także mieszkańcy innych regionów, zwłaszcza podgórskich, od kilku lat obserwuje się daleko posunięty regres w realizacji zadań przez te spółki.

Fakt ten stwarza problemy, których powaga wymaga pilnego rozstrzygnięcia, i to nie tylko w naturalnym kontekście powodzi, która w ostatnich tygodniach dotknęła tysiące Polaków.

Postępujące karlenie aktywności spółek wodnych powoduje rozliczne zaniedbania gospodarcze oraz niszczenie przyrodniczych ekostanów; jest także przyczyną coraz większego zagrożenia dla zdrowia i życia, że wspomnę tu tylko zamarzanie nieuregulowanych potoków górskich, które rozlewają się z pól, łąk i lasów na jezdnie szos, powodując groźne poślizgi i wypadki.

Spółki wodne funkcjonują w oparciu o przepisy prawa wodnego. Zgodnie z ustawą mogą być one powoływane dla wykonania, utrzymania i eksploatacji urządzeń melioracyjnych, zaopatrzenia w wodę, utrzymania wód w korytach, dbania o urządzenia służące do odprowadzania ścieków itp. Niestety w ciągu ostatnich kilku lat działalność spółek jest w wielu gminach praktycznie niezauważalna. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są kłopoty finansowe, a co za tym idzie - apatia. Rolnicy skarżą się, że zaangażowanie budżetu państwa przez dotacje podmiotowe ich zdaniem jest wysoce niewystarczające, zważywszy na istotne zadania, jakie ustawodawca stawia spółkom wodnym.

Najbardziej odpowiedzialni z rolników stwierdzają także katastrofalne niewypełnianie należności składkowych przez samych członków spółek oraz niezdolność egzekwowania należności od osób niebędących członkami, ale faktycznie korzystających ze świadczeń spółkowych, na przykład przy oczyszczaniu koryt cieków publicznych wód czy odprowadzaniu ścieków, w tym ścieków zakładów przemysłowych, a nawet podmiotów samorządowych i państwowych, między innymi nadleśnictw. Mizeria materialna i niedowład organizacyjny wielu spółek istniejących tylko pro forma staje się absurdem pogłębiającym nieskuteczność realizacji zobowiązań i prawa.

W związku z powyższym pozwalam sobie skierować do Pana Ministra następujące pytania:

1. Czy Pan Minister podziela krytyczną ocenę funkcjonowania spółek wodnych, wyrażaną przez mieszkańców i przedstawicieli samorządów lokalnych?

2. Jaki jest aktualny udział państwa w finansowaniu i techniczno-organizacyjnym wspieraniu działalności spółek wodnych? Jaki procent kosztów własnych spółek pokrywają dotacje podmiotowe rządu RP?

3. Jakie Pana resort widzi pragmatyczne rozwiązanie dla poprawy opłakanego stanu egzystencji i działalności spółek wodnych, skoro - jak wynika ze stanu rzeczy - ustawowy nadzór samorządów nad ich funkcjonowaniem i stymulacja ich aktywności są mało skuteczne?

4. Czy przewiduje się likwidację martwych spółek wodnych i przekazanie innym podmiotom ich zadań, zwłaszcza dotyczących zapewnienia swobodnego przepływu wód publicznych, dbania o stan techniczny koryt cieków naturalnych oraz utrzymywania w należytym stanie ekosystemów zależnych od wody?

5. Czy, kiedy i w jakim rozmiarze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy pomocowych UE przewiduje się w ramach programów priorytetowych przedsięwzięcia inwestycyjne w zakresie odbudowy, po pierwsze, systemów melioracyjnych, po drugie, ekosystemów zdegradowanych powodziami, zwłaszcza wylewami potoków w rejonach podgórskich?

6. Czy planuje się wypełnienie - mam nadzieję, że czasowej - bezsilności spółek wodnych zwiększeniem aktywności regionalnych dyrekcji zarządu gospodarki wodnej w celu wykonania zadań przewidzianych także w nowo uchwalanej przez parlament ustawie?

Jestem przekonany, że prawidłowe funkcjonowanie spółek wodnych powinno być troską nie tylko samych członków ich zarządów i przedstawicieli samorządu terytorialnego, ale także administracji państwowej.

Z wyrazami szacunku
Senator RP
Bogusław Litwiniec


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie