Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Grzegorza Lipowskiego, złożonym na 42. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47), przekazał Minister Zdrowia i Opieki Społecznej:

Warszawa, dnia 02.11.1999 r.

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z pismem Wicemarszałka Senatu - Pana Donalda Tuska - sygnatura DT-043/389/99/IV z dnia 30 września 1999 r., dotyczącym oświadczenia, które złożone zostało podczas 42 posiedzenia Senatu RP przez Pana Senatora Grzegorza Lipowskiego, po konsultacji z Dyrektorem Śląskiej Kasy Chorych, uprzejmie informuję:

W sprawie kontraktowania świadczeń rehabilitacyjnych w roku 2000, Śląska Kasa Chorych kontraktowanie usług medycznych przeprowadziła zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz w rozporządzeniu MZiOS z dnia 27 listopada 1998 r. w sprawie konkursu ofert na zawieranie przez kasy chorych umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych (Dz.U. z 1998 r. nr 148 poz. 978 ze zmianami). Na tej podstawie zostały ogłoszone szczegółowe warunki konkursu ofert oraz szczegółowe informacje o przedmiocie konkursu ofert poprzedzającego zawieranie umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych dla osób ubezpieczonych w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych na rok 2000, zawierające wykaz kontraktowanych świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z tym dokumentem Śląska Regionalna Kasa Chorych nie przewiduje bezpośredniego kontraktowania zabiegów rehabilitacyjnych, traktując je jako część składową podstawowych jednostek rozliczeniowych: porada - w zakresie specjalistycznej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz hospitalizacja w zakresie lecznictwa stacjonarnego.

Wg "Założeń do konkursu ofert na udzielanie ambulatoryjnych specjalistycznych świadczeń zdrowotnych na rok 2000", które zostały opracowane przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. wprowadzania puz, ambulatoryjnym specjalistycznym świadczeniem zdrowotnym jest świadczenie wymienione w art. 31 ust. 2 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym a w szczególności:

wykonywane przez lekarza specjalistę, pielęgniarkę lub inną osobę, która nabyła uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych a nie objęte "zakresem kompetencji lekarza POZ rodzinnego" oraz "Zakresem kompetencji pielęgniarki środowiskowej-rodzinnej, położnej środowiskowej-rodzinnej" i nie podlegające leczeniu w formach lecznictwa zamkniętego. Rodzajami przedmiotu kontraktu są:

- porada specjalistyczna udzielona w poradni specjalistycznej

- program terapeutyczny ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowany w ośrodku terapii dziennej".

Za terapię specjalistyczną uważa się "świadczenie specjalistyczne lub ich zespół udzielony w ramach poradni specjalistycznych przez lekarza specjalistę lub zespół osób uprawnionych do udzielania ambulatoryjnych specjalistycznych świadczeń zdrowotnych.

Kategorie poradni specjalistycznych:

- Kat. I - poradnia specjalistyczna spełniająca wymogi przyjętego standardu określającego zakres i warunki udzielania porad specjalistycznych

- Kat. II - poradnia specjalistyczna nie spełniająca całości wymogów przyjętego standardu".

W kwalifikacji osób udzielających porady specjalistycznej uwzględnia się:

- rodzaj specjalności i stopnia lekarza

- rodzaj kwalifikacji innego personelu medycznego

W przypadku kontraktowania porady w tych jednostkach, usługa będzie zawierać wszystkie wykonywane świadczenia medyczne (patrz załącznik) zarówno podczas trwania porady, jak i zlecone zabiegi rehabilitacyjne. Zabiegi zostaną podzielone na segmenty małe i duże w zależności od czasochłonności oraz wielkości zakładów niezbędnych do ich wykonania.

W celu ograniczenia wykonywania jedynie prostych zabiegów, w zawartym przez ww kasę kontrakcie określony zostanie procent wykonania poszczególnych procedur, które zgodnie z warunkami konkursu świadczeniodawca obowiązany jest przedstawić w swojej ofercie. Przedstawiony powyżej sposób kontraktowania świadczeń z zakresu rehabilitacji, włączający zabiegi do porady lekarskiej, pozwoli lekarzowi nadzorować cały proces rehabilitacji oraz wcześniej zauważyć i eliminować skutki uboczne. Śląska Kasa Chorych podobnie jak w obecnym roku planuje w roku 2000 finansowanie ambulatoryjnej rehabilitacji leczniczej również poprzez podstawową opiekę zdrowotną zakresie lecznictwa podstawowego jednym z zadań lekarza poz jest orzekanie o konieczności rehabilitacji i jej zlecanie.

W stawce kapitacyjnej na podopiecznego w poz będą uwzględniane koszty niezbędnej rehabilitacji medycznej. Analogiczny sposób finansowania świadczeń rehabilitacyjnych dotyczy lecznictwa stacjonarnego, gdzie w koszcie hospitalizacji pacjenta - niezależnie od oddziału - będą zawarte koszty zabiegów rehabilitacyjnych niezbędnych w procesie leczenia. Planowana jest również kontraktacja hospitalizacji na oddziałach specjalistycznych: rehabilitacyjny, rehabilitacyjny dla dzieci, rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej oraz reumatologicznej dla dorosłych i dzieci. Ponadto w celu zapewnienia ubezpieczonym kompleksowej opieki oraz niezbędnych zabiegów rehabilitacyjnych w ośrodkach dla dzieci z upośledzeniem umysłowym, chorych na autyzm, mózgowe porażenie dziecięce oraz stwardnienie rozsiane, planowane jest przyjęcie osobodnia jako jednostki rozliczeniowej.

Pozwolę sobie wyrazić opinię, że zasady przyjęte w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych w zakresie kontraktowania świadczeń rehabilitacyjnych zapewniają czytelność systemu zarówno dla ubezpieczonych jak i świadczeniodawców.

Mam nadzieję, że powyższa odpowiedź okaże się być satysfakcjonującą senatora Grzegorza Lipowskiego. Jednocześnie informuję, że wszystkie materiały dotyczące poruszanych zagadnień zostały przygotowane przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzania Powszechnych Ubezpieczeń Zdrowotnych oraz Biuro przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia i konsultantami krajowymi. Materiały te zostały przekazane regionalnym Kasom Chorych i za ich pośrednictwem winny trafić do wszystkich zainteresowanych świadczeniodawców.

Z wyrazami szacunku

Franciszka Cegielska


Spis oświadczeń, oświadczenie