Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie
6. posiedzenie Senatu RP
23 stycznia 1998 r.
Oświadczenie
Do pana senatora Augusta Chełkowskiego, jako przewodniczącego Komisji Nauki i Edukacji Narodowej, jak również i do mnie, jako wiceprzewodniczącego tej komisji, wpłynęło pismo naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego, harcmistrza Ryszarda Pacławskiego, do którego to pisma naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego d
ołącza list skierowany w imieniu Związku Harcerstwa Polskiego między innymi do senatorów.Załącznik do oświadczenia senatora Krzysztofa Lipca, złożony do protokołu
Panie i Panowie Posłanki i Posłowie! Senatorowie Rzeczypospolitej!
Tragiczne wydarzenia w Słupsku ujawniły wysoki poziom alienacji i frustracji wśród części młodzieży, odkryły ważną, dotychczas lekceważoną lub niedostatecznie dostrzeganą sferę niedostatku w naszym życiu społecznym: niedostatku wychowania, niedostatku wartości moralnych, niedostatku wrażliwości, przede wszystkim zaś niedostatku akceptacji przez młodych ludzi sensu i celu przynależności do społecznej wspólnoty. Ujawniły też, co jest szczególnie dramatyczne, kryzys wypełniania misji wychowawczej przez rodzinę.
"Syndrom słupski" w tragiczny sposób ilustruje, jak brak lub niedostatek środków publicznych na sferę wychowawczą oznacza konieczność wydatkowania sum dużo poważniejszych na porządek publiczny i walkę z alkoholizmem, narkomanią, chorobami cywilizacyjnymi, sutkami agresji społecznej, demoralizacji i przestępczości.
Wydarzenia w Słupsku, tak zresztą jak i inne akty przemocy i agresji, w jakich biorą udział młodzi ludzie, potwierdzają nasz od dawna publicznie wyrażany pogląd o konieczności wzmocnienia obecności organizacji powołanych do wychowania. Trzeba, by szkoła, Kościół, wszystkie państwowe, samorządowe i pozarządowe organizacje, a także ruchy i stowarzyszenia mogły koordynować swoje wysiłki w celu pomocy rodzinie odbudowywania jej autorytetu, wspomagania rodziców w wychowaniu, tworzenia pozytywnej alternatywy nie tylko spędzania czasu wolnego, ale sensu życia i działania.
Ponad 90 lat obecności skautingu w świecie i ponad 85 lat obecności harcerstwa wśród polskiej młodzieży pozwala nam stwierdzić, że nasz system wychowawczy oparty na spójności podstawowych wymiarów wychowania: duchowego, społecznego, fizycznego i intelektualnego sprawdził się, stanowiąc, tak w przeszłości jak i obecnie, dla wielu tysięcy kobiet i mężczyzn dobrą podstawę społecznego i obywatelskiego wychowania. Jak ujął to Ojciec św. Jan Paweł II, obecność harcerstwa polega na wychowaniu młodych ludzi do osobistej odpowiedzialności i społecznej dojrzałości.
Związek Harcerstwa Polskiego jako stowarzyszenie wychowawcze wydarzenia w Słupsku obserwował z wielkim bólem, niepokojem i troską. Tragiczna i niepotrzebna śmierć Przemka, a przede wszystkim jej okoliczności i przyczyny, stawiają przed nami w sposób jeszcze bardziej radykalny wyzwanie służby na rzecz wartości zawartych w prawie i przyrzeczeniu harcerskim.
Dla rzetelnego wypełnienia zadań służby - jako instruktorzy-wychowawcy, ale także jako obywatele i, nierzadko, rodzice - oczekujemy, aby władza publiczna określiła sferę powinności w stosunku do organizacji prowadzących działalność wychowawczą i oświatową na rzecz dzieci i młodzieży. Oczekujemy uregulowań prawnych, określających status stowarzyszeń "pożytku społecznego" oraz zakres obowiązków władzy publicznej w celu stworzenia warunków dla ich skutecznego działania. Obowiązujący system prawny nie posiada bowiem dostatecznych mechanizmów, które naszą pracę mogłyby uczynić skuteczniejszą.
Nie prosimy o wynagrodzenie za trud wychowawcy-instruktora, gdyż jego praca nie ma ceny, zaś z naszego punktu widzenia służba dziecku jest przywilejem i honorem.
Zwracamy się zatem do was, Panie i Panowie, z prośbą, aby państwo określiło, jakimi środkami publicznymi harcerstwo i inne organizacje wychowawcze mogą wspierać swoją działalność.
Prosimy, by parlament zechciał zainicjować i poprowadzić debatę obywatelską w takich ważkich sprawach. Do takiej debaty jesteśmy gotowi!
Warszawa, dnia 17 stycznia 1998 roku
Podpisano:
Czuwaj!
Naczelnik ZHP
Ryszard Pacławski
harcmistrz"
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie