Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
40. posiedzenie Senatu RP
24 lipca 1999 r.
Oświadczenie
Składając to oświadczenie pragnę zaznaczyć na wstępie, że nie miałem w rękach umowy, jaka była zawierana z poszczególnymi dyrektorami, zastępcami i pracownikami regionalnych kas chorych i poruszam to w oparciu o to, co było prezentowane na obradach plenarnych Senatu i podcz
as prac komisji senackich, oraz udzielanych odpowiedzi, wyjaśnień i zapewnień przez kompetentnych przedstawicieli ministerstwa.W związku z powyższym proszę o udzielenie mi informacji, jakie zapisy są zawarte w tych umowach co do:
a) okresu, na jaki te umowy zostały zawarte;
b) obowiązującego okresu wypowiedzenia tej umowy i odprawy, jaką trzeba wypłacić w przypadku wypowiedzenia (ewentualnie wcześniejszego wypowiedzenia lub losowego odejścia ze stanowiska);
c) jak kształtują się płace w kasach chorych (średnie na danych stanowiskach oraz maksymalna i minimalna płaca w kraju w tych kasach) oraz jakie przygotowanie posiadają do kierowania osoby powołane na te stanowiska;
d) pocieszano nas, że w tych umowach jest ponad 20 usterek prawnych, będą one wypowiadane, a nieprawidłowości eliminowane. Stąd pytanie: ile umów zostało wypowiedzianych i jakie błędy w umowach zostały wyeliminowane?
To wszystko, co wyżej wymieniam w formie zapytań bądź wyrażam w formie wątpliwości wynika z wywodów i argumentacji ówczesnego wiceministra Kornatowskiego zawartych w piśmie przesłanym do wojewodów w drugiej połowie ubiegłego roku. Interesuje mnie, czy ta osoba nadal pełni nadzór nad tymi kasami.
Do złożenie tego oświadczenia nakłoniony zostałem nie tylko wcześniejszymi wypowiedziami senatorów, na które nie ma żadnych reakcji, ale również w wyniku odbywanych spotkań z dyrektorami szpitali i zozów również poza obszarem mojego działania. Wynika z nich niestety, że dyrekcja kas chorych i ich pracownicy nie traktują tych dyrektorów jak równych partnerów, nie mają czasu bądź chęci na spotkania, nie mówiąc już o tym , że zapowiadane renegocjacje podpisanych umów, mimo comiesięcznych monitów, na przykład w Śląskiej Kasie Chorych nie odbywają się, a podpisane kontrakty na poziomie 60-70% usług z lat ubiegłych dawno są przekroczone i koszty są generowane, bo trudno sobie wyobrazić, żeby zamknąć szpitale lub ograniczyć pacjentom dostęp do nich.
Zgadzając się ze stwierdzeniem pana premiera, że mimo przekazania uprawnień na niższy szczebel, odpowiedzialność za sytuację w służbie zdrowia z ministerstwa nie spada, oczekuję na przedstawienie wyczerpującej informacji oraz podjęcie stosownych działań.
Ponieważ na ostatnim posiedzeniu Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu nie uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi co do tego, kiedy w sposób jednoznaczny zostanie uporządkowana rozporządzeniem sprawa sposobu rozliczania dyżurów lekarskich, proszę również o informację na ten temat, bowiem sposób stosowany w chwili obecnej zmusza pracodawcę do łamania prawa.
Z wyrazami szacunku
Grzegorz Lipowski
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie